PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Propis 2000-05-51-1135 NN 51/2000

• Osporavajući suglasnost članka 48. Zakona o odvjetništvu s Ustavom Republike Hrvatske podnositelj navodi da stupanjem na snagu Kaznenog zakona Republike Hrvatske dana 1. siječnja 1998. godine (»Narodne novine«, broj 110/97) prestao je važiti Osnovni kazneni zakon Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 31/93), a samim time prestale su važiti i pravne posljedice osporenog članka 49. Zakona o odvjetništvu, koje su, kao posebnim zakonom, imale uporište u Osnovnom kaznenom zakonu Republike Hrvatske.


Propis NN 51/2000

• U pogledu odredbe članka 78. stavka 1. Zakona o odvjetništvu, ističe se da je odvjetnik, osim u slučajevima izricanja teže disciplinske sankcije Disciplinskog tijela Hrvatske odvjetničke komore, zakinut za pravo sudske zaštite, pred redovnim sudom.


Propis NN 51/2000

• Osporene odredbe Zakona o odvjetništvu, smatraju podnositelji, u nesuglasju su s pravima Ustava Republike Hrvatske, propisanim odredbama članka 14. stavka 1. o jednakosti sviju pred zakonom, članka 19. stavka 1. da pojedinačni akti državne uprave i tijela koja imaju javne ovlasti moraju biti utemeljeni na zakonu, članka 26. da su svi građani i stranci jednaki pred sudovima i inim državnim tijelima koja imaju javne ovlasti, kao i članka 27. da odvjetništvo kao samostalna i neovisna služba osigurava građanima pravnu pomoć.


Propis NN 51/2000

• Nesuglasje osporenih odredbi, podnositelji nalaze i s pravima Ustava Republike Hrvatske, propisanim odredbama članka 35. da se svakom čovjeku i građaninu jamči štovanje i pravna zaštita njegovog osobnog i obiteljskog života, dostojanstva, ugleda i časti, članka 43. o slobodi udruživanja, članka 49. stavka 1. da su poduzetnička i tržišna sloboda temelj gospodarskog ustroja Republike Hrvatske i stavka 2. istog članka da država osigurava svim poduzetnicima jednak pravni položaj na tržištu, te zabranjuje monopol, članka 50. stavka 2. da se poduzetnička i vlasnička prava mogu iznimno ograničiti zakonom, radi zaštite interesa i sigurnosti Republike Hrvatske, prirode, ljudskog okoliša i zdravlja ljudi, te članka 54. da svatko ima pravo na rad i slobodu rada i svatko slobodno bira poziv i zaposlenje i svakomu je pod jednakim uvjetima dostupno svako radno mjesto i dužnost.


Propis NN 51/2000
• Posebno se ističe da je odredba iz članka 37. Zakona o odvjetništvu, pored toga što je protivna odredbi iz članka 43. Ustava, sporna i s gledišta plaćanja obvezatne upisnine u iznosu od 10.000 DEM u Hrvatsku odvjetničku komoru, čime da se bitno narušava

Propis NN 51/2000
• »1) Pružanjem pravne pomoći kao zanimanjem smiju se baviti samo odvjetnici, ako zakonom nije drugačije određeno.

Propis NN 51/2000 • 2) Profesori i docenti pravnih predmeta na sveučilištima u Republici Hrvatskoj smiju za nagradu davati pravne savjete i mišljenja. Druge oblike pravne pomoći nisu ovlašteni pružati.
Propis NN 51/2000 • 3) Pravnim savjetom i pravnim mišljenjem iz stavka 2. ovog članka ne smatra se sastavljanje isprava (ugovora, oporuka, izjava i dr.) niti sastavljanje tužbi, žalbi, prijedloga, zahtjeva, molbi, izvanrednih pravnih lijekova i drugih podnesaka.
Propis NN 51/2000 • 4) Osobe iz stavka 2. ovog članka dužne su o svojoj nakani pružanja pravne pomoći obavijestiti Komoru radi evidentiranja.
Propis NN 51/2000 • 5) Osobe iz stavka 2. ovog članka dužne su se u pružanju pravne pomoći pridržavati odredaba zakona, općih akata Komore i Kodeksa odvjetničke etike.«
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Propis NN 51/2000 • »1) Odvjetnici se obvezatno udružuju u Komoru kao samostalnu i neovisnu organizaciju sa svojstvom pravne osobe.
Propis NN 51/2000 • 2) Komora predstavlja odvjetništvo Republike Hrvatske kao cjelinu.«
Propis NN 51/2000 • »1) Nije dostojna za obavljanje odvjetništva osoba osuđena na kazneno djelo protiv Republike Hrvatske, za kazneno djelo protiv službene dužnosti, za kazneno djelo izvršeno iz koristoljublja ili za drugo kazneno djelo izvršeno iz nečasnih pobuda ili koje je čini moralno nedostojnom za obavljanje odvjetništva. Takva osoba nema pravo na upis u imenik odvjetnika deset godina poslije izdržane, oproštene ili zastarjele kazne, a ako je osoba osuđena na novčanu kaznu, pet godina od dana pravomoćnosti presude. Osoba kojoj je izrečena uvjetna osuda nema pravo na upis za vrijeme za koje joj je pravomoćnom odlukom određen rok kušnje.«
Propis NN 51/2000 • »1) Protiv drugostupanjske odluke kojom je izrečena disciplinska mjera gubitka prava na obavljanje odvjetništva od šest mjeseci do pet godina, kao i gubitka prava na obavljanje odvjetništva od pet do deset godina ili brisanja iz imenika odvjetničkih vježbenika za vrijeme od šest mjeseci do tri godine, kao i trajno brisanje iz imenika odvjetničkih vježbenika, dopušten je priziv Vrhovnom sudu Republike Hrvatske.«
Propis NN 51/2000 • Tijekom postupka, prijedlozi su dostavljeni na odgovor Hrvatskom državnom saboru kao donositelju tog Zakona, a od Ministarstva pravosuđa Republike Hrvatske i Hrvatske odvjetničke komore, zatražena su stručna mišljenja.
Propis NN 51/2000 • Hrvatski državni sabor izvijestio je Sud da je prijedlog uputio Odboru za Ustav, Poslovnik i politički sustav Zastupničkog doma Hrvatskoga državnog sabora koji, međutim, Sudu nije dostavio odgovor.
Propis NN 51/2000 • Ministarstvo pravosuđa Republike Hrvatske i Hrvatska odvjetnička komora, očitovali su se mišljenjima o navodima podnositelja, u kojima u bitnom, suglasno ističu da se pružanje pravne pomoći ne može prepustiti poduzetničkoj slobodi, bez propisivanja posebnog uvjeta, obvezatnog udruživanja pravnika u Hrvatsku odvjetničku komoru. Na taj način štite se građani Republike Hrvatske od nekontroliranog i preslobodnog poduzetništva, kao i od štetnih posljedica nestručno pružene pravne pomoći. Nadalje, način na koji Hrvatska odvjetnička komora ispunjava svoje zadatke, propisane odredbom članka 37. Zakona o odvjetništvu, propisani su u interesu pravne sigurnosti građana kojima je pravna pomoć potrebna i nije poznat pravni sustav u kojem bi odvjetništvo bilo prepušteno samo sebi, bez pravne regulative i organizacije koja brine o poštivanju propisa. Naposlijetku, glede navoda podnositelja o neustavnosti odredbe članka 78. stavka 1. Zakona, ističe se da je hrvatsko odvjetništvo, prvenstveno zakonski regulirano kao nezavisno. Iznimke od toga su samo slučajevi kada Komora bitnije zadire u osnovna prava svojih članova-odvjetnika i odvjetničkih vježbenika, prava o kojima ovisi njihovo bavljenje odvjetništvom kao zanimanjem.
Propis NN 51/2000 • Dostavljena stručna mišljenja istovjetna su u zaključku, da se prijedlozi predlagatelja u cijelosti odbiju kao neosnovani.
Propis NN 51/2000 • Ustavni sud je ocijenio da osporenom odredbom članka 5. stavka 1. do 5. Zakona o odvjetnišvu, zakonodavac nije prekoračio ovlasti utvrđene Ustavom. Naime, uvjeti propisani osporenim člankom svakom priznaju pravo na obavljanje odvjetništva kao osnovnog zanimanja, uz pretpostavku ispunjavanja tih uvjeta.
Propis NN 51/2000 • Smisao i cilj odvjetništva prvenstveno je u pružanju stručne pravne pomoći onima kojima je to potrebno.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 173/03, Broj 69/01, Broj 76/93, Broj 55/95, Broj 123/09, Broj 17/97


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled