PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 53/2002 • Plinomjerom s mjehovima mjeri se obujam proteklog plina pomoću komora kojima je jedna strana pokretna stijenka promjenjivog oblika odnosno opna od specijalne kože ili materijala koji što se tiče elastičnosti i nepropustljivosti ima osobine slične osobinama kože. Ta se opna pod plinskim tlakom ugiba i tako pokreće razvodni mehanizam za reguliranje dovoda i odvoda plina iz mjernih komora i glavnu osovinu posrednog prijenosa što pogoni pokazni uređaj plinomjera.
NN 53/2002 • Plinomjer s mjehovima i pretplatničkim uređajem, uz navedeno, ima uređaj kojim se omogućuje potrošnja u okviru unaprijed plaćene vrijednosti.
NN 53/2002 • Plinomjer s mjehovima i temperaturnom korekcijom, uz navedeno za plinomjer s mjehovima, nema čvrstih kretanja mjehova. Kretanje mjehova je u određenoj mjeri slobodno ali ograničeno bimetalnim elementom ugrađenim u koljenasti pogon. Bimetalni element određuje hod membrane odnosno obujam mjernog ciklusa. Isti je direktno proporcionalan apsolutnoj temperaturi plina. Mjerni obujam se svodi na normne uvjete od 15°C. Proizvođač mora dati podatak o temperaturnom području rada plinomjera (npr. –10°C do 40°C). Ovaj podatak treba biti na natpisnoj pločici (članak 42.).
NN 53/2002 • Plinomjerom s rotacijskim klipovima mjeri se obujam proteklog plina pomoću komora kojima su obujmi određeni s profilom komore i klipova što pod plinskim tlakom rotiraju. Obujam proteklog plina mjeri se brojem okretaja tih klipova. Okretanje klipova na prikladan se način prenosi na glavnu osovinu posrednog prijenosa što pogoni pokazni uređaj plinomjera.
NN 53/2002 • Plinomjerima s turbinom mjeri se obujam proteklog plina primjenom proporcionalnosti broja okretaja rotora turbine s proteklim obujmom plina. Okretaje rotora turbine prenosi se na glavnu osovinu posrednog prijenosa što pogoni pokazni uređaj plinomjera.
NN 53/2002 • 1) radno područje plinomjera jest skup vrijednosti protoka u kojemu su pogreške pokazivanja plinomjera u granicama što ih dopušta ovaj Pravilnik i koje je ograničeno najmanjim (Qmin) i najvećim (Qmax) protokom
NN 53/2002 • 2) obujam radnog ciklusa plinomjera (V) jest obujam plina koji odgovara radnom ciklusu plinomjera odnosno svim gibanjima gibljivih dijelova plinomjera, počevši od jednog položaja pa sve dok svi ti dijelovi, osim pokaznog uređaja i posrednog prijenosa opet ne zauzmu isti položaj kao na početku
NN 53/2002 • 3) radni tlak plinomjera jest razlika između plinskog (apsolutnog) tlaka na ulazu u plinomjer i atmosferskog tlaka
NN 53/2002 • 4) referentni tlak plinomjera jest plinski tlak za koji je mjerodavna vrijednost što je pokaže pokazni uređaj plinomjera
NN 53/2002 • 5) pad tlaka u plinomjeru jest razlika između plinskog tlaka mjerenoga na ulazu u plinomjer i plinskog tlaka mjerenoga na izlazu iz plinomjera dok plin protječe
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 53/2002 • 6) konstanta (stalnica) izlazne komande plinomjera jest vrijednost obujma plina koja odgovara potpunom okretanju osovine te komande odnosno određenom broju impulsa iz impulsnog davala
NN 53/2002 • 7) ugradna duljina plinomjera jest duljina što je plinomjer zauzima u cjevovodu
NN 53/2002 • 8) nazivni otvor plinomjera jest unutarnji promjer priključka plinomjera
NN 53/2002 • Pri ispitivanju tipa razlika između izračunate vrijednosti obujma radnog ciklusa i nazivne vrijednosti tog obujma ne smije biti veća od ± 5% nazivne vrijednosti.
NN 53/2002 • Krivulja pogrešaka uzduž čitava radnog područja mjerila od Qmin do Qmax utvrđena pri ispitivanju tipa plinomjera s tekućinom i plinomjera s mjehovima, mora biti takva da apsolutna vrijednost odstupanja maksimuma od minimuma krivulje pogrešaka ne bude veća od 3% za plinomjere s mjehovima, odnosno 1,5% za plinomjere s tekućinom, a da istovremeno padovi tlaka u plinomjerima s mjehovima ne budu veći od padova utvrđenih u članku 15. ovog Pravilnika.
NN 53/2002 • Krivulja pogrešaka uzduž čitava radnog područja od Qmin do Qmax utvrđena pri ispitivanju tipa plinomjera s rotacijskim klipovima i plinomjera s turbinom, mora se nalaziti:
NN 53/2002 • 1) za protoke od Qmin do 0,2 Qmax – unutar granice dopuštene pogreške od ± 2%
NN 53/2002 • 2) za protoke od 0,2 Qmax do 0,5 Qmax – unutar granica dopuštene pogreške od ± 1%
NN 53/2002 • 3) za protoke od 0,5 Qmax do Qmax – unutar granica dopuštene pogreške od ± 1% uz uvjet da apsolutna vrijednost odstupanja maksimuma od minimuma krivulje pogrešaka ne iznosi više od 1%.
NN 53/2002 • Pri ispitivanju tipa plinomjera s tekućinom i plinomjeri s mjehovima moraju nakon testa izdržljivosti što se izvodi u radnim uvjetima u trajanju 1000 sati imati:
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA
IZBOR:
Broj 95/06, Broj 16/92,
Broj 70/01, Broj 52/09,
Broj 133/06, Broj 92/94
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE