PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Propis 2000-06-56-1256 NN 56/2000

• Prvo treba napomenuti da je Ustavni sud odlukom broj: U-I-762/1996 i dr. od 31. ožujka 1998. ukinuo odredbu članka 39. Zakona te je ona prestala važiti istekom šest mjeseci od dana objave te odluke (»Narodne novine«, broj 48/98 od 6. travnja 1998.).


Propis NN 56/2000

• Što se, pak, tiče dužnosti najmodavca kao vlasnika stana na snošenje troškova nužnih popravaka u stanu i na zajedničkim dijelovima zgrade (stavak 3. ovoga članka), ona je posljedica ustavne obveze iz članka 48. stavka 2. Ustava prema kojoj vlasništvo obvezuje, pa Sud ocjenjuje da, da takva odredba nije u nesuglasju s nepovredivošću i jamstvom prava vlasništva, niti ga ograničava na način protivan Ustavu.


Propis NN 56/2000

• »Najmoprimac i drugi korisnici stana dužni su najmodavcu ili osobi koju najmodavac ovlasti dopustiti ulazak u stan u slučaju iz članka 14. stavka 3. ovoga Zakona te u svezi s kontrolom korištenja stana.«


Propis NN 56/2000

• Predlagatelj navodi da bi ovom odredbom trebalo biti dopušteno vlasniku da uđe u svoje vlasništvo i vidi na što je potrošen njegov novac, ali da se ne zna što biva kada vlasniku nije dopušteno ući u stan.


Propis NN 56/2000
• Osporavanom se odredbom omogućuje najmodavcu ili od njega ovlaštenoj osobi ulazak u iznajmljeni stan radi kontrole, prvo, nužnih popravaka u stanu ili na zajedničkim dijelovima zgrade koje je snosio najmodavac, i drugo, u svezi s kontrolom korištenja st

Propis NN 56/2000
• Na taj je način omogućeno najmodavcu da uvijek u opravdanim slučajevima kontrolira stanje u kojem se stan nalazi, kao i način njegovog korištenja, pa nije jasan navod predlagatelja na koje druge slučajeve on misli, a radi kojih mu najmoprimac ne bi bio dužan dopustiti ulazak u stan.

Propis NN 56/2000 • Ako bi u nekom trećem slučaju i postojala potreba najmodavca da uđe u iznajmljeni stan, može se takva mogućnost predvidjeti u ugovoru o najmu stana, pa sama činjenica da je zakonodavac predvidio samo dva slučaja kad najmoprimac ne može najmodavcu uskratiti ulazak u stan, prema ocjeni Suda, ne predstavlja ni ograničenje prava vlasništva, niti se time vrijeđa ustavno pravo vlasništva, ni njegova nepovredivost kao temeljna vrednota ustavnog poretka.
Propis NN 56/2000 • »(1) U slučaju smrti ili promjene najmodavca, odnosno prestanka najmodavca kao pravne osobe, prava i dužnosti najmo-
Propis NN 56/2000 • davca iz ugovora o najmu stana prelaze na njegova nasljednika.
Propis NN 56/2000 • (2) U slučaju smrti najmoprimca ili kada najmoprimac napusti stan, prava i dužnosti najmoprimca iz ugovora o najmu stana prelaze na njegova bračnog druga. Ako bračnog druga nema, prava i obveze iz ugovora o najmu prelaze na dijete, pastorka ili najmoprimčeva usvojenika koji je naveden u ugovoru o najmu, ovisno o njihovom sporazumu.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Propis NN 56/2000 • (3) O nastaloj promjeni iz stavka 2. ovoga članka najmoprimac ili osobe koje s njim stanuju dužne su obavijestiti najmo-
Propis NN 56/2000 • davca u roku od 30 dana od smrti ili iseljenja najmoprimca. U istom roku dužne su te osobe obavijestiti najmodavca ako ne žele produžiti ugovorni odnos.
Propis NN 56/2000 • (4) Ako osobe iz stavka 2. ovoga članka ne postignu sporazum o tome tko će preuzeti prava i obveze iz ugovora o najmu, protekom roka od 30 dana od smrti ili iseljenja najmoprimca, smatrat će se da stan koriste bez ugovora o najmu stana.«
Propis NN 56/2000 • Predlagatelj navodi da se kroz nekoliko stavaka ovoga članka određuje pravo nasljeđivanja prava zaštićenog najmo-
Propis NN 56/2000 • primca iz kruga najmoprimčevih nasljednika, kao da se radi o nasljeđivanju vlasničkih prava. Smatra se da je na taj način pravo najmoprimca starije od vlasničkog prava najmodavca, što će onemogućiti i prvog vlasnika stana i njegove nasljednike u raspolaganju njihovim vlasništvom tijekom niza naraštaja.
Propis NN 56/2000 • U osporavanim odredbama stavaka 2., 3., i 4. ovoga članka, ne radi se o nasljeđivanju najmoprimčevih prava, već o nastavljanju najamnog odnosa samo od strane najmoprimčevog bračnog druga, pa tek ako njega nema, i od strane određenih osoba (dijete, pastorak ili usvojenik) koje su zajedno s najmoprimcem bile navedene u ugovoru o najmu stana koji je sklopljen i radi zadovoljavanja njihovih stambenih potreba.
Propis NN 56/2000 • Naime, smrt najmoprimca ili njegovo napuštanje stana, nije u Zakonu predviđen razlog za prestanak ugovora o najmu stana, pa ovdje osporavane odredbe samo detaljnije uređuju način prelaska prava i obveza iz ugovora o najmu na osobe koje su ostale u stanu i koje su istovremeno obuhvaćene tim ugovorom kao osobe koje stanuju s prvotnim najmoprimcem.
Propis NN 56/2000 • Sud stoga ocjenjuje da takvo nastavljanje najamnog odnosa s osobama koje u tom odnosu sudjeluju od njegovog početka, odnosno u ugovor su upisane u skladu sa Zakonom, nije u nesuglasju s temeljnom vrednotom ustavnog poretka o nepovredivosti vlasništva, niti je protivno Ustavom zajamčenom pravu vlasništva, niti se njome na neustavan način uvodi neko novo ograničenje prava vlasništva.
Propis NN 56/2000 • Što se tiče mogućnosti raspolaganja najmodavca kao vlasnika stana sa svojim vlasništvom, ono osporavanim odredbama nije onemogućeno, jer vlasnik stan može prodati u skladu s odredbama članaka 44. i 45. Zakona, a pod uvjetima iz članaka 19. do 22. može otkazati ili raskinuti ugovor o najmu stana.
Propis NN 56/2000 • »(1) Najmodavac je dužan ugovor o najmu stana kao i sve promjene glede visine najamnine dostaviti upravnom odjelu jedinice lokalne samouprave, odnosno Grada Zagreba te nadležnoj poreznoj upravi.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 124/09, Broj 63/93, Broj 12/99, Broj 35/03, Broj 162/03, Broj 115/06


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled