PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 49/1995 • Slijedom navedenog, Zakon o športu sadrži samo opću naredbu po kojoj športskim savezima i udruženjima upravlja skupština, koju čine predstavnici članica saveza, odnosno udruženja dok im daje punu slobodu da svojim pravilima uređuju pitanja unutarnjeg ustroja i načina rada kao i sva druga pitanja od značaja za ostvarivanje njihovih zadataka i ciljeva.
NN 49/1995 • HKS je, u skladu s navedenim ovlastima, donio Statut Saveza s temeljnim odredbama o ustroju i ciljevima Saveza, te temeljem Statuta opće akte kojima su uređena druga pitanja od značaja za ostvarenje tih ciljeva, između ostalog i pitanje registracije igrača.
NN 49/1995 • Izvršno vijeće HKS je donijelo osporenu Odluku kao tijelo određeno unutarnjim ustrojem HKS, i to Registracijskim pravilnikom HKS koji je donijet temeljem Statuta HKS, a na održanom Saboru HKS, kao vrhovnom tijelu koje upravlja poslovima Saveza.
NN 49/1995 • Iz svega navedenog, Sud je ocijenio da je osporena odluka akt koji je HKS donio u okviru svog autonomnog djelokruga ne kao tijelo koje ima javne ovlasti. To, naravno, ne znači da zakonom takvoj udruzi ne može povjeriti obavljanje javnih ovlasti u pojedinim pitanjima, ali to u konkretnom slučaju nije u učinjeno.
NN 49/1995 • Uslijed takvog stanja štvari, budući da ne postoje pretpostavke za odlučivanje o biti stvari, u ustavnoj tužbi navedene povvrede ustavnih prava nisu raspravljane te o njima nije odlučivano u ustavnosudskom postupku.
NN 49/1995 • Stoga je valjalo ustavnu tužbu odbaciti te je na temelju članka 58. Poslovnika Ustavnog suda Republike Hrvatske ("Narodne novine", br. 29/94), riješeno kao u izreci.
NN 49/1995 • Odluka o objavi temelji se na odredbi članka 20. stavak 1. Ustavnog zakona.
NN 49/1995 • Ustavni sud Republike Hrvatske, u sastavu predsjednik Jadranko Crnić, te suci Zdravko Bartovčak, dr. Velimir Belajec, dr. Nikola Filipović, Ante Jelavić, mr. Vojislav Kučeković, Jurica Malčić, mr. Hrvoje Momčinović, Ivan Marijan Severinac, Milan Vuković i Mladen Žuvela, odlučujući o ustavnoj tužbi J. B. iz Z., zastupanog od odvjetnika u Z. V. L., na sjednici održanoj dana 5. srpnja 1995. godine, donio je ovu
NN 49/1995 • USTAVNOG SUDA REPUBLIKE HRVATSKE BROJ U-III-499/1995. OD 5. SRPNJA 1995
NN 49/1995 • Navedenim rješenjem tijela prvog stupnja odbijen je podnositeljev zahtjev za zamjenu oružnog lista za držanje pištolja u oružni list za držanje i nošenje tog oružja, drugostupanjsko tijelo odbilo je podnositeljevu žalbu, a Upravni sud Republike Hrvatske odbio je njegovu tužbu u upravnom sporu.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 49/1995 • Podnositelj ustavne tužbe smatra da mu je ustavno pravo jednakosti svih pred zakonom (članak 14. stavak 2. Ustava) povrijedeno time što je u povodu njegova zahtjeva donijeto neobrazloženo rješenje, čime je doveden u neravnopravan položaj u odnosu na građane koji imaju mogućnost smisleno napasti obrazloženu odluku iz koje se vidi što se osporava, zašto se osporava i koji dokazi na to ukazuju. Dalje navodi da mu je poznat slučaj osobe koja, kao i on, obavlja djelatnost prepravka i popravka oružja i koja je traženi oružni list dobila.
NN 49/1995 • Time što rješenje o odbijanju njegovog zahtjeva nije bilo obrazloženo, smatra podnositelj, oduzeto mu je pravo na djelotvorni pravni lijek; smatra da mu je Ustavom zajamčeno pravo na žalbu (članak 18. Ustava) time stvarno oduzeto, iako ne i formalno, te da akt kojim je tužitelj odbijen sa zahtjevom po slobodnoj ocjeni nije utemeljen na zakonu, čime je povrijedena i odredba članka 19. stavak 1. Ustava prema kojoj pojedinačni akti državne uprave i tijela koja imaju javne ovlasti moraju biti utemeljeni na zakonu.
NN 49/1995 • Rješenje prvog stupnja u ovom predmetu donijeto je pozivom na odredbe članaka 23. i 83. stavak 3. Zakona o oružju
NN 49/1995 • ("Narodne novine", broj 69/92, 26/93, 43/93). Prema odredbi članka 23. nadležno tijelo odbit će zahtjev za izdavanje odobrenja za nabavku oružja ako podnositelj zahtjeva ne ispunjava uvjete za nabavku oružja propisane ovim Zakonom, a prema odredbi članka 83. stavak 3. iznimno od odredbe iz stavka 2. tog članka građani koji posjeduju oružni list za kratko vatreno oružje, koji je izdan prije stupanja Zakona na snagu (to jest prije 30. listopada 1992.), mogu ga zamijeniti za oružni list za držanje i nošenje oružja, ukoliko ispunjavaju uvjete iz članka 17. stavka 1. točke 1) do 7) Zakona.
NN 49/1995 • Riječ je o slijedećim uvjetima:1) da je gradanin navršio 18 godina života; 2) da nije osuđen za kazneno djelo protiv Republike Hrvatske, za kazneno djelo protiv života i tijela ili protiv imovine kao i za druga kaznena djela s elementom nasilja, koristoljublja ili niskih pobuda ili ako je za takvo kazneno djelo pokrenut postupak; 3) da nije kažnjen za prekršaj, odnosno da se ne vodi postupak za prekršaj koji ukazuje da bi oružje moglo biti zlouporabljeno; 4) da ne postoje druge okolnosti koje ukazuju da bi oružje moglo biti zlouporabljeno, a osobito: češće i prekomjerno uživanje alkohola, teže poremećeni obiteljski odnosi, susjedski odnosi ili odnosi na radnom mjestu, disciplinske povrede propisa o lovstvu ili športskom streljaštvu i sl.; 5) da ima opravdani razlog za nabavku oružja; 6) da je na zdravstvenom pregledu utvrđeno da je zdravstveno sposoban za držanje ili držanje i nošenje oružja; 7) da raspolaže tehničkim znanjem za pravilnu uporabu oružja i da poznaje propise koji se odnose na držanje i nošenje oružja.
NN 49/1995 • Prema stavku 2. članka 17. nakon zaprimanja zahtjeva za izdavanje odobrenja za nabavku oružja nadležno tijelo utvrdit će jesu li ispunjeni uvjeti iz stavka 1. točke 1) do 5) tog članka, a prema stavku 3. nadležno tijelo zatražit će od podnositelja zahtjeva koji ispunjava uvjete iz stavka 1. točke 1) do 5) ovoga članka da u roku od 60 dana dostavi dokaze o ispunjavanju uvjeta iz stavka 1. točke 6) i 7) tog članka. Prema stavku 4. članka 17. ispunjavanje uvjeta iz točke 7) stavka 1. tog članka dokazuje se samo u slučaju podnošenja zahtjeva za izdavanje odobrenja za nabavku lovačkog vatrenog oružja, športskog vatrenog oružja, a kratkog vatrenog oružja samo u slučaju iz članka 14. stavak 4. Zakona.
NN 49/1995 • U predmetu je primijenjena i odredba članka 14. Zakona o oružju, pa se citira i ona: "Građanima se može izdati odobrenje za nabavku oružja u svrhu osobne zaštite, lova i športskog streljaštva." (1) "U svrhu osobne zaštite može se odobriti nabavka samo oružja za samoobranu." (2) "Nabavka oružja za samoobranu može se odobriti radi držanja, a lovačkog i športskog oružja radi držanja i nošenja." (3) "Iznimno od stavka 3. ovoga članka građanima se u svrhu osobne zaštite može odobriti nabavka oružja za samoobranu i radi držanja i nošenja, ako zbog posla koji obavljaju ili zbog drugih opravdanih razloga postoji potreba za držanjem i nošenjem oružja izvan poslovnog ili stambenog prostora na kojem imaju pravo vlasništva ili korištenja." (4)
NN 49/1995 • Podnositelj ustavne tužbe navodi da je njegov zahtjev za izdavanje oružnog lista za držanje i nošenje oružja odbijen bez obrazloženja.
NN 49/1995 • Taj navod ne stoji. Tijelo prvog stupnja, Policijska uprava Z., obrazložila je odbijanje zahtjeva pozivom na članak 14. stavak 4. Zakona, koji je već citiran, a u nastavku je rečeno da razlog koji je naveden u zahtjevu, to jest "radi osobnog osiguranja i osiguranja vatrenog oružja koje se prenosi radi prokušavanja, ispitivanja i upucavanja, te osiguranja poslovnog prostora", da taj razlog po ocjeni tog tijela ne spada u iznimne slučajeve u smislu citiranog propisa, jer nošenje oružja radi popravljanja ili prepravljanja, vrši se na način kako je to predviđeno Člankom 41. stavak 2. i 3. Zakona o oružju, što znači da je oružje nenapunjeno i zatvoreno u odgovarajuće navlake ili koferu i bez streljiva, s tim da se streljivo može prenositi odvojeno od oružja i zaključano u posebnoj kutiji ili drugom odgovarajućem spremištu.
NN 49/1995 • Iz iznijetog slijedi da podnositelju nije zahtjev odbijen bez obrazloženja, nego da on nije naveo razloge koji bi opravdavali njegovu potrebu za nošenjem oružja izvan poslovnog ili stambenog prostora na kojem ima pravo vlasništva ili korištenja.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA
IZBOR:
Broj 46/09, Broj 158/09,
Broj 38/07, Broj 119/09,
Broj 107/06, Broj 141/04
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE