PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 77/2009 • (2) Ako se obustavlja prekršajni postupak, izreći će se u odluci o tome da troškovi postupka iz članka 138. stavka 2. do 4. ovoga Zakona padaju na teret proračunskih sredstva suda, osim ako ovim Zakonom nije drukčije određeno, a troškovi iz članka 138. stavka 2. točke 5. i 7. ovoga Zakona samo ako se postupak obustavlja iz razloga što djelo okrivljenika nije prekršaj ili nema dokaza da je počinio prekršaj.
NN 77/2009 • Predlagateljice smatraju da članak 140. stavak 2. PZ-a suprotno načelu vladavine prava isključuje naknadu troškova branitelja ako je postupak obustavljen zbog zastare.
NN 77/2009 • Pitanje troškova prekršajnog postupka nije ustavnopravno pitanje već pitanje svrsishodnosti modela odlučivanja o troškovima postupka.
NN 77/2009 • Pravo okrivljenika iz članka 140. stavka 2. PZ-a predstavlja svojevrsnu naknadu štete koju je okrivljenik imao u vezi postupka koji se protiv njega vodio, a koji nije okončan utvrđivanjem njegove krivnje za prekršaj. Naknada štete uvjetovana je alternativnim ispunjenjem dvaju uvjeta. Empirijski i statistički promatrano, zastara prekršajnog progona u preko 90% slučajeva posljedica je opstrukcije prekršajnog postupka od strane počinitelja prekršaja. Prihvaćanje stajališta da okrivljenik i u slučaju obustave postupka zbog nastupanja zastare progona ima pravo na naknadu štete u vidu nadoknade troškova postupka značilo bi negiranje temeljnog pravila da onaj kome se šteta nadoknađuje nije kriv za nastalu štetu. Time bi okrivljenik izbjegao krivnju i kažnjavanje te, dodatno, neosnovano bio nagrađen za štetu za koju je odgovoran.
NN 77/2009 • Ustavni sud stoga utvrđuje da je članak 140. stavak 2. PZ-a u suglasnosti s načelom vladavine prava.
NN 77/2009 • (1) Odluke u prekršajnom postupku, sukladno ovome Zakonu, donose vijeće, sudac, predsjednik vijeća i voditelj prekršajnog postupka. Prekršajni nalog, rješenje i naredbu prije pokretanja odnosno započinjanja prekršajnog postupka a u vezi s njim donose zakonom ovlaštena tijela.
NN 77/2009 • (2) Odluke vijeća donose se nakon usmenog vijećanja i glasovanja. Odluka je donesena kad je za nju glasovala većina članova vijeća.
NN 77/2009 • (3) Predsjednik vijeća upravlja vijećanjem i glasovanjem te glasuje posljednji. On je dužan brinuti se da se sva pitanja svestrano i potpuno razmotre. Članovi vijeća ne mogu odbiti glasovati o pitanjima koja postavi predsjednik vijeća.
NN 77/2009 • (4) Vijećanje i glasovanje obavlja se u nejavnom zasjedanju u nazočnosti članova vijeća i zapisničara o čemu se vodi poseban zapisnik koji potpisuje predsjednik vijeća, članovi vijeća i zapisničar i ostaje u spisu predmeta.
NN 77/2009 • Predlagateljice navode da su člankom 144. PZ-a djelomično prepisani članci 149. i 151. ZKP-a ali je, po njihovom mišljenju, izostavljeno najbitnije: da se u vezi velikih novčanih kazni osuđujuća odluka donosi jednoglasno i da se okolnost postojanja odvojenog mišljenja suca (»koji je glasovao da se okrivljeni oslobodi ili ukine presuda«) mora navesti u obrazloženju presude, koji izostanak je u konkretnom slučaju u suprotnosti s načelom vladavine prava, promatrano s aspekta jasnoće zakonske odredbe.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 77/2009 • Prema ocjeni Ustavnog suda, članak 144. PZ-a je u suglasnosti s načelom vladavine prava jer navedene zakonske odredbe jasno i cjelovito uređuju pitanje donošenja odluka u prekršajnom postupku. Pri tome, mišljenja koje iznose predlagateljice nisu ustavnopravno relevantna. Treba reći da se u kaznenom postupku samo odluka o osudi na kaznu dugotrajnog zatvora donosi jednoglasno. S obzirom na težinu odluka koje se donose u kaznenom postupku, prihvatljivo je da se na zahtjev člana vijeća koji je ostao u manjini to naznači u obrazloženju odluke, međutim, nenavođenje te činjenice u obrazloženju sudske odluke nije ZKP-om predviđeno kao bitna ili apsolutno bitna povreda postupka.
NN 77/2009 • Slijedom iznesenog, Ustavni sud utvrđuje da je članak 144. PZ-a na ustavnopravno prihvatljiv način uredio donošenje odluka u prekršajnom postupku.
NN 77/2009 • 4.15. Članak 157. PZ-a (»Pokretanje i započinjanje prekršajnog postupka«) glasi:
NN 77/2009 • (1) Ako ovim Zakonom nije drukčije određeno, prekršajni se postupak pokreće:
NN 77/2009 • 2. u postupku bez glavne rasprave, ispitivanjem okrivljenika ili izvođenjem drugog dokaza.
NN 77/2009 • (3) Ako tijelo prekršajnog postupka vodi prekršajni postupak po službenoj dužnosti, postupak se pokreće donošenjem rješenja o provođenju prekršajnog postupka.
NN 77/2009 • (4) Rješenje o pokretanju prekršajnog postupka dostavlja se okrivljeniku te kratak činjenični i zakonski opis prekršaja. Ako je to potrebno zbog činjenice koje su se utvrdile u postupku, tijelo prekršajnog postupka će izmijeniti ili proširiti rješenje na novi prekršaj ili u pogledu činjeničnog i zakonskog opisa prekršaja radi kojega se već vodi postupak.
NN 77/2009 • Predlagateljice smatraju da je članak 157. PZ-a suprotan načelu vladavine prava jer je »pokretanje određeno u članku 83. Prekršajnog zakona (...), a započinjanje je neprecizno preuzeto iz članka 173. ZKP-a gdje je uz ostalo, navedeno da postupak započinje određivanjem (a ne otvaranjem) glavne rasprave na temelju optužnog prijedloga ili izdavanjem kaznenog naloga«.
NN 77/2009 • Prema stajalištu Ustavnog suda članak 157. PZ-a u suglasnosti je s načelom vladavine prava, jer se njime jasno određuje trenutak pokretanja prekršajnog postupka i trenutak njegovog započinjanja.
NN 77/2009 • Člankom 83. PZ-a (»Pokretanje i vođenje postupka«) propisano je: »Ako ovim zakonom nije drukčije određeno, prekršajni se postupak može pokrenuti i provesti samo na zahtjev ovlaštenog tužitelja.«
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR:
Broj 113/08, Broj 155/08,
Broj 59/00, Broj 13/09,
Broj 103/00, Broj 49/03
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE