PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 114/2008 • (a) ptice selice koje pripadaju redovima Anseriformes (močvarice) i Charadriiformes (ćurlini i galebovi);
NN 114/2008 • (b) područja gdje se okuplja i miješa veliki broj ptica selica različitih vrsta i osobito ukoliko su ta područja u blizini farmi s domaćom peradi;
NN 114/2008 • 5.1. Orofaringealni i kloakalni brisevi za virološku pretragu moraju biti uzeti od naizgled zdravih slobodnoživućih ptica. Ukoliko je iz bilo kojeg razloga nepraktično uzeti bris kloake živih ptica, kao alternativa mogu poslužiti pažljivo sakupljeni svježi uzorci izmeta. Međutim, mora se osigurati sljedivost u slučaju lokaliteta gdje se miješaju različite vrste ptica.
NN 114/2008 • 5.2. Brisovi kloake i dušnika/orofaringsa i/ili tkiva (osobito mozga, pluća, srca, dušnika, bubrega i crijeva) iz divljih ptica koje su pronađene mrtve ili iz odstrijeljenih ptica, uzorkuju se radi izolacije virusa i molekularnog otkrivanja uzročnika (PCR).
NN 114/2008 • 5.3. Posebna pozornost treba se posvetiti pohrani i prijevozu uzoraka. Brisovi moraju biti odmah rashlađeni na ledu ili na smrznutim pakiranjima gela i poslani u laboratorij što je prije moguće. Uzorci se ne smiju zamrzavati osim ukoliko je to apsolutno nužno. Ukoliko su dostupni, brisovi se moraju umetnuti u antibiotski ili posebni medij za prijenos virusa tako da budu u potpunosti uronjeni. Stavljanje uzoraka u medij radi prijevoza mora se obaviti uz rashlađivanje, a ne kao alternativa rashlađivanju. U nedostatku takvog medija, brisovi se trebaju vratiti u njihove zaštitne omote i slati kao suhi. Ukoliko se ne može jamčiti brzi prijevoz do laboratorija u roku od 48 sati (u mediju za prijevoz na temperaturi do 4 °C), uzorci se trenutno zamrzavaju, pohranjuju i potom prevoze na suhom ledu. Različiti čimbenici mogu štetno djelovati na pohranu i prijevoz uzoraka te stoga odabrani postupak mora biti primjeren svrsi.
NN 114/2008 • 5.4. Postupci uzorkovanja mogu se provesti u skladu s Pravilnikom o dijagnostičkom priručniku za influencu ptica (»Narodne novine«, broj 99/08) 11, kojim su određeni postupci za potvrđivanje i diferencijalnu dijagnostiku influence ptica.
NN 114/2008 • 1. Laboratorijski testovi moraju se provoditi u skladu s Pravilnikom o dijagnostičkom priručniku za influencu ptica (»Narodne novine«, broj 99/08) 12.
NN 114/2008 • 2. Ukoliko se predviđa provođenje laboratorijskih testova koji nisu određeni Pravilnikom o dijagnostičkom priručniku za influencu ptica (»Narodne novine«, broj 99/08) 13, niti su opisani u Priručniku OIE-a za kopnene životinje, RLZ-u moraju se osigurati nužni podaci o validaciji, istovremeno kad se i Komisiji dostavljaju programi na odobrenje.
NN 114/2008 • 3. Svi uzorci sakupljeni prilikom nadziranje influence ptica u divljih ptica moraju biti pretraženi što je prije moguće, molekularnim tehnikama ukoliko su dostupne i u skladu Pravilnikom o dijagnostičkom priručniku za influencu ptica (»Narodne novine«, broj 99/08) 14. Ovi se testovi moraju provoditi samo u laboratorijima koji jamče osiguranje kvalitete i uporabom metoda za influencu ptica odobrenih od RLZ-e. Korištenim metodama se moraju dobiti prihvatljivi rezultati u zadnjem provedenom usporednom međulaboratorijskom testu nacionalnih laboratorija. Za prvo se testiranje preporuča korištenje PCR-a za otkrivanje M gena, s brzim testiranjem pozitivnih nalaza na nazočnost H5 gena (u roku od dva tjedna) i u slučaju pozitivnog nalaza, analiza mjesta cijepanja treba se provesti čim prije kako bi se ustanovilo da li slijed nukleotida na mjestu cijepanja odgovara virusima VPIP ili NPIP. Ukoliko se potvrdi VPIP tipa H5, žurno se trebaju provesti daljnje pretrage radi određivanja tipa N (makar samo isključivanjem nazočnosti tipa N 1).
NN 114/2008 • 4. U laboratoriju se može pomiješati (pulirati) do pet uzoraka uzetih od iste vrste, sakupljenih na istom mjestu i u isto vrijeme, uz uvjet da u slučaju pozitivnog nalaza pojedinačni uzorci mogu biti identificirani i ponovno testirani.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 114/2008 • 5. Serološko nadziranje ne primjenjuje se pri istraživanju influence ptica u divljih ptica jer serološki postupci ne mogu razlikovati između VP i NP sojeva i nalazi protutijela ne omogućavaju donošenje zaključka u odnosu na vjerojatnu lokaciju na kojoj su divlje ptice mogle biti zaražene. Serološko nadziranje može biti važno u proučavanju u kojih vrsta ptica stanaricama ili selicama virusi H5/H7 su ili su bili prevalentni (ili endemični). Takve pretrage mogu se provoditi samo u specijaliziranim laboratorijima koji koriste pažljivo odabrani raspon antigena kako bi se osiguralo otkrivanje specifičnih protutijela za hemaglutinin (tj. radi eliminacije mogućnosti interferencije s protutijelima specifičnim za neuraminidazu).
NN 114/2008 • D. Popis vrsta divljih ptica s povećanim rizikom na influencu ptica*
NN 114/2008 • * Ovaj popis nije ograničavajući, već samo nastoji identificirati ptice selice koje mogu predstavljati visoki rizik za unošenje influence ptica, na temelju njihovih migratornih putova, uključujući područja na kojima se VPIP H5N 1 pojavio u divljih ptica ili u peradi. Popis je temeljen na znanstvenom mišljenju o »Pticama selicama i njihovoj mogućoj ulozi u širenju VPIP« koje je usvojio Panel za zdravlje i dobrobit životinja EFSA-e 12. svibnja 2006. godine i na rezultatima poslova koje je obavio Odbor ORNIS i ugovornici Opće uprave za okoliš Europske komisije. Ovaj se popis može ažurirati slijedom nalaza daljnjih znanstvenih istraživanja kako ona postaju dostupna i na temelju procjene rizika koju provode nadležna nacionalna tijela uzimajući u obzir njihovu specifičnu ornitološku situaciju.
NN 114/2008 • Skupina 1. Vrste blisko povezane s proizvodnjom peradi u Europi
NN 114/2008 • Skupina 2. Vrste koje mogu dijeliti polja koja koristi i udomaćena perad u sjevernoj Europi
NN 114/2008 • Skupina 3. Vrste koje mogu dijeliti močvare koje koriste i udomaćene močvarice u sjevernoj Europi
NN 114/2008 • Ona bi trebala osigurati pouzdaniji preliminarni popis vrsta visokog rizika i rizik od doticaja s peradi unutar EU-a te osigurati specifičniji pristup.
NN 114/2008 • STANDARDNI ZAHTJEVI ZA PODNOŠENJE PROGRAMA ZA NADZIRANJE INFLUENCE PTICA KOJE SUFINANCIRA EUROPSKA ZAJEDNICA
NN 114/2008 • Tablica 2.2.1. GOSPODARSTVA NA KOJIMA SE PROVODI UZORKOVANJE PERADIA (OSIM PATAKA I GUSAKA)
NN 114/2008 • Serološko pretraživanje u skladu s Dodatkom I. dijelom B ovoga Pravilnika o gospodarstvima na kojima se drže tovni pilići (brojleri/samo ukoliko su ugroženi)/tovni purani/rasplodne kokoši/rasplodne purani/konzumne nesilice/ slobodno držane konzumne nesilice/bezgrebenke/uzgajana pernata divljač (fazani, jarebice, prepelice,...)/ »dvorišno držana perad«/ostalo (izbrisati nepotrebno)
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA
IZBOR:
Broj 154/08, Broj 114/08,
Broj 89/94, Broj 41/94,
Broj 19/00, Broj 96/99
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE