PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 53/2006 • – identifikaciju štetnih učinaka koji su posljedica izloženosti aktivnoj tvari,
NN 53/2006 • Ujedno, studije o karcinogenosti, zajedno s drugim bitnim podacima o aktivnoj tvari, moraju omogućiti procjenu opasnosti za ljude nakon višekratne izloženosti aktivnoj tvari, a naročito moraju omogućiti:
NN 53/2006 • – identifikaciju karcinogenih učinaka koji su posljedica izloženosti aktivnoj tvari,
NN 53/2006 • – utvrđivanje specifičnosti tumora za vrstu i organ na kojima se javljaju,
NN 53/2006 • – identifikaciju najviše doze koja ne izaziva štetne učinke (granična doza) kod negenotoksičnih karcinogena.
NN 53/2006 • Dugotrajna toksičnost i karcinogenost mora se utvrditi za sve aktivne tvari.
NN 53/2006 • Ako se u iznimnim okolnostima utvrdi da to istraživanje nije potrebno, ta tvrdnja mora biti detaljno obrazložena; npr. ako toksikokinetički podaci pokažu da do apsorpcije aktivne tvari ne dolazi iz crijeva, kroz kožu ili putem dišnog sustava.
NN 53/2006 • Studije dugotrajne oralne toksičnosti i karcinogenosti aktivne tvari (dvije godine) obavljaju se na štakoru kao pokusnoj vrsti. Ove studije se mogu kombinirati.
NN 53/2006 • Pokusna vrsta za studije karcinogenosti aktivne tvari jest miš.
NN 53/2006 • Ako se pretpostavlja da karcinogenost uzrokuje mehanizam koji nije genotoksičan, mora se dostaviti obrazloženje utemeljeno na dokazima i potkrijepljeno podacima dobivenim tijekom istraživanja uključujući i podatke potrebne da bi se razjasnio mogući mehanizam djelovanja.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 53/2006 • Iako istodobno (u istom pokusu) dobiveni kontrolni podaci predstavljaju standardne referentne točke za određivanje reakcija na tretman, pri tumačenju određenih studija karcinogenosti mogu pomoći i kontrolni podaci iz drugih prethodno obavljenih pokusa (historijska kontrola). Ukoliko se dostave, kontrolni podaci iz drugih prethodno obavljenih pokusa trebaju se odnositi na istu vrstu i soj, biti uzgajani u istim uvjetima i moraju biti dobiveni u istraživanjima obavljenima u isto vrijeme. Informacije o kontrolnim podacima iz drugih prethodno obavljenih pokusa moraju uključivati:
NN 53/2006 • – identifikaciju vrste i soja, ime dobavljača, specifični izvor istraživanih životinja ako dobavljač ima više od jedne zemljopisne lokacije,
NN 53/2006 • – opis općih uvjeta u kojima su se životinje držale, uključujući vrstu i ako je moguće, količinu konzumirane hrane
NN 53/2006 • – približnu dob kontrolnih životinja izraženu u danima, na početku istraživanja i u vrijeme žrtvovanja ili uginuća,
NN 53/2006 • – opis uzorka smrtnosti kontrolne grupe koji je opažen tijekom ili na kraju istraživanja, te druga važna opažanja (npr. bolesti, infekcije),
NN 53/2006 • – naziv laboratorija i imena znanstvenika odgovornih za prikupljanje i tumačenje patoloških podataka dobivenih istraživanjem, i
NN 53/2006 • – izjava o prirodi tumora koji su kombinirani u izračunavanju podataka o učestalosti.
NN 53/2006 • Testirane doze, uključujući najveću testiranu dozu, odabiru se na temelju rezultata kratkotrajnih istraživanja i na temelju podataka o metabolizmu i toksikokinetici, ukoliko su u vrijeme planiranja studija raspoloživi. Najveća doza pri studiji karcinogenosti treba biti tolika da izazove znakove minimalne toksičnosti, kao što je blago smanjenje prirasta tjelesne težine (manje od 10%), a da ne prouzroči nekrozu tkiva ili zasićenost metabolizma i da značajno ne utječe na normalni životni vijek zbog drugih učinaka osim tumora. Ako se dugotrajna studija toksičnosti provodi odvojeno, najveća doza mora biti tolika da izazove nedvojbene znakove toksičnosti, a da ne uzrokuje pretjeranu smrtnost. Veće doze koje uzrokuju pretjeranu toksičnost ne smatraju se primjerenima za procjenu koju treba napraviti.
NN 53/2006 • Pri prikupljanju podataka i sastavljanju izvješća učestalosti pojave benignih i malignih tumora ne smiju se međusobno spajati, osim ako postoji jasni dokaz da benigni tumori s vremenom postaju maligni. Isto tako, u izvješćima se ne smiju međusobno spajati različiti, nepovezani tumori, bilo benigni ili maligni, koji se javljaju u istom organu. Kako bi se izbjegle nejasnoće, kod naziva tumora i u izvješćima o njima treba se koristiti terminologija koju je razvilo Američko društvo toksikoloških patologa 2 (American Society of Toxicologic Pathologists) ili Hanoverski registar tumora (Hannover Tumour Registry) (RENI). Navodi se korišteni sustav.
NN 53/2006 • Od ključne je važnosti da biološki materijal koji je odabran za histopatološko istraživanje uključuje materijal odabran za davanje dodatnih informacija o lezijama utvrđenim tijekom makroskopskog patološkog pregleda.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR:
Broj 49/99, Broj 153/09,
Broj 64/99, Broj 22/94,
Broj 101/07, Broj 75/08
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE