PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Stranica HR2007-12-126-3595 NN 126/2007

• Nadalje, nasilje u obitelji, Pekinškom platformom za djelovanje, usvojenoj na Četvrtoj svjetskoj konferenciji o ženama 1995. godine, određeno je kao »…bilo koji čin rodno temeljenog nasilja koje rezultira, ili bi moglo rezultirati u fizičkoj, seksualnoj ili psihološkoj šteti i patnji žena, uključujući prijetnje takvim činom, prinudom ili samovoljnim lišavanjem slobode, u javnom i privatnom životu«.


Stranica 2007-12-126-3595 NN 126/2007

• Obveze Republike Hrvatske u ovom području proizlaze i iz Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda Vijeća Europe i Protokola br. 1, 4, 6, 7, i 11, 12, 13 i 14 o njenoj provedbi koje je Republika Hrvatska također ratificirala. Za istaknuti je Protokol 12 o nediskriminaciji iz 2003. godine, kojim se propisuje obveza ugradnje odredbi o zabrani diskriminacije u nacionalno zakonodavstvo te o zaštiti toga prava pred Europskim sudom za ljudska prava.


Stranica 2007-12-126-3595 NN 126/2007

• Kao članica Vijeća Europe, Republika Hrvatska, u obvezi je uvažavati i Preporuku Rec (2002) 5 Odbora ministara o zaštiti žena od nasilja, kojom se nasilje nad ženama propisuje kao: »… bilo koji čin nasilja utemeljenog na spolu, koji rezultira ili bi mogao rezultirati psihičkim, seksualnim ili psihološkim ozljedama ili patnjama žene, uključujući prijetnju, prisilu, ili arbitrarno oduzimanje slobode, bilo u javnom ili privatnom životu«.


Stranica 2007-12-126-3595 NN 126/2007

• Vijeće Europe, u cilju poticanja mjera prevencije i borba protiv nasilja nad ženama, 2007. i 2008. godinu posvetilo je provedbi Kampanje za borbu protiv nasilja nad ženama uključujući i nasilje u obitelji, te je pozvalo sve države članice da se aktivno, na nacionalnoj razini, uključe u provedbu ove aktivnosti. Obiteljsko nasilje je ozbiljna povreda temeljnih ljudskih prava svakog člana obitelji, a osobito žene koja je najčešće izložena ovom riziku, te u širem smislu može se smatrati kao i povredom cijelog društva uključujući i buduće generacije.


Internet NN 126/2007
• Pokrećući Kampanju, Vijeće Europe navodi da države članice Vijeća Europe imaju obvezu postupati kako bi spriječile ovu vrstu nasilja, zaštititi žrtvu, dodijeliti joj kompenzaciju te tužiti i kazniti počinitelje. Također ističu da su u obvezi poduzeti mjere kako bi osigurale okruženje u kojem žene ne bi bile izložene nasilju, kao i na poduzimanje mjera zaštitite žena izloženih ovoj opasnosti.

Internet stranice NN 126/2007
• Ciljevi Kampanje su: među članicama Vijeća Europe podići svijest da je nasilje nad ženama povreda ljudskih prava te potaknuti građane da mu se suprotstave, poticati države članice da osiguranjem odgovarajućih sredstava pokažu političku volju za postizanje konkretnih rezultata u okončavanju nasilja nad ženama, kroz zakone i nacionalne Akcijske planove, uz puno uvažavanje Preporuke Vijeća Europe Rec(2002) 5 o zaštiti žena od nasilja, promicati primjenu učinkovitih mjera za sprječavanje i borbu protiv nasilja nad ženama, kao i redovito nadgledanje postignutog napretka.

Internet stranice NN 126/2007 • Države članice pozvane su da učine značajan pomak za vrijeme Kampanje u pogledu političkih i pravnih mjera podrške i zaštite žrtava, prikupljanja podataka, promicanja prakse koja se pokazala uspješnom u prevenciji nasilja nad ženama, te podizanja svijesti i aktivnog sudjelovanja muškaraca u borbi protiv nasilja nad ženama u obiteljskom okruženju, kako bi oni poticali druge muškarce u suprotstavljanu ovom ozbiljnom problemu.
Internet stranice NN 126/2007 • Slijedom preporuka Vijeća Europe o provođenju Kampanje, Republika Hrvatska, donošenjem Programa aktivnosti za provedbu Kampanje za borbu protiv obiteljskog nasilja nad ženama, aktivno se uključila u njezinu provedbu na nacionalnoj razini. Ovaj Program, osim analize postojećeg stanja, ciljeva, strategija, poruka i promidžbenog slogana »Za nasilje nema opravdanja«, sadrži i niz razrađenih aktivnosti za provedbu Kampanje. Sve ovo vezano je uz međunarodne i nacionalne datume o zaštiti ljudskih prava i unaprjeđenje položaja žrtava nasilja u obitelji: 8. ožujka – Međunarodni dan žena, 15. svibnja – Međunarodni dan obitelji, 22. rujna – Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama i 25. studenog – Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.
Internet stranice NN 126/2007 • Kampanja je u Republici Hrvatskoj započela na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama - 25. studenoga 2006. godine, njenim javnim predstavljanjem, a završit će na Međunarodni dan žena – 8. ožujka 2008. godine. Program aktivnosti na provedbi Kampanje za borbu protiv obiteljskog nasilja nad ženama objavljen je na web stranici Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, www.mobms.hr.
Internet stranice NN 126/2007 • Osim navedenih datuma, koji se redovito obilježavaju u Republici Hrvatskoj, a tijekom 2007. i 2008. godine obilježavaju se i u okviru spomenute Kampanje, Republika Hrvatska obilježava i 19. studeni – Svjetski dan prevencije zlostavljanja djece te 20. studeni –Međunarodni dan Konvencije o pravima djeteta.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Vijesti NN 126/2007 • Čitav niz propisa Republike Hrvatske osigurava određenu pravnu i institucionalnu zaštitu žrtava i svjedoka kaznenih, odnosno prekršajnih djela vezanih uz nasilje u obitelji.
Informacije NN 126/2007 • Sukladno odredbama iz članka 69. Zakona o policiji (»Narodne novine« broj 129/00), policija je dužna, dok za to postoje opravdani razlozi, uspostavom primjerenih mjera zaštititi žrtvu i drugu osobu koja je dala, ili može dati podatke važne za kazneni postupak, ili osobu koja je s navedenim osobama u vezi, ako im prijeti opasnost od počinitelja ili drugih osoba. Pobliže, na temelju članka. 129. Vlada Republike Hrvatske, uredbom, propisuje vrste mjera i postupak zaštite žrtava kaznenih djela te drugih osoba iz članka 69. ovog Zakona.
Poslovne stranice NN 126/2007 • Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji (»Narodne novine« broj 116/03), kao jednu od mogućnosti zaštite žrtve nasilja u obitelji, propisuje da će radi zaštite i osiguranja osobe izložene nasilju nadležni sud izdati nalog policijskim službenicima da otprate osobu izloženu nasilju u kuću, stan ili drugi stambeni prostor radi uzimanja određenih isprava, odjeće, novca i drugih stvari za ostvarivanje njenoga svakodnevnoga života. Povrh toga sud može počinitelju nasilja u obitelji izreći zaštitne mjere udaljenja iz stana, kuće ili nekog drugog stambenog prostora, zabrane približavanja žrtvi nasilja, zabrane uznemiravanja ili uhođenja osobe izložene nasilju, obvezan psihosocijalni tretman, obvezno liječenje od ovisnosti, oduzimanje predmeta koji je namijenjen ili uporabljen u počinjenju prekršaja, kao samostalne mjere ili mjere uz druge prekršajne sankcije. Temeljem zakona i podzakonskih akata te sadržaja i obveza propisanih Nacionalnom strategijom zaštite od nasilja u obitelji, za razdoblje od 2005. do 2007. godine, Vlada Republike Hrvatske je 2005. godine donijela Protokol o postupanju u slučaju nasilja u obitelji, a 2006. godine, temeljem stupanja na snagu izmjena Obiteljskog zakona, i izmjene i dopune Protokola.
Pregledi NN 126/2007 • U svrhu djelotvornije provedbe propisanih zaštitnih mjera, a na temelju članka 21. Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji i članka 128. Zakona o policiji, ministar unutarnjih poslova donio je i Pravilnik o načinu provedbe zaštitnih mjera koje su Zakonom o zaštiti od nasilja u obitelji stavljene u nadležnost policije (»Narodne novine«, broj 27/04).
Besplatno NN 126/2007 • Zakonom o kaznenom postupku (»Narodne novine« broj 110/97, 112/99, 58/02, 62/03 i 115/06) i Zakonom o sudovima za mladež (»Narodne novine« broj 111/97) propisan je niz mjera kojima se štiti sigurnost, privatnost osobnog i obiteljskog života svjedoka i žrtava te sekundarne viktimizacije. U tijeku provedbe kaznenog postupka, a u svrhu zaštite žrtve ili svjedoka, moguće je i poduzimanje mjera opreza, mjera pritvora, posebnog načina sudjelovanja i ispitivanja svjedoka u postupku, ograničenja ili isključenja javnosti, udaljenja optuženika iz sudnice te mjera održavanja reda u sudnici. Zakonom o kaznenom postupku, za razliku od Zakona o prekršajima (»Narodne novine« broj 88/02, 122/02, 187/03, 105/04, 127/04), puno je sadržajnije propisana svrha i način zaštite svjedoka/oštećenika. Zakonom o prekršajima propisane su mjere opreza, uhićenje i zadržavanje počinitelja prekršaja te, u vrlo ograničenoj mjeri, poseban način sudjelovanja i ispitivanja svjedoka u postupku. Međutim, Zakonom o prekršajima predviđena je mogućnost da se, ukoliko ovaj Zakon ne sadrži odredbe o pojedinim pitanjima iz postupka, na odgovarajući način primijene odredbe Zakona o kaznenom postupku, čime su kompenzirani određeni nedostaci Zakona o prekršajima.
Glasnik NN 126/2007 • Kaznenim zakonom (»Narodne novine« broj 110/97, 111/03, 105/04, 71/06 i 110/07), kao jedan od oblika zaštite žrtve ili svjedoka, okvalificirana su slijedeća kaznena djela: sprječavanje dokazivanja, povreda tajnosti postupka, otkrivanje identiteta zaštićenog svjedoka, iznuđivanje iskaza, dok je kaznenim djelom teškog ubojstva, kao kvalifikatorna okolnost, predviđeno usmrćenje drugoga radi prikrivanja drugog kaznenog djela.
Propis NN 126/2007 • Zakonom o zaštiti svjedoka (»Narodne novine« broj 163/03) propisane su mjere zaštite svjedoka/žrtava izvan kaznenog postupka, što podrazumijeva tjelesnu i tehničku zaštitu, premještanje, prikrivanje identiteta i vlasništva te promjenu identiteta.
Propis NN 126/2007 • U cilju uklanjanja diskriminacije žena i uspostavljanja stvarne ravnopravnosti spolova provedbom politike jednakih mogućnosti Hrvatski sabor je, 2006. godine, usvojio Nacionalnu politiku za promicanje ravnopravnosti spolova 2006. – 2010. (»Narodne novine« broj 114/06). Poglavlje V. Nacionalne politike pod nazivom »Nasilje nad ženama« sadrži ciljeve i provedbene mjere za suzbijanje i uklanjanje obiteljskog nasilja provođenjem postojećih strategija i programa te mjere za uklanjanje svih ostalih oblika nasilja nad ženama.
Propis NN 126/2007 • 2. PODRUČJA DJELOVANJA, AKTIVNOSTI I PLAN PROVO?ENJA AKTIVNOSTI
Propis NN 126/2007 • I. EDUKACIJA STRUČNJAKA KOJI RADE U PODRUČJU ZAŠTITE OD NASILJA U OBITELJI
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 86/08, Broj 92/96, Broj 49/09, Broj 79/09, Broj 4/00, Broj 92/05


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE Pregled