PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 88/2009 • Porez je javni prihod za koji je zakonom propisana obveza davanja. Zakonom se propisuju vrste poreza, njihova visina, način obračunavanja i plaćanja, porezni obveznici te druga pitanja važna za pravilnu primjenu poreznih propisa i ostvarivanje poreznog sustava u cjelini.
NN 88/2009 • 7. Ocjena je Ustavnog suda da predlagatelji svojim navodima nisu doveli u sumnju suglasnost osporenih zakonskih odredbi s odredbama Ustava na koje ukazuju u prijedlogu.
NN 88/2009 • U odnosu na osporeni članak 2. Zakona o porezu na dobit, Ustavni sud primjećuje da iz navoda predlagatelja proizlazi da oni osporavaju samo odredbu stavka 3. članka 2. tog Zakona budući da je ta odredba funkcionalno vezana za članak 26. Zakona o porezu na dohodak. Naime, predlagatelji svojim prijedlogom problematiziraju njihov normativni sadržaj i svrhu u smislu moguće (ne)jednakosti ostalih poreznih obveznika pred zakonom, odnosno ostvarivanja načela jednakosti i pravednosti u uređivanju i primjeni ta dva porezna režima.
NN 88/2009 • 7.1. Prema članku 13. Općeg poreznog zakona (»Narodne novine«, broj 147/08.), porezni obveznik je svaka osoba koja je kao takva određena zakonom kojim se uređuje pojedina vrsta poreza.
NN 88/2009 • 7.2. Porez na dobit utvrđuje se i plaća prema odredbama Zakona o porezu na dobit (članak 1. stavak 1.).
NN 88/2009 • Člankom 2. Zakona o porezu na dobit propisano je tko je obveznik poreza na dobit (porezni obveznik) u smislu tog Zakona. To je i fizička osoba koja ostvaruje dohodak prema propisima o oporezivanju dohotka ako izjavi da će plaćati porez na dobit umjesto poreza na dohodak (stavak 3. članka 2.).
NN 88/2009 • Stavkom 4. članka 2. tog Zakona propisano je da je porezni obveznik i poduzetnik – fizička osoba, koja ostvaruje dohodak od obrta i s obrtom izjednačenih djelatnosti, pod uvjetima propisanim u točkama 1. do 4. tog stavka članka 2. Zakona.
NN 88/2009 • Prema članku 28. Zakona o porezu na dobit, taj se porez plaća po stopi od 20% na utvrđenu poreznu osnovicu.
NN 88/2009 • 7.3. Porez na dohodak utvrđuje se i plaća prema odredbama Zakona o porezu na dohodak (članak 1. stavak 1.).
NN 88/2009 • Porezni obveznik u smislu tog Zakona fizička je osoba koja ostvaruje dohodak (članak 2. stavak 1.). Izvori dohotka su primitci ostvareni od nesamostalnog rada, samostalne djelatnosti, imovine i imovinskih prava, kapitala, osiguranja i drugih primitaka ovisno o izvoru dohotka; dohodak koji se oporezuje prema odredbama tog Zakona jest dohodak od nesamostalnog rada, dohodak od samostalne djelatnosti, dohodak od imovine i imovinskih prava, dohodak od kapitala, dohodak od osiguranja te drugi dohodak (članak 5. Zakona).
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 88/2009 • Člankom 8. Zakona o porezu na dohodak propisane su stope tog poreza. Tako se porez na dohodak plaća po stopi od 15% od porezne osnovice do visine dvostrukog iznosa osnovnog osobnog odbitka, po stopi od 25% na razliku porezne osnovice između dvostrukog i peterostrukog iznosa osnovnog osobnog odbitka, po stopi od 35% na razliku porezne osnovice između peterostrukog i 14-erostrukog iznosa osnovnog osobnog odbitka te po stopi od 45% na poreznu osnovicu iznad 14-erostrukog iznosa osnovnog osobnog odbitka iz članka 36. stavka 1. tog Zakona (stavak 1. članka 8. Zakona o porezu na dohodak).
NN 88/2009 • 7.3.1. Člancima 17. do 26. Zakona o porezu na dohodak propisano je utvrđivanje dohotka od samostalne djelatnosti.
NN 88/2009 • Prema članku 17. tog Zakona, dohotkom od samostalne djelatnosti smatra se dohodak od obrta i s obrtom izjednačenih djelatnosti, dohodak od slobodnih zanimanja i dohodak od poljoprivrede i šumarstva. Člankom 18. Zakona razrađeno je što se sve smatra samostalnom djelatnošću u smislu Zakona o porezu na dohodak.
NN 88/2009 • Osporenom odredbom članka 26. Zakona o porezu na dohodak propisana je mogućnost promjene načina oporezivanja pa porezni obveznik, koji ostvaruje dohodak od samostalne djelatnosti može, na vlastiti zahtjev, umjesto poreza na dohodak plaćati porez na dobit, odnosno mora prijeći na plaćanje poreza na dobit umjesto poreza na dohodak ako ispunjava zakonske uvjete za oporezivanje dobiti. O zahtjevu poreznog obveznika za promjenu načina oporezivanja, odnosno obvezi prijelaza s jednog poreznog režima na drugi, nadležna Porezna uprava donosi rješenje.
NN 88/2009 • 8. Polazeći od navedene ustavne samostalnosti zakonodavca u uređivanju pojedinih pravnih odnosa, stajalište je Ustavnog suda da ustavnosudska ocjena suglasnosti zakona s Ustavom, u konkretnom slučaju, ne podrazumijeva ocjenu odabranog modela poreznog sustava Republike Hrvatske i njegova ustroja, posebno ne njegovu opravdanost i svrhovitost. Stajalište je izraženo u rješenju Ustavnog suda broj: U-I-2921/2003 i dr. od 19. studenoga 2008. (»Narodne novine«, broj 137/08.).
NN 88/2009 • Ustavnopravno pitanje, u tom smislu, ne može biti ni propisivanje pojedinih vrsta poreza, kruga poreznih obveznika, visine poreznih stopa ni poreznih olakšica.
NN 88/2009 • Stoga, nije u nadležnosti Ustavnog suda utvrditi opravdanost i smisao prijedlogom osporene promjene poreznog režima, odnosno odgovoriti na pitanje zašto je zakonodavac propisao mogućnost/obvezu prijelaza iz jednog poreznog režima u drugi. To je dio porezne politike države i njezinih nastojanja da porezni sustav uredi tako da bude i pravedniji i učinkovitiji.
NN 88/2009 • Sažeto, eventualno postojanje drugačijeg rješenja u uređivanju porezne politike u vezi s porezom na dobit i porezom na dohodak još uvijek ne znači da osporeno rješenje nije u suglasnosti s Ustavom, pod uvjetom da je rješenje koje je ponudio zakonodavac ostalo unutar ustavnopravno prihvatljivih granica.
NN 88/2009 • 9. Prema Zakonu o porezu na dohodak, obveznik plaćanja tog poreza (porezni obveznik) uvijek je fizička osoba koja ostvaruje dohodak (članak 2. stavak 1.), dok su to prema Zakonu o porezu na dobit i pravne i fizičke osobe. Člankom 2. Zakona o porezu na dobit pobliže je razrađeno tko je porezni obveznik u smislu tog Zakona, kao i tko to nije.
NN 88/2009 • Za Ustavni sud bilo je odlučno utvrditi da se osporena zakonska rješenja odnose na sve fizičke osobe – porezne obveznike koji ostvaruju dohodak od samostalne djelatnosti (obrt, slobodna zanimanja, djelatnost poljoprivrede i šumarstva) te da u normativnom smislu nema diskriminacije među njima. Naime, Ustavni sud smatra da je smisao osporenih zakonskih odredbi ravnomjernija raspodjela poreznog tereta, odnosno podmirivanje poreznih obveza prema ekonomskoj snazi, što udovoljava zahtjevima Ustavom propisanih poreznih načela o pravednosti i jednakosti poreznog sustava.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA
IZBOR:
Broj 18/02, Broj 107/96,
Broj 129/99, Broj 52/94,
Broj 81/96, Broj 11/08
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE