PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 155/2005 • – procjenu kritičnog opterećenja okoliša vezano uz probleme acidifikacije i eutrofikacije, fotokemijskih oksidanata, prijenosa i taloženja teških metala, postojanih organskih spojeva i lebdećih čestica.
NN 155/2005 • Ova mjerenja bitna su za razumijevanje porijekla i razina koncentracija specifičnih onečišćujućih tvari kao što su lebdeće čestice, prizemni ozon i njegovi prekursori, teški metali i postojani organski spojevi.
NN 155/2005 • Osim toga, podaci o pozadinskom onečišćenju bitni su zbog primjene atmosferskih modela na regionalnoj i kontinentalnoj skali kao i u urbanim područjima.
NN 155/2005 • Program mjerenja na pozadinskim postajama treba obuhvatiti one parametre koji su značajni za daljinski, regionalni i prekogranični prijenos i taloženje onečišćenja (kritično opterećenje okoliša) i koji omogućuju praćenje i analizu karakterističnih procesa:
NN 155/2005 • – omjer plinovitih i čestičnih komponenata u zraku: NH3, HNO3, NH3/NH4, HNO3/NO3
NN 155/2005 • – koncentracije ozona i fotokemijskih oksidanata: ozon (O3), NOX (NO, NO2), C2-C7, aldehidi i ketoni
NN 155/2005 • – koncentracije teških metala u oborini i zraku: Cd, Pb (primarno), Cu, Zn, As, Cr, Ni (sekundarno)
NN 155/2005 • – koncentracije postojanih organskih spojeva u oborini i zraku: PAU, PCB, HCB, klordan, HCH, DDT/DDE
NN 155/2005 • f) Meteorologija: količina oborine, smjer i brzina vjetra, temperatura zraka, relativna vlažnost zraka, tlak zraka.
NN 155/2005 • Radi razumijevanja i analize kemijskih procesa u atmosferi i okolišu poželjno je osigurati istovremena mjerenja svih parametara na barem jednoj mjernoj lokaciji, što će ovisiti o njenom položaju i reprezentativnosti za šire područje.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 155/2005 • Sve lokacije predviđene za pozadinska mjerenja mogu, ali ne moraju imati cjeloviti program mjerenja opisan u točkama a) – e). Program mjerenja treba biti prilagođen svakoj pojedinoj lokaciji s obzirom na njenu specifičnu namjenu, geografski položaj, zonu, udaljenost od aglomeracija. Moguća je specijalizacija postaja na način da omogućuju praćenje pojedinačnih, ali međusobno povezanih procesa, na primjer onih opisanih u točkama [a), b), e) i f)] ili [a), e) i f)] ili [a), c) i f)] ili [a), d) i f)] ili [a), b) i f)].
NN 155/2005 • Program, razdoblje i učestalost mjerenja na pozadinskim lokacijama trebaju biti usklađeni s kriterijima Programa za praćenje i procjenu daljinskog prijenosa i taloženja onečišćujućih tvari u Europi (EMEP).
NN 155/2005 • Osnovni kriterij za lokaciju pozadinskih mjerenja onečišćenja je smještaj u prirodnom ruralnom okruženju. Osobito treba osigurati sljedeće uvjete:
NN 155/2005 • Odabrana lokacija treba biti reprezentativna za šire područje. Veličina toga područja ovisna je o svojstvima i varijabilnosti kakvoće zraka i oborine. Lokacije u blizini urbanih i industrijskih područja nisu poželjne jer njihov utjecaj na pozadinske koncentracije nije zanemariv, čime se gubi svrha pozadinskih mjerenja. Veličina reprezentativnog područja lokacije trebala bi se kretati od najmanje 25 km x 25 km do 50 x 50 km (odnosno, od oko 500 – 2500 km2). Reprezentativnost područja ovisit će o geografskim i klimatskim uvjetima, zračnim strujanjima na visini prijenosa onečišćujućih tvari, meteorološkim uvjetima samog lokaliteta, blizini, odnosno udaljenosti velikih izvora emisije.
NN 155/2005 • S obzirom na udaljenost od izvora emisije treba se rukovoditi okvirnim kriterijima danim u tablici:
NN 155/2005 • Veliki izvori emisije (gradovi, termoenergetski objekti, autoceste) 50 kmovisno o prevladavajućem smjeru vjetra
NN 155/2005 • Mala kućna ložišta na ugljen, naftu ili drvo100 msamo jedan izvor emisije na toj udaljenosti
NN 155/2005 • Upotreba stajskog gnojiva, stočne farme 2 kmovisno o veličini stočne farme i veličini gnojenog područja ili travnjaka
NN 155/2005 • Ispaša stoke na kultiviranim, gnojenim pašnjacima 500 movisno o veličini stočne farme i veličini gnojenog područja ili travnjaka
NN 155/2005 • Značajnost lokacije jednostavnije je postići za sekundarne onečišćujuće tvari (kao što su aerosoli sulfata i ozon) nego za primarne. Mjerenje koncentracije amonijaka u ruralnim područjima predstavlja poseban problem budući da su emisije uglavnom izazvane poljoprivrednim i stočarskim aktivnostima. Zbog toga bi mjerno mjesto trebalo biti dovoljno udaljeno od područjima gdje te aktivnosti dominiraju. Za praćenje koncentracija sumpornih i dušikovih spojeva u oborini lokalni izvori emisija su općenito od manjeg značaja, s time da bi trebalo izbjeći blizinu izvora prašine i amonijaka. Čak i u slučaju kada se koristi wet-only sakupljač oborine, prašina u okolini može izazvati ozbiljan problem kontaminacije.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA
IZBOR:
Broj 34/06, Broj 67/08,
Broj 42/07, Broj 78/02,
Broj 58/03, Broj 109/05
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE