PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 48/2009 • Stupci 12. i 13. Neto otvorena devizna pozicija: u stupac 12. i stupac 13. upisuje se neto »spot« pozicija, neto »forward« pozicija, neto delta ekvivalent ukupne knjige valutnih opcija, neto pozicije imovina i obveza s ugrađenom »call« opcijom te tržišna vrijednost bilo koje druge opcije (koja se ne odnosi na zamjenu valuta) čiji je temeljni financijski instrument iskazan u stranoj valuti. U retku »Ukupno« stupca 12. upisuje se zbroj dugih neto pozicija, a u retku »Ukupno« stupca 13. upisuje se zbroj kratkih neto pozicija.
NN 48/2009 • Stupac 14. Ukupna neto otvorena devizna pozicija u pojedinoj valuti: za svaku valutu izračunava se neto otvorena pozicija u pojedinoj valuti (u skladu sa člankom 52. stavka 1. Pravilnika o adekvatnosti kapitala investicijskih društava) i upisuje u stupac 14. Tako dobiveni iznos može biti pozitivan ili negativan. Pozitivan iznos čini dugu poziciju investicijskog društva u navedenoj valuti, a negativan iznos čini kratku poziciju investicijskog društva u navedenoj valuti.
NN 48/2009 • Redak »Pretpostavljena ulaganja subjekta za zajednička ulaganja u stranoj valuti tretirana kao zasebna valuta«: pretpostavljena ulaganja subjekta za zajednička ulaganja u stranoj valuti koja su tretirana u skladu sa člancima 55. i 56. Pravilnika o adekvatnosti kapitala investicijskih društava, investicijsko društvo je dužno tretirati kao zasebnu valutu. Pretpostavljena ulaganja se upisuju u pripadne stupce retka »Pretpostavljena ulaganja subjekta za zajednička ulaganja u stranoj valuti tretirana kao zasebna valuta«. Otvorena devizna pozicija investicijskog društva u pretpostavljenim ulaganjima subjekta za zajednička ulaganja jednaka je zbroju apsolutnih vrijednosti pojedinačnih pozicija u pretpostavljenim ulaganjima subjekta za zajednička ulaganja, te taj iznos upisujemo u pripadni redak stupca 12. Iznimno, ako je poznat smjer pretpostavljenog ulaganja svakog pojedinačnog subjekta za zajednička ulaganja, investicijsko društvo može iste tretirati kao duge/kratke devizne pozicije u pretpostavljenim ulaganjima, pri čemu netiranje između takvih pozicija nije dozvoljeno. U navedenom slučaju, otvorena kratka/duga devizna pozicija investicijskog društva u pretpostavljenim ulaganjima subjekta za zajednička ulaganja zbroj je svih kratkih/dugih deviznih pozicija investicijskog društva u pretpostavljenim ulaganjima subjekta za zajednička ulaganja, te se dobivena vrijednost upisuje u pripadni redak stupca 12. ili stupca 13.
NN 48/2009 • Kratke neto pozicije u pojedinim valutama zbrajaju se odvojeno, a zbroj nosi negativan predznak (–) i upisuje se u redak 1.2.
NN 48/2009 • Redak 1.3. Ukupna neto otvorena devizna pozicija: upisuje se veći iznos po apsolutnoj vrijednosti od iznosa upisanih u retke 1.1. i 1.2.
NN 48/2009 • Redak 1.4. Kapitalni zahtjev za valutni rizik: kapitalni zahtjev za valutni rizik izračunava se tako da se iznos u polju 1.3. pomnoži s 8%, te se tako dobiveni iznos upisuje u redak 1.4.
NN 48/2009 • Iznos iz retka 1.4. unosi se u redak »2.3.1.7. Valutni rizik« obrasca AK.
NN 48/2009 • Kapitalni zahtjev za robni rizik izračunava se za cjelokupno poslovanje investicijskog društva bez obzira na to je li investicijsko društvo uvrstilo navedenu stavku u knjigu trgovanja ili nije.
NN 48/2009 • U zaglavlje je potrebno unijeti vrstu robe u redak »Vrsta robe«, zatim standardnu mjernu jedinicu za tu vrstu robe u redak »Standardna mjerna jedinica« i trenutnu tržišnu cijenu robe u redak »Tržišna cijena«. Tržišna cijena robe mora biti izražena u kunama. Svaka pozicija u robi mora biti izražena u standardnim mjernim jedinicama (barelima, tonama i kilogramima).
NN 48/2009 • Stupac 1. Otvorena duga pozicija i stupac 2. Otvorena kratka pozicija: pozicije u robi u standardnoj mjernoj jedinici, investicijsko društvo unosi u stupce predviđene za to, ovisno o tome je li pozicija duga (stupac 1.) ili kratka (stupac 2.). Duga pozicija se unosi s pozitivnim predznakom, a kratka pozicija se unosi s negativnim predznakom.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 48/2009 • Stupac 3. Neto pozicija: investicijsko društvo izračunava neto poziciju u određenoj robi kao zbroj dugih pozicija iz stupca 1. i kratkih pozicija iz stupca 2. Ako je dobiveni iznos jednak nuli onda se u pripadni stupac upisuje nula.
NN 48/2009 • Stupac 4. Tržišna vrijednost neto pozicije: investicijsko društvo upisuje umnožak iznosa navedenog u retku »Tržišna cijena« i apsolutne vrijednosti iznosa u stupcu 3.
NN 48/2009 • Stupac 5. Bruto pozicija: bruto poziciju investicijskog društva u određenoj robi čini zbroj iznosa dugih i apsolutnih iznosa kratkih pozicija u toj robi.
NN 48/2009 • Stupac 6. Tržišna vrijednost bruto pozicije: investicijsko društvo upisuje umnožak iznosa navedenog u retku »Tržišna cijena« i vrijednosti iznosa u stupcu 5.
NN 48/2009 • Stupac 7. Kapitalni zahtjev za neto poziciju robe: kapitalni zahtjev za neto poziciju u određenoj robi iznosi 15% tržišne vrijednosti neto pozicije (iznosa u stupcu 4.).
NN 48/2009 • Stupac 8. Kapitalni zahtjev za bruto poziciju robe: kapitalni zahtjev za bruto poziciju u određenoj robi iznosi 3% tržišne vrijednosti bruto pozicije (iznosa u stupcu 6.).
NN 48/2009 • Stupac 9. Kapitalni zahtjev i redak 1.2. Ukupni kapitalni zahtjev za robni rizik: kapitalni zahtjev za robni rizik za određenu vrstu robe jednak je zbroju iznosa u stupcima 7. i 8. te se upisuje u stupac 9. Isti iznos je u retku 1.2.
NN 48/2009 • Iznos iz retka 1.2. unosi se u redak »2.3.1.8. Robni rizik (jednostavni pristup)« obrasca AK.
NN 48/2009 • Za potrebe izračuna kapitalnog zahtjeva za robni rizik u skladu s ovim pristupom, investicijsko društvo je dužno primijeniti ljestvicu dospijeća u skladu s člankom 62. stavkom 1. Pravilnika o adekvatnosti kapitala investicijskih društava (tablica 5.) za svaku pojedinu vrstu robe. Sve pozicije u istoj vrsti robe raspoređuju se u odgovarajuće razrede dospijeća koji se nalaze u stupcu 2. »Razred dospijeća«. Pozicije u robi na zalihama raspoređuju se u razred dospijeća do 1 mjesec. Pozicije u istoj robi investicijsko društvo može netirati i rasporediti u odgovarajuće razrede dospijeća u neto iznosu, ako su zadovoljeni sljedeći uvjeti:
NN 48/2009 • 2. pozicije dospijevaju u razmaku od najviše 10 dana, ako se ugovorima iz kojih proizlaze takve pozicije trguje na tržištima koja imaju dnevne datume isporuke.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR:
Broj 111/04, Broj 125/08,
Broj 46/07, Broj 59/08,
Broj 7/07, Broj 20/04
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE