PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 58/2006 • U postupcima u kojima Republika Hrvatska ne sudjeluje kao stranka u postupku, državno odvjetništvo može podići zahtjev za zaštitu zakonitosti pod pretpostavkama propisanim mjerodavnim zakonima.
NN 58/2006 • U tim postupcima državno odvjetništvo može, sukladno ovlaštenju propisanom osporenom odredbom, zatražiti odgodu, odnosno prekid ovrhe do donošenja odluke o zahtjevu za zaštitu zakonitosti.
NN 58/2006 • Na ovlaštenje državnog odvjetništva propisano osporenom odredbom nema utjecaja činjenica tko su stranke u postupku, niti je u navedenoj pravnoj situaciji osporenim odredbama jedna strana u postupku dovedena u povoljniji položaj u odnosu na drugu stranku u postupku.
NN 58/2006 • Odredbom članka 239. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku (»Narodne novine« broj 117/03.; u daljnjem tekstu: ZID ZPP-a) propisano je:
NN 58/2006 • »U glavi dvadeset šestoj naslov Poglavlje 2. »2. Zahtjev za zaštitu zakonitosti« i članci 401. do 408. brišu se«.
NN 58/2006 • Prema članku 284. stavku 5. ZID ZPP-a, odredba članka (...) 239. tog Zakona primjenjivat će se samo na postupke u kojima je glavna rasprava pred prvostupanjskim sudom zaključena nakon stupanja na snagu tog Zakona.
NN 58/2006 • Prema članku 285. ZID ZPP-a, u sudskim postupcima u kojima se na odgovarajući način primjenjuju odredbe Zakona o parničnom postupku, zahtjev za zaštitu zakonitosti ne može se izjaviti ako je postupak pred prvostupanjskim sudom okončan nakon stupanja na snagu ZID ZPP-a.
NN 58/2006 • Iz navedenih zakonskih odredaba razvidno je da je nakon stupanja na snagu ZID ZPP-a podizanje zahtjeva za zaštitu zakonitosti (u parničnom postupku) dopušteno samo u predmetima u kojima je glavna rasprava pred prvostupanjskim sudom zaključena prije stupanja na snagu tog Zakona (1. prosinca 2003. godine).
NN 58/2006 • 9. U odnosu na (parnične) postupke u kojima državno odvjetništvo sudjeluje kao zastupnik Republike Hrvatske, Ustavni sud ističe sljedeće:
NN 58/2006 • Protiv pravomoćne presude donesene u parničnom postupku stranke imaju pravo izjaviti reviziju, a državno odvjetništvo može podići zahtjev za zaštitu zakonitosti pod pretpostavkama propisanim Zakonom o parničnom postupku (»Narodne novine« broj 53/91., 91/92., 112/99. i 117/03.).
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 58/2006 • U ovršnom postupku koji se vodi na temelju OZ, razlozi za odgodu ovrhe temeljem ovršenikovog prijedloga propisani su člankom 61. OZ i oni su jednaki za svakog ovršenika, dakle, neovisno o tome je li ovršenik Republika Hrvatska (koju zastupa nadležno državno odvjetništvo) ili bilo tko drugi.
NN 58/2006 • Prema odredbi članka 61. stavka 1. točke 1. OZ, na prijedlog ovršenika sud može (ako ovršenik učini vjerojatnim da bi provedbom ovrhe trpio nenadoknadivu ili teško nadoknadivu štetu, ili ako učini vjerojatnim da je to potrebno da bi se spriječilo nasilje) u potpunosti ili djelomice odgoditi ovrhu ako je protiv odluke na temelju koje je određena ovrha izjavljen pravni lijek.
NN 58/2006 • Sijedom iznijetog, Ustavni sud utvrđuje da u situaciji kad je protiv odluke na temelju koje je određena ovrha izjavljen pravni lijek, svaki ovršenik ima pravo zatražiti odgodu ovrhe, a nadležni sud će odlučiti hoće li odgoditi ovrhu.
NN 58/2006 • Međutim, ako Republika Hrvatska, kao stranka u postupku, izjavi reviziju, osporena odredba članka 21. stavka 1. ZDO daje državnom odvjetništvu ovlaštenje da od nadležnog suda zatraži odgodu odnosno prekid ovrhe do donošenja odluke o reviziji, a nadležni sud (u povodu takvog zahtjeva) mora odrediti odgodu odnosno prekid ovrhe.
NN 58/2006 • Nasuprot tome, zahtjev svakog drugog ovršenika nije razlog za obveznu odgodu odnosno prekid ovrhe.
NN 58/2006 • Do iste pravne situacije dolazi i u slučaju kad državno odvjetništvo (u parničnim postupcima u kojima je jedna od stranaka Republika Hrvatska) protiv pravomoćne presude podigne zahtjev za zaštitu zakonitosti. Osporena odredba članka 21. stavka 1. ZDO i u tom slučaju daje državnom odvjetništvu ovlaštenje da od nadležnog suda zatraži odgodu, odnosno prekid ovrhe do donošenja odluke o zahtjevu za zaštitu zakonitosti, a nadležni sud mora odrediti odgodu odnosno prekid ovrhe.
NN 58/2006 • Slijedom iznijetog, Ustavni sud utvrđuje da osporeni članak 21. stavak 1. ZDO dovodi do nejednakog pravnog položaja stranaka u navedenim postupcima u kojima je jedna od stranaka Republika Hrvatska.
NN 58/2006 • 10. Ustavom zajamčeno pravo na pravično suđenje (članak 29. stavak 1. Ustava) uključuje (pored ostalog) i procesnu ravnopravnost stranaka u postupcima pred sudom.
NN 58/2006 • Načelo jednakosti sredstava dio je pojma pravičnog suđenja i pretpostavlja jednaka prava i obveze stranaka u postupcima pred sudom.
NN 58/2006 • Da bi zakonske odredbe kojima je uređen pravni položaj stranaka odnosno njihovih zastupnika u postupcima pred sudom udovoljile zahtjevu kojeg postavlja članak 29. stavak 1. Ustava, pravni položaj stranaka i njihovih zastupnika mora biti jednak.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR:
Broj 35/07, Broj 87/09,
Broj 47/02, Broj 88/93,
Broj 80/00, Broj 72/06
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE