PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
PREGLED PRAVNE REGULATIVE - AŽURIRANO
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 9/1995 • Podnositelj zahtjeva smatra da je stavak 1. navedeno članka neustavan i nezakonit stoga što građane ima samo Republika Hrvatska, a županija može imati jedino stanovnike. Za odredbe stavka 2. ovoga članka Statuta smatra s da nisu suglasne s člankom 131. stavak 2. Ustava, kao i člancima 5. i 6. Zakona o lokalnoj samoupravi i upravi, pn ma kojima se područja županija uređuju isključivo zaknom. Također smatra odredbu članka 2. Statuta nesuglasnima i članku 7. Zakona o lokalnoj samoupravi i upravi, koji utvrđuje što sve može biti predmet uređenja u statu županije.
NN 9/1995 • Odredba stavka 1. članka 2. Statuta ukinuta je, međutim, iz razloga navedenih uz točku II/1. ove Odluke.
NN 9/1995 • Odredba stavka 2. članka 2. Statuta, kojom je utvrđen podruđje Županije.Istarske, nije suglasna s Ustavom i zakonom.
NN 9/1995 • Prema odredbi članka 131. stavak 2. Ustava, područja županija se određuju zakonom, odnosno posebnim zakonom (članak 6. stavak 1. Zakona o lokalnoj samoupravi i upravi). Taj posebni zakon je Zakon o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj ("Narodne novine", broj 90/92, 2/93, 5/93, 58/93, 90/93, 10/94, 17/94 i 29/94). U članku 6. toga Zakona utvrđeno je da se u sastavu pojedine županije nalaze gradovi i općine te naselja u sastavu gradova i općina. Točkom XVIII. toga članka utvrđeno je pod ručje Županije Istarske.
NN 9/1995 • Navedene statutarne dopune oznake područja s jedne strane, a nepotpuno preuzimanje odredbe Zakona s druge strane, nesuglasne su s odredbom članka 131. stavak 2. Ustava, prema kojoj se područje županija određuje zakonom Stoga je tu odredbu Statuta Ustavni sud ukinuo, jer za njezino donošenje županija nema ni ustavno niti zakonsko ovlaštenje.
NN 9/1995 • 3. Člankom 3. Statuta propisano je da svi građani Županije Istarske uživaju jednaka prava temeljena na principima poštivanja ljudskih prava, sloboda, ravnopravnosti i jednakosti, prava na rad i socijalnu zaštitu (stavak 1.); da su autohtone etničke i kulturne i druge osobitosti Istre zaštićene sukladno odredbama toga Statuta i županijskim propisima (stavak 2.); da su u županiji hrvatski i talijanski jezik ravnopravni (stavak 3.) te da se način ostvarivanja dvojezičnosti utvrđuje tim Statutom i županijskim aktima, u skladu s Ustavom, zakonom i drugim propisima (stavak 4.).
NN 9/1995 • Podnositelj zahtjeva osporava ustavnost i zakonitost navedenih odredbi polazeći od temeljne ustavne odrednice da Republika Hrvatska svojim Ustavom jamči i štiti slobode i prava čovjeka i građanina, u kojim pravima i slobodama su svi građani jednaki bez obzira na području koje županije prebivaju odnosno borave.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 9/1995 • Ustavni sud u cijelosti je ukinuo odredbe članka 3. Statuta.
NN 9/1995 • U sklopu zaštite ljudskih prava i sloboda, Republika Hrvatska svojim Ustavom i Ustavnim zakonom o ljudskim pravima posebno štiti manjinska prava U tome dijelu ni Ustav niti Ustavni zakon o ljudskim pravima nisu uređenje ove materije prenijeli u nadležnost županije, kako je to učinjeno osporenom odredbom članka 3. Statuta
NN 9/1995 • Republika Hrvatska je u članku 3. Ustava utvrdila najviše vrednote ustavnog poretka Republike Hrvatske. To su i sloboda, jednakost, nacionalna ravnopravnost, socijalna pravda, poštivanje prava čovjeka i vladavina prava. Nadalje, navedenom Ustavnom odlukom o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske u točki VI. Republika Hrvatska je zajamčila svim svojim državljanima nacionalna i sva druga temeljna prava i slobode čovjeka i građanina, demokratski poredak, vladavinu prava i sve ostale najviše vrednote svog ustavnog i međunarodnog pravnog poretka.
NN 9/1995 • Odredbe stavka 3. i 4. istoga članka Statuta ukinute su stoga što je Ustav Republike Hrvatske u članku 12. utvrdio da je u Republici Hrvatskoj u službenoj uporabi hrvatski jezik i latinično pismo. U pojedinim lokalnim jedinicama može se pod uvjetima propisanim zakonom uvesti uz hrvatski jezik i latinično pismo u službenu uporabu i drugi jezik te čirilično ili koje drugo pismo
NN 9/1995 • Tim ustavnim odredbama ne dira se u Ustavom zajamčeno pravo pripadnicima svih naroda i manjina na slobodno služenje svojim jezikom i pismom - članak 15. stavak 2. Ustava.
NN 9/1995 • Ukidanjem ove odredbe u jedinicama lokalne samouprave ne mijenja se niti se ukida bilo koje od prava koje je Republika Hrvatska izravno ili kao pravni sljednik bivše SFRJ preuzela međunarodnim ugovorima (Osimski sporazum i dr.) niti ograničuje njihovo ostvarivanje (članak 64. Ustavnog zakona o ljudskim pravima) Ta prava ostaju u cijelosti, ali ne pozivom na Statut, već pozivom na članak 64. navedenog Ustavnog zakona o ljudskim pravima, a u skladu s člankom 134. Ustava, jer ona ne mogu biti predmet uređenja u statutu županija, sve dok posebnim zakonom u skladu sa Ustavom i u opsegu koji Ustav dopušta ne bi bila uređena tako da mogu činiti i dio sadržaja statuta županija. Ova Odluka dakle, ne utječe na njihovu opstojnost, opseg ni ostvarivanje.
NN 9/1995 • Također se ukidanjem te odredbe ne dovodi u pitanje pravo svih općina i gradova u Županiji Istarskoj da, sukladno odredbama članka 7. i 8. Ustavnog zakona o ljudskim pravima, utvrde službenu uporabu dvaju ili više jezika, vodeći računa o broju pripadnika i o interesima etničkih i nacionalnih zajednica ili manjina. Štoviše, odluka o ukidanju te odredbe upravo omogućuje ostvarivanje toga prava jedinicama lokalne samouprave, a koje pravo bi im osporenim odredbama Statuta bilo oduzeto.
PRETHODNO - SLJEDEĆA STRANICA
IZBOR:
Broj 121/02, Broj 112/04,
Broj 124/97, Broj 154/08,
Broj 24/03, Broj 64/09
LINK - POSLOVNI PROGRAMI, INVESTICIJE, POTICAJI, KREDITI, UGOVORI