PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH USLUGA, INTERNET USLUGE
NOVI BRZI PREGLED ZAKONSKE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 145/2008 • 5.7. Osporenom presudom broj: I Kž-211/1998-3 od 1. travnja 1999. godine, Vrhovni sud Republike Hrvatske odbio je žalbe okrivljenika, uključujući podnositelja ustavne tužbe. U presudi se iznosi pravno shvaćanje Vrhovnog suda da donošenje presude ili pak rješenja o obustavi postupka zbog kaznenog djela oružane pobune za isti događaj ne isključuje mogućnost kasnijeg pokretanja i vođenja postupka pa i donošenja osuđujuće presude protiv počinitelja kaznenog djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva. To stoga što je za razliku od kaznenog djela oružane pobune koje je usmjereno samo protiv vrijednosti Republike Hrvatske i koje je obuhvaćeno Zakonom o općem oprostu, djelo ratnog zločina protiv civilnog stanovništva usmjereno i protiv čovječnosti i međunarodnog prava, a ne samo protiv vrijednosti Republike Hrvatske, te stoga nije ni obuhvaćeno Zakonom o općem oprostu.
NN 145/2008 • 6.1. Podudarnost činjeničnih opisa kaznenih djela Ustavni sud može ispitati samo prema normativnim mjerilima, pri čemu je, kao i redovni sud, vezan bitnim elementima koji ponašanju počinitelja daju obilježje kaznenog djela, neovisno o pravnoj kvalifikaciji tog ponašanja. Činjenični opisi djela, sadržani u presudama Vojnog suda u Bjelovaru (broj: K-85/95-24) i Vrhovnog suda Republike Hrvatske (broj: I Kž-257/96), te u osporenim presudama Županijskog suda u Sisku (broj: K-108/97) i Vrhovnog suda Republike Hrvatske (broj: I Kž-211/1998-3), nedvojbeno upućuju na zaključak da se radi o istom događaju koji je u navedenim presudama samo različito pravno označen. Štoviše, sve odlučne činjenice stvarnog događaja bile su utvrđene pred Vojnim sudom u Bjelovaru (pred kojim je prvi kazneni postupak pravomoćno okončan), a nikakve nove činjenice pred Županijskim sudom u Sisku u naknadnom postupku nisu bile utvrđivane. Razlika u činjeničnom opisu postoji jedino u pogledu vremena počinjenja djela, ali ta razmimoilaženja nipošto ne upućuju na zaključak da su u pitanju različiti događaji (razna miniranja iste šahte), nego su posljedica nemogućnosti sudova da točno i nedvojbeno utvrde vrijeme počinjenja djela. U pogledu identiteta događaja bitno je da i Vrhovni sud Republike Hrvatske u osporenoj presudi naglašava da se radi o istom događaju pa ta okolnost nije sporna.
NN 145/2008 • 6.2. U osporenoj presudi Vrhovni sud Republike Hrvatske zastupa stajalište da izvršenjem opisane radnje nisu ostvarena samo obilježja kaznenog djela oružane pobune iz članka 235. stavka 1. KZRH, za koje je donesena odbijajuća presuda, nego i kaznenog djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva iz članka 120. stavaka 1. i 2. OKZRH za koje je kasnije donesena osuđujuća presuda. To znači da su, prema pravnom shvaćanju Vrhovnog suda Republike Hrvatske izraženom u konkretnoj kaznenoj stvari, istom radnjom ostvarena obilježja dvaju kaznenih djela, odnosno da se radi o idealnom stjecaju tih kaznenih djela.
NN 145/2008 • 6.3. Prema ocjeni Ustavnog suda, Vrhovni sud Republike Hrvatske je u osporenoj presudi pogrešno zaključio da se počinitelju, nakon donošenja pravomoćne presude za jedno kazneno djelo u idealnom stjecaju, u novom kaznenom postupku može suditi za drugo kazneno djelo u idealnom stjecaju. Prema članku 336. stavku 2. ZKP-a, sud nije vezan za prijedlog tužitelja o pravnoj ocjeni djela. Sukladno tome, već je Vojni sud u Bjelovaru – ako je smatrao da činjenični supstrat sadržan u optužnici opravdava osudu zbog ratnog zločina protiv civilnog stanovništva iz članka 120. stavka 1. OKZRH-a – bio dužan proglasiti se stvarno nenadležnim (jer nije bio nadležan suditi za ratne zločine) i predmet ustupiti nadležnom redovnom sudu, koji je mogao donijeti osuđujuću presudu za ratni zločin protiv civilnog stanovništva, jer to kazneno djelo nije podlijegalo oprostu. Budući da Vojni sud u Bjelovaru nije postupio na taj način, mora se zaključiti da je nastupom pravomoćnosti njegove presude predmet optužbe postao presuđena stvar, res iudicata. Naknadna osuda u tom predmetu predstavlja povredu pravila ne bis in idem, bez obzira na to što izreka prvotne presude ne predstavlja »meritum«, koji se ponekad pojednostavljeno shvaća kao rješenje pitanja je li okrivljenik počinio (u osuđujućoj) ili nije počinio kazneno djelo (u oslobađajućoj presudi). Naime, formalna razlika između oslobađajuće presude i presude kojom se optužba odbija ne može se uzeti kao jedini kriterij za rješavanje pitanja dopustivosti vođenja novog i nezavisnog kaznenog postupka za neku istu kriminalnu količinu: premda je sadržana u presudi kojom se optužba odbija, odluka o oprostu, u pravnom smislu, stvara iste pravne posljedice kao i oslobađajuća presuda, a u obje presude se također, određeno činjenično stanje uzima kao nedokazano.
NN 145/2008 • 6.6. Time su redovni sudovi podnositelju povrijedili ustavno pravo na pravično suđenje, zajamčeno odredbom članka 29. stavka 1. Ustava, a time i ustavno pravo na jednakost pred zakonom, zajamčeno člankom 14. stavkom 2. Ustava.
NN 145/2008 • 7. Zaključno, Ustavni sud ističe da naknadni nastup okolnosti zbog kojih osporeni pojedinačni akti više ne proizvode pravne učinke ne otklanjaju povrede ustavnih prava podnositelja utvrđenih u ovom ustavnosudskom postupku, a koja su učinjena u vrijeme njihova važenja, pa je Sud postupio u skladu s člankom 76. stavkom 3. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske (»Narodne novine« broj 99/99., 29/02., 49/02. – pročišćeni tekst), kako je to navedeno u izreci ove odluke, pod točkom I.
NN 145/2008 • 8. Odluka o objavi (točka III. izreke) temelji se na odredbi članka 29. stavka 1. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH USLUGA, INTERNET USLUGE
NN 146/2008 • Proglašavam Zakon o područjima i sjedištima državnih odvjetništava, kojega je Hrvatski sabor donio na sjednici 5. prosinca 2008. godine.
NN 146/2008 • Ovim se Zakonom ustanovljuju općinska i županijska državna odvjetništva i utvrđuju njihova područja te određuju sjedišta u kojima će djelovati.
NN 146/2008 • Sjedište i mjesna nadležnost općinskih i županijskih državnih odvjetništava jesu:
NN 146/2008 • Općinsko državno odvjetništvo u Ivanić Gradu za područje Općinskog suda u Ivanić Gradu.
NN 146/2008 • Općinsko državno odvjetništvo u Jastrebarskom za područje Općinskog suda u Jastrebarskom.
NN 146/2008 • Općinsko državno odvjetništvo u Velikoj Gorici za područje Općinskog suda u Velikoj Gorici.
NN 146/2008 • Općinsko državno odvjetništvo u Vrbovcu za područje Općinskog suda u Vrbovcu.
PRETHODNO - SLJEDEĆA STRANICA IZBOR:
Broj 115/07, Broj 29/06,
Broj 132/09, Broj 2/98,
Broj 65/09, Broj 107/07
LINK - POSLOVNI SAVJETNIK, POSLOVNI SUBJEKTI, POSLOVNI PLAN I DRUGO