PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH USLUGA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

NOVI BRZI PREGLED ZAKONSKE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
zg-u-proteklom-jednogodisnjem-razdoblju-kxqy NN 38/2007

• Republika Hrvatska je nastavila sudjelovanje u 9 mirovnih misija UN-a uz trenutno angažiranih 35 pripadnika Oružanih snaga.2 U okviru posebno važnog segmenta suradnje između Republike Hrvatske i UN-a – obuci za sudjelovanje u mirovnim misijama, tijekom 2006. ostvaren je aktivni angažman hrvatskih časnika u svojstvu UN-ovih instruktora i eksperata kroz provedbu 2 trotjedna međunarodna tečaja za vojne promatrače (UNMOC 7 i UNMOC 8). Osim toga, hrvatski časnici su u svojstvu instruktora sudjelovali u nekoliko obučnih aktivnosti za mirovne misije UN-a i kao instruktori na međunarodnim tečajevima u inozemstvu (Gvatemala, Argentina, Bangladeš, Mađarska i Turska).


Stranica 2007-04-38-1242 NN 38/2007

• U skladu s pozivom Europske unije, u svibnju 2006. Republika Hrvatska je Vojnom osoblju EU-a predala Odgovor na upitnik za deklariranje snaga kao doprinos poboljšanju vojnih sposobnosti EU-a.Osim toga, Republika Hrvatska je nastavila s pružanjem »Potpore zemlje domaćina« (Host Nation Support, HNS) međunarodnim snagama u Bosni i Hercegovini, u sklopu operacije EUFOR ALTHEA. U tu svrhu stavila je na raspolaganje kapacitete svojih pomorskih i zračnih luka, vojne objekte, korištenje zračnog prostora i servis kontrole zračnog prometa.


Internet NN 38/2007

• Budući da su uočene potrebe za boljim informiranjem i za osposobljavanjem djelatnika u području Europske sigurnosne i obrambene politike (European Security and Defence Policy, ESDP), u prvoj polovici 2006. održana su, u suradnji s ministarstvima obrane Kraljevine Belgije i Kraljevine Nizozemske, dva seminara za 30-ak sudionika iz ustrojstvenih jedinica Ministarstva obrane i Oružanih snaga, Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija te Ministarstva unutarnjih poslova.


Internet stranice NN 38/2007

• U skladu sa smjernicama Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija od 2004. definirani su prioriteti u provedbi regionalne obrambene suradnje unutar multilateralnih foruma, kao i sama politika u odnosu na te inicijative. Ministarstvo obrane je, u suradnji s drugim resornim državnim tijelima, tako definiranu politiku provodio tijekom 2006. sudjelovanjem predstavnika Ministarstva obrane na redovitim aktivnostima u okviru svih regionalnih obrambenih inicijativa i foruma, kojih je Republika Hrvatska članica, ili je u statusu promatrača (SEDM, CENCOOP, Kvadrilaterala, Pakt o stabilnosti, Jadransko jonska inicijativa, Američko-jadranska povelja, SEECP, SEE Clearinghouse).


Internet stranice NN 38/2007 • Suradnja unutar Američko-jadranske povelje triju zemalja aspirantica za članstvo u NATO-u (Hrvatska, Albanija i Makedonija) i SAD-a usmjerena je ka zajedničkom cilju: ulazak u članstvo NATO-a.Republika Hrvatska u Američko-jadranskoj povelji vidi učinkovitu inicijativu koja pridonosi jačanju regionalne sigurnosti i stabilnosti. Suradnja je posebno značajna na planu konkretnih projekata kojima je cilj ubrzanje procesa ulaska u NATO i davanje doprinosa savezničkim operacijama. Tijekom prvih šest mjeseci 2006. Republika Hrvatska je predsjedavala Poveljom. U suradnji unutar Povelje, uz redovite radne diplomatske i obrambene konzultacije te razradu konkretnih projekata (poput slanja kombiniranog vojnog medicinskog tima za Afganistan), naglasak se stavlja i na potporu stabilizaciji cijele regije, poglavito kroz potporu reformskim procesima u Bosni i Hercegovini, Srbiji te Crnoj Gori, čiji su predstavnici na odgovarajućim razinama pridruženi sastancima Povelje.
Internet stranice NN 38/2007 • U 2006. vojna suradnja u okviru Povelje još je više intenzivirana u odnosu na 2005. Ukupno je realizirano 27 (od 34 planirane) aktivnosti, 3 neplanirane aktivnosti i 3 vježbe. Naglasak u vojnoj suradnji dan je operativnim aktivnostima: pripremi kombiniranog sanitetskog tima za ISAF, te vježbama. Provedene su tri zajedničke vježbe: u Hrvatskoj vježba koordinacije međuresornog odgovora na krizu (ARIEX 06) s naglaskom na borbu protiv međunarodnog terorizma i širenja oružja masovnog uništenja, a u Albaniji jednomjesečna vježba specijalnih postrojbi te vježba traganja i spašavanja (EAGLE SAR 06).
Internet stranice NN 38/2007 • Od ostalih inicijativa važno je istaknuti izmjenu uloge Republike Hrvatske u forumu zemalja jugoistočne Europe (South-East European Clearinghouse, SEEC) u okviru kojeg je učinjen znakovit iskorak, koji se ogleda u pozivanju Hrvatske da ovoj inicijativi doprinese na nov način, preuzimanjem uloge supredsjedatelja. Time je dano priznanje Republici Hrvatskoj na dosadašnjem načinu rada i djelovanja u okviru regionalnih obrambenih inicijativa te proaktivnom pristupu u inicijativi SEEC.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH USLUGA, INTERNET USLUGE Pregled
Informacije NN 38/2007
• Suradnja država srednje Europe u potpori miru (Central European Nations Cooperation, CENCOOP), regionalna je inicijativa u kojoj Republika Hrvatska sudjeluje od 2002. Cilj CENCOOP-a bila je suradnja malih i srednjih država srednje Europe na području obrambene politike, razmjena iskustava, suradnja vojnih policija, zatim suradnja u operacijama potpore u kriznim situacijama, te suradnja u smjeru priprema za ulazak u NATO i EU.

Poslovne stranice NN 38/2007
• Kako je većina država članica ove inicijative u međuvremenu ušla u punopravno članstvo NATO-a i EU-a, CENCOOP se nalazi pred procesom bitnog redefiniranja svoje uloge ili pred gašenjem.

Servis NN 38/2007 • Aktivnim pristupom i sudjelovanjem u navedenim regionalnim inicijativama koje okupljaju zemlje srednje i jugoistočne Europe, Republika Hrvatska je učvrstila svoju poziciju u regiji, proširila mogućnosti razvoja obrambene suradnje te stekla afirmaciju konstruktivne sudionice procesa stabilizacije i sigurnosti.
Glasnik NN 38/2007 • Protekla je godina bila posebno značajna za daljnju perspektivu hrvatskih nastojanja ka članstvu u NATO-u. S NATO summita održanog u Rigi 29. studenoga 2006. Hrvatska je po prvi put dobila jasan vremenski okvir za buduće članstvo. Saveznici su pozdravili napredak Republike Hrvatske, kao i ostalih članica MAP-a. Posebno je pozdravljen rastući doprinos NATO operacijama i napori u promicanju regionalne suradnje. Također, saveznici su istaknuli da NATO na sljedećem summitu 2008. namjerava uputiti pozivnice onim zemljama koje ispune standarde članstva i budu u mogućnosti pridonijeti euro-atlantskoj stabilnosti i sigurnosti. U pogledu Hrvatske, prilikom summita pozdravljena je puna suradnja Republike Hrvatske s Haaškim sudom te znatan napredak u provedbi političkih, gospodarskih i obrambenih reformi te vladavine prava. Republika Hrvatska je pozvana da uloži daljnje napore u osiguravanju da aspiracije za NATO članstvo budu utemeljene na snažnijonažnijoj potpori.
Novo NN 38/2007 • Osnovni oblici sudjelovanja Republike Hrvatske pa tako i Ministarstva obrane u cjelokupnom procesu integracije i približavanja članstvu u NATO-u su Partnerstvo za mir (Partnership for Peace, PfP), te Akcijski plan za članstvo (Membership Action Plan, MAP). Tijekom 2006. sudjelovanje u PfP-u je bilo definirano aktivnostima Individualnog partnerskog programa (Individual Partnership Programme, IPP), Procesom planiranja i raščlambe (Planning and Rewiev Process, PARP), odnosno Partnerskim ciljevima (Partnership Goals, PG) te Godišnjim nacionalnim planom (Annual National Plan, ANP).
Poslovi NN 38/2007 • Poseban naglasak pri implementaciji PC-a stavljen je na opremanje i obuku postrojbi deklariranih za sudjelovanje u NATO vođenim operacijama, i to: motorizirana pješačka satnija, inženjerijski vod za razminiravanje, vod vojne policije, vod za specijalna djelovanja, ABK vod za dekontaminaciju, dva sanitetska tima, transportni helikopter te inženjerijski vod za horizontalne konstrukcije. Značajan napredak postignut je i pri implementaciji partnerskih ciljeva vezanih uz učenje jezika, obuku osoblja za sudjelovanje u multinacionalnim zapovjedništvima, te obuci osoblja iz svih triju grana u skladu s NATO standardima. U cilju razvoja sposobnosti vođenja i zapovijedanja Oružanih snaga u svim uvjetima prioriteti se stavljaju na osiguranje suvremene informacijsko-komunikacijske opreme i sredstava te njihovo održavanje. Pri implementaciji PC-a određene manjkavosti su vezane uz proces planiranja – nedostatku razrađenih planova i njihove povezanosti s financijskim projekcijama.
Poticaji NN 38/2007 • Proces planiranja i raščlambe (PARP) značajno utječe i na hrvatski Individualni partnerski program (IPP) koji je odraz programskih ciljeva zacrtanih u prezentacijskom dokumentu i naše vizije dostizanja zahtijevane razine interoperabilnosti s NATO-om te kao takav odražava hrvatsku politiku sudjelovanja u programu Partnerstva za mir. Hrvatski IPP je usko koordiniran s Partnerskim ciljevima. Tijekom 2006. najvažniji prioriteti IPP-a bili su aktivnosti koje izravno podupiru implementaciju preuzetih Partnerskih ciljeva. U 2006. pojačana je bilateralna suradnja s NATO-om u obuci. Najznačajniji strateški partneri su bili Združeno zapovjedništvo NATO-au Napulju, te NATO škola Oberammergau (NSO). Ukupno je za 2006. u okviru IPP-a bilo planirano sudjelovanje na 382 aktivnosti no zbog otkazivanja ili neodržavanja pojedinih aktivnosti organizatora, do kraja 2006. ostvareno je sudjelovanje na 236 aktivnosti, uz 30 neplaniranih. Republika Hrvatska je bila i domaćin nekoliko NATO-ovih konferencija, a Ministarstvo obrane je ugostilo u prosincu predstavnike NATO-ova Defense Collega i 77 polaznika iz 34 zemlje, koji su u sklopu svojeg zimskog studijskog putovanja boravili u trodnevnom posjetu Republici Hrvatskoj.
PRETHODNO - SLJEDEĆA STRANICA IZBOR: Broj 140/05, Broj 129/08, Broj 9/06, Broj 57/99, Broj 50/08, Broj 98/94


LINK - SERVIS SA POSLOVNIM INFORMACIJAMA, PROGRAMIMA I USLUGAMA Pregled