PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 75/1998 • Kirurški instrumenti potrebni za kadaveričnu eksplantaciju srca, (koriste se instrumenti koji se nalaze u osnovnom setu za sternotomiju).
NN 75/1998 • Kako se prilikom eksplantacije srca gotovo redovito uzimaju i bubrezi, donor se opere od juguluma do simfize, te se učini isti takav medijalni rez. U slučaju uzimanja samo srca rez ide od juguluma do ispod ksifoida, a nakon toga:
NN 75/1998 • - zaomče se gornja i donja vena kava (gornja s dvije ligature, donja s trakom)
NN 75/1998 • Ako se radi i eksplantacija bubrega (ili drugih organa) sada se čeka da se ispreparairaju drugi organi pogodni za eksplantaciju. Kada je priprema ostalih organa završena kreće se na samu eksplantaciju srca:
NN 75/1998 • - na aortu se stavi vaskularna stezaljka, počinje se davati kardioplegija, te se istovremeno učini incizija na donjoj veni kavi, te na jednoj od pulmonalnih vena (obično desna donja) zbog dekompresije srca
NN 75/1998 • - anesteziolog povuče katetere iz desnog srca, te se podveže gornja vena kava s dvije ligature, nakon čega se vena presiječe između istih
NN 75/1998 • - presiječe se donja vena kava, pulmonalne vene (obično ih je četiri), aorta, te na kraju lijeva i desna pulmonalna arterija. Sve transekcije treba učiniti što je moguće distalnije od srca
NN 75/1998 • Otopine za kardioplegiju koju proizvodi Hrvatski zavod za tranfuzijsku medicinu - Zagreb (modifikacija Bückberg-ove otopine za hladnu indukciju) daje se 1000 mL.
NN 75/1998 • Kada se eksplantacija radi u istoj ustanovi gdje i transplantacija, posuda sa srcem se prenosi u salu za transplantaciju.
NN 75/1998 • Kad se radi u nekoj drugoj ustanovi, potrebno je prenijeti srce u mjesta transplantacije. Takvo srce se stavlja u sterilnu plastičnu vrećicu, koja se zatvori, a potom se stavi i u drugu, istu takvu vrećicu, te se zatvori. Tako zamotano srce stavlja se u prijenosni hladnjak s ledom.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 75/1998 • Tehnika eksplantacije jetre pri multiorganskoj eksplantaciji:
NN 75/1998 • - ispreparira se i mobilizira duodenum i glava gušterače (Kocher), prikaže se donja šuplja vena od ošita do renalnih vena. U hepatoduodenalnom ligamentu izolira se u cijelom tijeku duktus koledokus, vena porte sa venom lienalis i mjestom pripoja utoka don
NN 75/1998 • Momentom eksplantacije srca u fazi hladne ishemije započinje brza disekcija svih elemenata vaskularnih i bilijarnih vezanih za jetru (vena kava, aorta sa tripusom celijakusom, koledokus sa žučnim mjehurom, vena porte sa lienalnom venom i perfuzijom donje mezenterične vene). Žučni mjehur se otvara, ispusti žuč i bilijarni sistem ispere sa otopinom 50-100 ml.
NN 75/1998 • Za perfuziju najbolje koristiti tvornički pripravak W otopine eventualno uz korekciju sadržaja Cambridge-tehnikom što omogućava hladnu ishemiju jetre tijekom 8-12 h.
NN 75/1998 • Trajanje tople ishemije mora se minimalizirati, što prije, još pri prestanku kucanja srca započeti hladnu perfuziju.
NN 75/1998 • Na aseptički način pomoću sterilnih instrumenata i rukavica, nakon što je vanjski segment oka dobro ispran fiziološkom otopinom u koju je umiješana sol. Gentamycini, enukleira se očna jabučica. Potrebiti instrumentarij odgovara onome koji se koristi inače kod enukleacije (set škarica, pinceta i mišićnih kukica), a eksplantirani tkivni materijal se nakon uzimanja bakteriološkog brisa sprema u posebne sterilne vlažne komorice (sterilna plastična kutijica s 2-3 ml fiziološke otopine). Vjeđe davatelja se nakon ispunjavanja orbitalne šupljine sintetičkim nadomjestkom šavima zatvore, te zahvat na kadaveru nije vidljiv.
NN 75/1998 • Očnu jabučicu je najbolje uzeti unutar 12 sati od kliničke smrti davatelja, jer nakon toga kvaliteta rožničkog tkiva opada. Međutim uvođenjem dugoročnog načina pohrane postmortem vrijeme za uzimanje rožničnog tkiva se znatno produžuje (do 48 h).
NN 75/1998 • Vrijeme od uzimanja tkiva pa do njegova korištenja u svrhu transplantacije ovisi o načinu čuvanja. Postoje tri načina pohrane rožnice: kratkoročni, srednjeročni i dugoročni. Najstariji način kratkoročnog čuvanja u vlažnoj komorici je najmanje pogodan jer je vrijeme uporabivosti najkraće, do 48 h, što nije dovoljno da bi se učinile potrebite bakteriološke i serološke pretrage.
NN 75/1998 • U srednjoročnom i dugoročnom načinu pohrane u medijima se čuva sklerokornealni prsten koji se ispreparira iz enukleiranog bulbusa.
NN 75/1998 • Komercijalni mediji za srednjoročno čuvanje (Optisol, Likorol i dr.) omogućuju pohranu tkiva rožnice na +4oC do 10 dana.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR:
Broj 52/04, Broj 158/02,
Broj 122/02, Broj 117/03,
Broj 156/04, Broj 113/03
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE