PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Propis NN 26/1991

• Kod određivanja tržišne vrijednosti opreme, strojeva, vozila i aparata kada se procijenjena vrijednost određuje na temelju usporedbe s tekućim cijenama; korekcija vrijednosti se može izvršiti u odnosu na vremensku otpisanost, tehnološku spremnost, tehničko stanje, stupanj ekonomićnosti, stupanj proizvodnosti i stupanj organiziranosti rada s opremom.


Propis NN 26/1991

• 4) Procjenu vrijednosti nematerijalnih sredstava treba dovoditi u odnos s njihovom stvarnom upotrebnom vrijednosti, ekonomskoj opravdanosti i mogućnošću da pridonese ostvarivanju povoljnijih rezultata poslovanja. Posebno treba voditi računa o vrijednosti ugleda poduzeća (goodwill) ako za to postoje opravdani razlozi, a pogotovo u slučajevima kada se pretvorba vlasništva obavlja prodajom poduzeća, dokapitalizacijom kao i kod onih poduzeća u odnosu na ukupnu vrijednost imovine. Kod određivanja vrijednosti ugleda poduzeća treba se služiti iskustvenim metodama procjene, a kada je to opravdano kombinacijom tržišne vrijednosti i ekonomske vrijednosti poduzeća.


Propis NN 26/1991

• 5) Kod procjene vrijednosti zaliha treba voditi računa o načinu obračunavanja (FIFO, HIFO, LIFO, prosječne cijene), korektnosti izvršene inventure, promjenama koje su nastale u odnosu na iskazana stanja, zastarjelosti zaliha, realnosti cijena po kojima su zalihe obračunate itd. Osim toga, u postupku procjene vrijednosti zaliha treba voditi računa o specifičnostima pojedinih vrsta zaliha (materijala, nedovršene proizvodnje, rezervnih dijelova, gotovih proizvoda, itd.) te u svim slučajevima kada je to moguće usporedbom sa stvarnim tržišnim cijenama i mogućnostima prodaje pojedinih vrsta zaliha određivati procijenjenu vrijednost zaliha.


Propis NN 26/1991

• 6) Kod procjene potraživanja i obaveza treba voditi računa o naplativosti, zastarjelosti i ročnosti potraživanja i obaveza. Procijenjena vrijednost za dugoročna rezerviranja i pasivna vremenska razgraničenja u slučajevima kada predstavljaju stvarne obaveze (a ne eventualno prikrivanje rezultata poslovanja) identična je s knjigovodstvenom vrijednošću dugoročnih rezerviranja i pasivnih vremenskih razgraničenja.


Propis NN 26/1991
• 7) Kod procjene vrijednosti ostalih pozicija aktive, kao i kod određivanja vrijednosti obaveza, koje imaju utjecaja na određivanje tržišne vrijednosti poduzeća treba uzeti u Obzir sve elemente i specifičnosti. koji su dostupni procjenitelju, a kada nema drugih mogućnosti treba kao procijenjenu vrijednost zadržati postojeću knjigovodstvenu vrijednost. Isto stako postojeću knjigovodstvenu vrijednost treba zadržati za sve pojedinačne stavke sredstava i obaveza koje nisu od materijalnog značaja za poduzeće koje je donijelo odluku o pretvorbi društvenog vlasništva.

Propis NN 26/1991
• 1.3. Ekonomska ili poslovna vrijednost poduzeća temelji se na dinamičnom pristupu procjene vrijednosti poduzeća uz pretpostavku da je poduzeće sposobno u budućnosti ostvarivati pozitivne rezultate poslovanja.

Propis NN 26/1991 • Procjena vrijednosti poduzeća korištenjem ove metode ne temelji se na procjeni imovine iskazane u bilanci stanja, već na rezultatima poslovanja u proteklim godinama iskazanim u bilanci uspjeha, odnosno na predviđanjima rezultata poslovanja u narednim godinama koji se u našim uvjetima trebaju temeljiti na podacima i pretpostavkama iz razvojnog programa poduzeća odnosno na rezultatima poslovanja nakon provedene transformacije poduzeća.
Propis NN 26/1991 • Ova se metoda za procjenu vrijednosti poduzeća primjenjuje u onim slučajevima kada procjenitelj raspolaže svim pretpostavkama potrebnim za korištenje ove metode, odnosno kada se na temelju realnog razvojnog programa mogu predvidjeti rezultati poslovanja u narednom razdoblju.
Propis NN 26/1991 • Za procjenu ekonomske vrijednosti poduzeća mogu se koristiti različite metode i postupci koji se najčešće odnose na procjenu vrijednosti uz korištenje predvidivih dobitaka ili novćanih tokova i njihovim svođenjem na sadašnju vrijednost, međutim kada se koriste ove metode treba procijeniti i tržišnu vrijednost poduzeća, te odrediti vrijednost poduzeća kombinacijom ovih dviju procjena vrijednosti pođuzeća, s time da ekonomska vrijednost poduzeća, najčešće predstavlja dopunu tržišne vrijednosti poduzeća.
Propis NN 26/1991 • Kod malih poduzeća procjenu vrijednosti poduzeća treba prvenstveno temeljiti na tržišnoj procjeni vrijednosti poduzeća, što ne isključuje primjenu drugih metoda procjene, ako za to postoje opravdani razlozi, koje posebno treba obrazložiti u Elaboratu o procjeni vrijednosti poduzeća.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Propis NN 26/1991 • 2. Osnovna načela za postupak procjene vrijednosti poduzeća
Propis NN 26/1991 • 1) Za korištenje bilo koje metode procjene (osim izračunavanja neto knjigovodstvene vrijednosti, koja je u svim slučajevima obavezna) potrebno je u Elaboratu o procjeni vrijednosti poduzeća dati obrazloženje o razlozima i pretpostavkama na kojima se procjena temelji.
Propis NN 26/1991 • 2) U postupku procjene vrijednosti poduzeća za sve učinjene, proračune, usporedbe i procjene pojedinih stavaka potrebno je u Elaboratu o procjeni vrijednosti poduzeća priložiti dokumentirane dokaze ili obrazloženja za procjenjene vrijednosti, kao i razloge za korištene pretpostavke i proračune u procjeni vrijednosti poduzeća.
Propis NN 26/1991 • 3) Procjenu vrijednosti poduzeća trebali bi obavljati poduzeća koja su donijela odluku o pretvorbi poduzeća ako raspolažu stručno osposobljenim kadrovima za te poslove.
Propis NN 26/1991 • 4) U slučaju kada se poduzeće koje je donijelo odluku o pretvorbi poduzeća odluči da će za procjenu vrijednosti poduzeća angažirati drugu pravnu ili fizičku osobu koja je registrirana za tu djelatnost ono može sklopiti ugovor o pružanju konzultantskih usluga (što bi trebao biti najčešći slučaj) ili u iznimnim slučajevima ugovor o obavljanju svih poslova procjene vrijednosti poduzeća.
Propis NN 26/1991 • 5) Kada se koriste konzultantske usluge druge pravne ili fizičke osobe koja je registrirana za poslove procjene, potpisnici elaborata o procjeni poduzeća su istovremeno odgovorne osobe koje su obavile procjenu iz samog poduzeća i odgovorne osobe konzultantske organizacije.
Propis NN 26/1991 • 6) Agencija za restrukturiranje i razvoj Republike Hrvatske prije davanja suglasnosti za izvršenu procjenu vrijednosti poduzeća dužna je obaviti provjeru da li je procjena vrijednosti poduzeća obavljena u skladu sa Zakonom o pretvorbi društvenih poduzeća i ovim Uputama.
Propis NN 26/1991 • 7) Za provjeru da li je procjena vrijednosti poduzeća obavljena u skladu sa Zakonom o pretvorbi društvenih poduzeća i ovim Uputama, Agencija može angažirati Službu društvenog knjigovodstva Hrvatske ili druge organizacije uz zadržavanje prava da sama obavi dodatnu provjeru prije davanja suglasnosti o procjeni vrijednosti poduzeća.
Propis NN 26/1991 • 8) Za obavljanje provjere zakonitosti postupka procjene vrijednosti poduzeća Agencija će sačiniti listu kontrolnih pitanja radi ujednačenosti postupka provjere.
Propis NN 26/1991 • 9) U postupku procjene vrijednosti poduzeća stručne osobe u poduzeću koje su određene da izvrše procjenu poduzeća i stručne osobe iz pravnih i fizičkih osoba koje su registrirane za te poslove (u daljem tekstu procjenitelji) obavezni su :
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 39/04, Broj 14/05, Broj 124/09, Broj 17/08, Broj 88/03, Broj 5/09


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled