PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Propis 1995-04-23-478 NN 23/1995

• Obitelji vojne osobe, službenika i namještenika koji pogine ili umre tijekom službe u oružanim snagama kao i obitelji osoba iz članka 36. i 37. ovoga Zakona, pripada nadoknada pogrebnih troškova. Nadoknada troškova iz stavka 1. ovoga članka pripada i djelatnoj vojnoj osobi u slučaju smrti člana njegove uže obitelji (supružnika i djece) ili smrti drugog člana obitelji kojeg je uzdržavao i s kojim je živio u zajedničkom kućanstvu. Članovima obitelji vojne osobe, službenika i namještenika sukladno odredbama ovoga Zakona smatraju se: supružnik, djeca, roditelji, maćeha, usvojitelj(i) i usvojenici. Prioritet u ostvarivanju prava iz stavka 3. ovoga članka utvrđuje se prema propisima o nasljeđivanju. Članovi obitelji iz istog nasljednog reda ostvaruju pravo prema međusobnom sporazumu.


Propis NN 23/1995

• 1. troškovi prijevoza posmrtnih ostataka do mjesta pogreba,


Propis NN 23/1995

• 4. ostali troškovi uobičajeni u mjestu u kojem se obavlja pogreb.


Propis NN 23/1995

• 1. vojna osoba koja u miru, u obavljanju službe ili u svezi sa službom, bez svoje krivnje, zadobije ranu ili ozljedu zbog koje nastupi tjelesno oštećenje od najmanje 20%,


Propis NN 23/1995
• 2. vojna osoba kojoj bez njezine krivnje nastupi tjelesno oštećenje od najmanje 20% zbog bolesti koja je nastala ili se pogoršala kao izravna posljedica vojne službe,

Propis NN 23/1995
• 3. osoba, odnosno obitelj osobe koja zadobije tjelesno oštećenje od najmanje 20"/o pod uvjetima iz točke 1. i 2. stavka 1. ovoga članka, odnosno koja izgubi život tijekom odlaska na službu u oružane snage ili tijekom povratka s te službe. Iznos jednokratne novčane pomoći određuje se prema stupnju tjelesnog oštećenja, sukladno propisima kojima se uređuju prava vojnih invalida. Nehaj se neće smatrati krivnjom u smislu stavka 1. ovoga članka. Ako vojna osoba iz stavka 1. ovoga članka pogine ili umre od zadobivene rane, ozljede, odnosno bolesti, jednokratna novčana pomoć pripada njezinoj obitelji.

Propis NN 23/1995 • Propise o iznosu, uvjetima i postupku ostvarivanja jednokratne novčane pomoći donosi ministar obrane
Propis NN 23/1995 • Supružnik vojne osobe iz članka 41. ovoga Zakona koja pogine ili umre od zadobivene rane, ozljede ili bolesti a koji nema uvjeta za obiteljsku mirovinu, može na osobni zahtjev biti upućen na osposobljavanje poradi stjecanja IV. stupnja stručne spreme, ako u trenutku smrti nije imao nikakvu stručnu spremu niti je bio u radnom odnosu. Osposobljavanje iz stavka 1: ovoga članka može trajati najdulje 4 godine. Zahtjev za osposobljavanje može se podnijeti u roku 2 godine od dana smrti vojne osobe. Za vrijeme osposobljavanja supružnik vojne osobe iz stavka 1. ovoga članka ima pravo na mjesečnu novčanu nadoknadu. Odredbe stavka 1., 2., 3. i 4. ovoga članka odgovarajuće se primjenjuje i na djelatne vojne osobe kojima nastupi invaliditet tijekom obavljanja vojne službe, zbog kojeg nisu u mogućnosti obavljati dosadašnje poslove.
Propis NN 23/1995 • Vojna je stega točno, potpuno i pravodobno obavljanje vojne službe, odnosno obveza i zadaća u oružanim snagama suglasno Zakonu, Službovniku te drugim propisima i zapovijedima nadređenih osoba, poštovanje pravila i načela ponašanja u vojnoj službi i izvan službe.
Propis NN 23/1995 • Zbog kršenja vojne stege odgovaraju osobe na službi u oružanim snagama, i to:
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Propis NN 23/1995 • Vojnu stegu, stegovne mjere i stegovne kazne zbog kršenja vojne stege, ovlasti i postupak raspravljanja o kršenjima vojne stege, izricanje i provedbu stegovnih mjera i kazni te ovlasti, sastav i rad vojnostegovnih sudova propisuje Vrhovni zapovjednik.
Propis NN 23/1995 • Vojna osoba je dužna nadoknaditi štetu koju u svezi s obavljanjem vojne službe nanese Republici Hrvatskoj namjerno ili krajnjim nehajem. Članak 48. Za štetu koju vojna osoba u svezi s obavljanjem vojne službe počini trećim osobama odgovara Republika Hrvatska, osim ako se dokaže da je vojna osoba postupala sukladno Službovniku i drugim propisima. Za ostale štete počinjene u svezi s obavljanjem vojne službe Republika Hrvatska odgovara po općim propisima o nadoknadi štete. Republika Hrvatska ima pravo od vojne osobe traž.iti povrat iznosa isplaćenog trećim osobama u smislu stavka 1. ovoga članka samo ako je vojna osoba štetu počinila namjerno ili iz krajnjeg nehaja. Pod uvjetima iz stavka 3. ovoga članka, Republika Hrvatska ima pravo od vojne osobe tražiti i nadoknađivanje budućih iznosa koje je ona dužna obročno isplaćivati na temelju pravomoćne sudske odluke.
Propis NN 23/1995 • Nastanak štete, njezin iznos i okolnosti pod kojima je nastala utvrđuju posebna tijela od tri člana koja imenuje ministar obrane, odnosno vojni zapovjednici koje on ovlasti. Tijelo iz stavka 1. ovoga članka utvrđuje postojanje štete, odgovornost vojne osobe, iznos nadoknade i način provedbe obveze nadoknade štete. Prije donošenja rješenja tijelo iz stavka 1. ovoga članka obvezno je saslušati vojnu osobu. Na temelju prijedloga tijela iz stavka 1. ovoga članka rješenje o nadoknadi štete donosi ministar obrane, cdnosno vojni zapovjednici koje on za to ovlasti. Žalba protiv rješenja o nadoknadi štete podnosi se osobi određenoj propisom ministra obrane u roku 15 dana od dana dostave rješenja.
Propis NN 23/1995 • O zahtjevu oštećenika da mu Republika Hrvatska nadoknadi štetu odlučuje nadležni sud. Prije nego što protiv Republike Hrvatske podnese tužbu, oštećenik je obvezan podnijeti odštetni zahtjev izvan spora Javnom pravobraniteljstvu Republike Hrvatske. Ako odštetni zahtjev ne bude usvojen u cijelosti ili se o njemu ne donese odluka u roku 3 mjeseca od njegovog podnošenja, oštećenik može podnijeti tužbu nadležnom sudu. U postupku obeštećenja izvan spora može se o zahtjevu sklopiti izvansudska nagodba, koja je izvršna isprava.
Propis NN 23/1995 • O nadoknadi štete počinjene kršenjem vojne stege ovlašteni zapovjednik, odnosno vojnostegovni sud odlučuje u stegovnom postupku. Ako se iznos štete ne može utvrditi do okončanja stegovnog postupka, nadležno će tijelo odlučivati samo o stegovnoj odgovornosti te o tome izvijestiti nadležno tijelo koje će rješenjem odlučiti o nadoknadi štete. Članak 52. Vojnu osobu može se u cijelosti ili dijelom osloboditi odgovornosti za nastalu ili prouzročenu štetu ako je do nje došlo postupanjem po nalogu nadležnog zapovjednika, pod uvjetom da ga je vojna osoba prethodno pisano upozorila da će provedbom naloga nastati ili da bi mogla nastati šteta. U slučaju potpunog ili djelomičnog oslobađanja od odgovornosti iz stavka 1. ovoga članka za nenaplaćeni dio štete odgovara zapovjednik zbog čijeg naloga je šteta nastala. Protiv vojne osobe obustavit će se rješenjem postupak za nadoknadu štete, ako se utvrdi da je do nje došlo zbog postupanja po nalogu nadređenog, pod uvjetom da ga je vojna osoba prethodno upozorila da će provedbom naloga nastati ili bi mogla nastati šteta. U slučaju iz stavka 3. ovoga članka za štetu odgovara nadređeni zbog čijeg je naloga šteta nastala, pod uvjetom da je šteta nastala zbog njegove namjere, nehata ili krajnje nepažnje. Vojnu osobu koja je odgovorna za štetu počinjenu nehatom ili krajnjom nepažnjom može se iz opravdanih razloga djelomično ili u cijelosti osloboditi obveze nadoknade štete. Smatrat će se da postoje opravdani razlozi u smislu stavka 5. ovoga članka ako je šteta nastala obavljanjem vojne službe ili vježbe, zbog znatnih napora u obnašanju službe, smještaja stvari koji ne odgovara propisanim uvjetima ili pod okolnostima kada je štetu bilo teško izbjeći.
Propis NN 23/1995 • Iznos nadoknade štete utvrđuje se prema vrijednostima oštećene ili uništene stvari u vrijeme nastanka štete umanjenim za smanjenje vrijednosti poradi redovne uporabe stvari i za vrijednost preostalog materijala. Na iznos šteta utvrđen sukladno stavku 1. ovoga članka teku zakonske zatezne kamate od dana nastanka štete do nadnevka nadoknade cjelokupnog iznosa štete. Članak 54. Ako je štetu počinilo više vojnih osoba, svaka od njih odgovara za dio štete koju je počinila ili prouzročila. Ako se ne može utvrditi udio pojedinačnog počinitelja štete smatra ih se podjednako odgovornima i štetu nadoknađuju u jednakim dijelovima. Ako štetu počini više vojnih osoba kaznenim djelom počinjenim s promišljajem, počinitelji za počinjenu ili prouzročenu štetu odgovaraju solidarno.
Propis NN 23/1995 • Računopolagači i rukovatelji sredstvima oružanih snaga odgovorni su za štetu na imovini koja im je povjerena na čuvanje, osim ako se dokaže da je štetu počinila ili prouzročila treća osoba ili da je šteta nastala slučajem ili višom silom. Koje se osobe u oružanim snagama smatraju računopolagačima te njihova prava i dužnosti propisuje ministar obrane sukladno propisima o sredstvima i financiranju oružanih snaga.
Propis NN 23/1995 • Odredbe ovoga Zakona o materijalnoj odgovornosti vojnih osoba ne primjenjuju se u ratnom stanju. O odgovornosti za štetu i nadoknadi štete koju vojna osoba počini ili prouzroči namjerno nehatom ili krajnjom nepažnjom u ratnom stanju raspravlja se u stegovnom postupku.
Propis NN 23/1995 • Raspored radnog vremena, godišnje odmore i dopuste djelatnih vojnih osoba uređuje ministar obrane.
Propis NN 23/1995 • Rad dulji od punog radnog vremena (prekovremeni rad) djelatna vojna osoba obavezna je obavljati:
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 71/04, Broj 127/07, Broj 131/06, Broj 25/04, Broj 82/09, Broj 113/06


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled