PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 27/1998 • Osnovana je sumnja nije li računska metoda (63,22%) za određivanje iznosa nove mirovine pripadnika bivše JNA dovela do diskriminacije (neopravdanog i pretjeranog smanjenja tih mirovina). Ovo tim više što je navedeni postotak dobiven stavljanjem u omjer najviše vojne (nelimitirane) i najviše (limitirane) radničke mirovine.
NN 27/1998 • Trebat će istražiti kako se postotak (63,22%) kojim je određena mirovina bivših pripadnika JNA, odražava na najniže vojne mirovine. Stoga će vještačenjem trebati utvrditi kolike bi bile mirovine pripadnika bivše JNA bez limita (63,22%), a kolike su primjenom ovog postotka. Vještačenjem treba utvrditi i iznose radničkih mirovina, za radnike približno jednake kvalifikacione strukture i njihovo kretanje od siječnja 1991. godine do danas, te iste usporediti sa današnjim mirovinama pripadnika bivše JNA približno jednake stručne spreme. Vještačenjem treba obraditi i kretanje mirovina pripadnika hrvatske vojske u istom vremenskom razdoblju, a radi uvida u kretanje mirovina sve tri kategorije umirovljenika. Rezultati dobiveni vještačenjem moći će poslužiti za donošenje odgovarajućih zaključaka.
NN 27/1998 • Treba, nadalje, ocijeniti i činjenicu da je Republika Hrvatska priznala pravo na mirovine pripadnicima bivše JNA, te u svezi s tim treba ocijeniti je li to priznato kao stečeno pravo. Je li stečeno pravo, pravo na iznos ostvarene mirovine po propisima ili je stečeno pravo samo pravo na mirovinu. Je li to pravo stečeno za sva vremena ili se to pravo u opsegu, tj. visini, može promijeniti pod određenim uvjetima i okolnostima.
NN 27/1998 • Sve naprijed navedene sumnje i dvojbe treba ocijeniti i u svjetlu činjenice da Zakon o mirovinskom i invalidskom osiguranju vojnih osiguranika ("Službeni list SFRJ", broj 7/85, 74/87 i 20/89) preuzet Zakonom o preuzimanju saveznih zakona iz oblasti mirovinskog i invalidskog osiguranja vojnih osiguranika koji se u Republici Hrvatskoj primjenjuje kao republički zakon ("Narodne novine", broj 53/91, 73/91, 18/92 i 71/92) do danas nije usklađen s Ustavom Republike Hrvatske (Ustavni zakon za provedbu Ustava Republike Hrvatske - pročišćeni tekst "Narodne novine", broj 34/92, 91/92, 62/93, 50/94, 105/95 i 110/96, članak 3. stavak 1. do 31. prosinca 1997. godine). Zbog toga se opravdano može posumnjati da li je taj preuzeti zakon u skladu s Ustavom.
NN 27/1998 • Nema sumnje da je ova kategorija umirovljenika osporenim zakonskim odredbama, dovedena u položaj da ne prima mirovinu ostvarenu temeljem preuzetog još važećeg zakona kojim su utvrđeni uvjeti po kojima su ostvarili pravo na mirovinu. Postavlja se stoga pitanje je li zakonodavac, propisavši na ovakav način mirovine (63,22%) za jednu kategoriju umirovljenika, prešao granice određene člankom 56. stavak 1. Ustava, a u svezi s pravom na socijalnu sigurnost.
NN 27/1998 • U pokrenutom postupku bit će potrebno, izvođenjem drugih potrebitih dokaza, posebice vještačenjem, utvrditi je li prevođenje ove kategorije umirovljenika u radničko mirovinsko osiguranje (ako se o tome radi) bilo moguće i ako jest je li izvršeno na korektan i zakonit način imajući u vidu da su mirovine određene postotkom (63,22%) od ranije pripadajuće mirovine ostvarene po zakonu.
NN 27/1998 • Ovakav način utvrđivanja mirovina, pripadnika bivše JNA, daje temelj sumnji da je došlo do diskriminacije ove kategorije umirovljenika, posebno onih koji su primali najnižu vojnu mirovinu utvrđenu zakonom. Vještačenjem treba utvrditi u kakvom je položaju danas ova kategorija umirovljenika, posebice ona s najnižom mirovinom ostvarenom na zakonu, u odnosu na istu kategoriju umirovljenika radnika i umirovljenika pripadnika hrvatske vojske.
NN 27/1998 • U nastavku postupka treba utvrditi iz kojih sredstava se ovako određene mirovine isplaćuju od početka primjene zakona do danas, obzirom da je odredbom članka 10. osporenog zakona propisano da se sredstva za ostvarenje ovoga zakona osiguravaju u proračunu Republike Hrvatske. Trebat će utvrditi i kakve su posljedice u mirovinskom osiguranju radnika proizvele isplate ovih mirovina ako su isplaćivane na teret sredstava Fonda mirovinskog osiguranja radnika Hrvatske.
NN 27/1998 • Potrebno je konačno ispitati ovakvo određivanje mirovina u odnosu i na sadržaj normi međunarodnih akata tj. konvencija, deklaracija i drugih koje obvezuju Republiku Hrvatsku ili su samo, tim aktima, preporučene norme i međunarodni standardi utvrđeni za ostvarivanje prava iz mirovinskog osiguranja i zaštitu stečenih prava iz ovog osiguranja.
NN 27/1998 • Iz navedenih razloga riješeno je, temeljem članka 45. Poslovnika Ustavnog suda Republike Hrvatske ("Narodne novine", broj 29/94), kao u izreci.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 27/1998 • Ovo rješenje objavit će se u "Narodnim novinama" temeljem članka 20. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske ("Narodne novine", broj 13/91).
NN 27/1998 • Ustavni sud Republike Hrvatske, u sastavu predsjednik Suda Jadranko Crnić te suci Zdravko Bartovčak, dr. Velimir Belajec, dr. Nikola Filipović, Ante Jelavić Mitrović, mr. Vojislav Kučeković, Jurica Malčić, mr. Hrvoje Momčinović, Ivan Marjan Severinac i Mladen Žuvela, u povodu prijedloga za ocjenu ustavnosti Zakona o usklađivanju mirovina i drugih novčanih primanja iz mirovinskog i invalidskog osiguranja, te upravljanju fondovima mirovinskog i invalidskog osiguranja, na sjednici održanoj dana 25. veljače 1998. godine, donio je sljedeće
NN 27/1998 • 1) Pokreće se postupak za ocjenu ustavnosti odredaba članaka 1., 2., 3., 4. i 6. Zakona o usklađivanju mirovina i drugih novčanih primanja iz mirovinskog i invalidskog osiguranja, te upravljanju fondovima mirovinskog i invalidskog osiguranja ("Narodne novine", broj 20/97).
NN 27/1998 • Sindikat umirovljenika Hrvatske podnio je prijedlog za ocjenu ustavnosti Zakona o usklađivanju mirovina i drugih novčanih primanja iz mirovinskog i invalidskog osiguranja, te upravljanja fondovima mirovinskog i invalidskog osiguranja ("Narodne novine", broj 20/97 - u daljem tekstu: Zakon o usklađivanju). Predlagatelj smatra da je člancima 1., 3. i 6. povrijeđen Ustav u odredbama članaka 3., 5., 16., 56. stavak 1. i 49. stavak 4.
NN 27/1998 • Matica hrvatskih umirovljenika Republike Hrvatske i Matica hrvatskih umirovljenika Grada Zagreba podnijeli su prijedlog za ocjenu ustavnosti istog Zakona i to članaka 1., 2., 3., 4., 6. i 7., jer smatraju da su one suprotne člancima 1., 3., 14. stavak 2., 16. i članku 17. Ustava Republike Hrvatske.
NN 27/1998 • Hrvatska stranka umirovljenika također je podnijela prijedlog, jer smatra da su odredbe članaka 1., 2., 3., 4., 6. i 7. Zakona o usklađivanju suprotne člancima 1., 3., 14. stavak 2. Ustava Republike Hrvatske.
NN 27/1998 • Sindikat umirovljenika Hrvatske - Podružnica Dubrovnik i Županijsko povjereništvo Dubrovnik podnijeli su prijedlog za ocjenu ustavnosti članaka 1., 3. i 6. Zakona o usklađivanju jer smatraju da su suprotni odredbama članaka 3., 5., 14., 16., 49. stavak 1. i 56. stavak 1. Ustava.
NN 27/1998 • U odnosu na odredbu članka 1. Zakona o usklađivanju kao razloge osporavanja predlagatelji navode da je kod usklađivanja mirovina izostavljen mjesec siječanj 1995. godine. Takvom odredbom osporavanog Zakona dovedeno je u pitanje osnovno načelo Ustava - vladavine prava kao i poštivanje temeljnih odredbi Ustava, odnosno temeljnih sloboda čovjeka i građanina u odnosu na dostojanstvo, socijalnu skrb i ostvarivanja prava stečenih radom i ulaganjem kapitala, jer se time ponovno umirovljenicima zakida mirovina za veći postotak, budući se tako umanjuje osnovica na kojoj se temelji usklađivanje mirovina za dvogodišnje razdoblje.
NN 27/1998 • Smatraju da su uplaćivanja doprinosa u mirovinski fond ustvari ulaganje kapitala, pa su ograničenja kakva proizlaze iz osporavanog Zakona suprotna ustavnim jamstvima iz članka 49. stavka 4. Ustava.
NN 27/1998 • Nadalje, odredba koja veže kretanje mirovina s kretanjima prosječnih troškova života - članak 3. osporavanog Zakona, nije jednostavna promjena izračuna mirovina, nego promjena sustava mirovina. Naime, članak 6. Zakona o usklađivanju stavlja izvan snage niz odredbi koje su bile suštinske odrednice sustava izračuna mirovina. Prethodile su tome već uredbe Vlade i odluke Mirovinskog fonda koje su ograničavale rast mirovina. Donošenjem osporavanog Zakona ovakvo ograničenje je sankcionirano. Time je jedno izvanredno stanje nastalo uredbama i odlukama postalo trajno stanje, koje ima temelj u ranijim ograničenjima, čime je povrijeđeno osnovno i temeljno načelo Ustava - a to je vladavina prava.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA
IZBOR:
Broj 3/07, Broj 114/08,
Broj 16/06, Broj 60/94,
Broj 31/95, Broj 6/97
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE