PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 19/2001 • Program razvoja cesta u Hrvatskoj za naredne četiri godine temeljen je na osnovnim odrednicama utvrđenim Strategijom prometnog razvitka Republike Hrvatske. Cjelokupni program je podijeljen u dvije osnovne skupine i to na: razvoj osnovne mreže državnih, županijskih i lokalnih cesta i na razvoj cesta visoke razine usluga – autocesta, poluautocesta i brzih cesta.
NN 19/2001 • Prvi dio programa realizirat će Hrvatska uprava za ceste (odnosno nakon preoblikovanje kroz »Hrvatske ceste« d.o.o) i županijske uprave za ceste, a drugi dio programa realizirat će »Hrvatske autoceste« d.o.o. i koncesijska društva. Od 2002. godine će se cjelokupni program realizirati putem vlastitih izvornih prihoda i kreditnih sredstava, tako da će dosadašnji sustav proračunskog financiranja otpasti.
NN 19/2001 • Vlada Republike Hrvatske će jedanput godišnje razmatrati izvješće o realizaciji programa građenja i održavanja javnih cesta za razdoblje od 2001. do 2004. godine, temeljem kojeg će utvrditi po potrebi posebne mjere kako bi se zacrtani program što uspješnije realizirao.
NN 19/2001 • IX. PREUSTROJ ORGANIZACIJSKE STRUKTURE GOSPODARENJA CESTAMA U HRVATSKOJ
NN 19/2001 • – državne ceste, uključivo ceste visoke razine usluga (autoceste, poluautocesta i brze ceste)
NN 19/2001 • Temeljem Zakona o javnim cestama upravljanje javnim cestama povjereno je:
NN 19/2001 • – Hrvatskoj upravi za ceste u čijoj je nadležnosti gospodarenje svim državnim cestama,
NN 19/2001 • – županijskim upravama za ceste u čijoj su nadležnosti gospodarenje županijskim i lokalnim cestama,
NN 19/2001 • – koncesijskim društvima za financiranje, građenje i održavanje pojedine autoceste,
NN 19/2001 • a izvođenje radova redovnog održavanja svih javnih cesta obavljaju za to specijalizirana društva kapitala osnovana tijekom 1997. godine preoblikovanjem javnog poduzeća »Hrvatske ceste«.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 19/2001 • Postojeća organizacija, u kojoj su županijske i lokalne ceste date u nadležnost županijskim upravama za ceste, a Hrvatskoj upravi za ceste državne ceste, može se ocijeniti dobrom i ona je u svega nekoliko godina dala pozitivne rezultate. Dok je u razdoblju od 1990. do 1997. godine gospodarenje cjelokupnom mrežom javnih cesta koncentrirano na nivou države u javno poduzeće »Hrvatske ceste«, mreža županijskih i lokalnih cesta je bila zapostavljena. Jedino što bi danas mogli istaći je činjenica da Hrvatska uprava za ceste u segmentu dodijeljene koordinativne, razvojne i usmjeravajuće uloge nije dala prave rezultate i u tom smislu bi tu ulogu trebalo ojačati i izmijeniti.
NN 19/2001 • Broj županijskih uprava za ceste vezan je na broj županija u Republici Hrvatskoj. S eventualnim izmjenama političkog ustroja, broja i područja županija prilagodit će se i organizacija ovih subjekata.
NN 19/2001 • Značajnijem zahvatu treba pribjeći kod organizacije gospodarenja autocestama, što obuhvaća financiranje, gradnju i održavanje autocesta i drugih objekata s naplatom. Poseban položaj ove mreže cesta, čije se poslovanje mora maksimalno prebaciti na komercijalnu osnovu, od ostale mreže cesta, nužno je učiniti iz više razloga. Upravljanje mrežom državnih cesta bez naplate, te županijskih i lokalnih cesta ima sasvim različit karakter od gospodarenja autocestama i drugim objektima s naplatom. Ovdje se radi u pravilu o ogromnim projektima čije pripreme zahtijevaju veoma precizan i stručan pristup. Svaki se projekt mora precizno definirati, koji će činiti zaokruženu ekonomsku, prometnu i tehnološku cjelinu.
NN 19/2001 • Dosadašnja praksa, u kojoj su se isprepletale nadležnosti investitora, projektanta i izvođača radova, gdje je jedan subjekt gospodario ukupnom mrežom cesta od lokalnih, županijskih, državnih i autocestama, često je bila uzrokom mnogim neracionalnostima, koje su se na ovom području desile u zadnjih desetak godina. Svaki zahvat u organizaciju gospodarenja cestama mora biti izvršen sa preciznim ciljem, na osnovi detaljno urađene analize iz koje proizlaze pozitivni i negativni efekti postojeće organizacije, a ne radi zaštite određenih uskih cehovskih ili regionalnih interesa.
NN 19/2001 • Sama organizacijska rješenja trebaju se temeljiti na iskustvima razvijenih zemalja, ali isto tako na preciznom saznanju naših uvjeta i specifičnostima s kojima se svakodnevno susrećemo. Prethodne kvantifikacije naših mogućnosti i potrebe, veoma nam zorno ukazuju kojim putem trebamo ići ukoliko želimo brže i racionalnije graditi. Dok se razvijenije zemlje, pa i naš prvi susjed Slovenija, oslanjaju prvenstveno na vlastite izvore sredstava, a samo kod izgradnje autocesta za oko 30% kreditnih sredstava, mi ćemo morati tražiti druge modele ukoliko želimo brže izgraditi mrežu autocesta, koja će zadovoljiti naše osnovne razvojne potrebe. Računica nam pokazuje da je potrebno iznaći ne jednu trećinu, već gotovo dvije trećine sredstva od onoga čime objektivno raspolažemo, ukoliko želimo osigurati ostvarenje zacrtanih programa na području izgradnje autocesta. Prvenstveno tom zahtjevu, kao i činjenici da je potrebno pravovremeno i kvalitetno izvršiti sve pripreme od istraživanja, studija, projektiranja, ishođenja svih potrebnih dozvola, do zatvaranja financijske konstrukcije, treba podrediti novu organizaciju gospodarenja autocestama.
NN 19/2001 • Na »Hrvatske autoceste« d.o.o. (HAC) prenijet će se svi operativni poslovi koncedenta za one projekte koji će se realizirati na osnovi projektnog financiranja, odnosno izravnog investitora za projekte koje će realizirati iz vlastitih izvora i uz dodatna kreditna sredstva.
NN 19/2001 • Program gradnje i održavanja javnih cesta za razdoblje od 2001. do 2004. godine je dokument kojim se integralno rješavaju pitanja budućeg razvoja i održavanja ukupne mreže javnih cesta (održavanje, rekonstrukcija i gradnja državnih, županijskih i lokalnih cesta, te cesta visoke razine usluga – autocesta, poluautocesta i brzih cesta). Ovaj Program čini osnovicu za daljnju razradu i ostvarenje osnovnih ciljeva utvrđenih strategijom prometnog razvitka Republike Hrvatske.
NN 19/2001 • Radi što efikasnije realizacije utvrđenog Programa Vlada Republike Hrvatske donosi sljedeće mjere:
NN 19/2001 • 1. Vlada Republike Hrvatske ocjenjuje program razvoja cestovne infrastrukture od izuzetne važnosti za naš cjelokupni razvitak. Zbog toga se nalaže svim subjektima, koji sudjeluju u realizaciji ovog programa, maksimalna odgovornost u pravovremenom izvršenju svih priprema, kao i realizaciji samog programa u zadanim okvirima i dinamici.
NN 19/2001 • 2. Vlada Republike Hrvatske ocjenjuje da su sa ovako definiranim programom gradnje autocesta i sa predloženim modelom financiranja, stvoreni preduvjeti, s jedne strane, za ulaz stranog kapitala i samim time daleko bržu realizaciju strateških projekata u cestovnoj infrastrukturi, a s druge strane, za trenutačno aktiviranje građevinske operative, što povlači novo zapošljavanje i gospodarsko oživljavanje niza pratećih privrednih grana.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA
IZBOR:
Broj 52/08, Broj 93/07,
Broj 70/01, Broj 24/06,
Broj 65/09, Broj 11/90
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE