PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Propis 1999-04-36-745 NN 36/1999

• Ukoliko je banka dala depozit (banka deponent) kojim jamči drugoj banci koja je odobrila kredit ili drugi plasman nekom komitentu (banka kreditor), banka deponent dužna je po toj osnovi utvrditi odnosno povećati izloženost prema komitentu za kojeg je dala depozit. Osim toga, banka deponent dužna je osigurati u analitičkim knjigovodstvenim evidencijama podatke o tako plasiranom depozitu i komitentu za kojeg se jamči te osigurati kreditnu dokumentaciju na osnovi koje je dužna procijeniti kreditni rizik koji snosi po toj osnovi. Ovisno o visini izloženosti i kreditnom riziku kojeg snosi po takvom jamstvenom depozitu, banka deponent dužna je takvog komitenta rasporediti u pripadajuću rizičnu skupinu i ovisno o rizičnoj skupini u koju je komitent raspoređen, formirati posebne rezerve za identificirane gubitke. Međutim, po ovoj osnovi banka deponent dužna je voditi računa i procjenjivati kreditni rizik i prema banci kreditoru, kod koje se njezin depozit nalazi, s tim da ukupan rizik (posebne rezerve za identificirane gubitke), ne može biti veći od iznosa depozita.


Propis NN 36/1999

• Izloženost banke prema jednom dužniku banka kontinuirano prati kako bi pravovremeno utvrdila kada nastupa velika izloženost (izloženost koja premašuje deset posto jamstvenog kapitala), budući se u tom slučaju mijenja režim odobravanja plasmana takvom dužniku, odnosno kako bi pravovremeno utvrdila da se plasmani dužniku priblližavaju iznosu od 25 posto jamstvenog kapitala, koji predstavlja gornju granicu zaduživanja jednog dužnika prema banaci.


Propis NN 36/1999

• 23. Velika izloženost predstavlja iznos izloženosti banke prema jednoj osobi koji prelazi 10 posto jamstvenog kapitala. To znači, kada iznos izloženosti banke prema jednoj osobi dosegne 10 posto jamstvenog kapitala, nova ulaganja i plasmani tom dužniku i s njim povezanim osobama dolaze u poseban režim. U tom slučaju nadzorni odbor banke treba donijeti jednoglasnu odluku o tome da se komitentu banke (i s njim povezanim osobama) odobrava plasman preko 10 posto od jamstvenog kapitala. To dalje znači, kada je nadzorni odbor donio odluku i dao suglasnost upravi da prema određenom komitentu može imati veliku izloženost, ona važi za sve daljnje poslove, odnosno do izloženosti koja iznosi najviše 25 posto od jamstvenog kapitala banke. U suprotnom pravni poslovi plasiranja i ulaganja sredstava banke su ništavi.


Propis NN 36/1999

• Banka je dužna svakog dužnika i s njim povezane osobe prikazati u obrascu VIB - Velika izloženost banke, koji je sastavni dio ove Upute, kada izloženost banke prema jednoj osobi dosegne više od 10 posto jamstvenog kapitala.


Propis NN 36/1999
• Ukupno sve velike izloženosti banke ne smiju premašiti 400 posto jamstvenog kapitala.

Propis NN 36/1999
• 24. Osobe u posebnom odnosu prema banci su sve one osobe koje su navedene u odredbama članka 46. Zakona o bankama. Izvješće o ovim osobama dostavlja se Hrvatskoj narodnoj banci na obrascu POB - Izloženost banke prema osobama u posebnom odnosu prema banci.

Propis NN 36/1999 • 1) dioničare s više od pet posto dionica s pravom glasa u glavnoj skupštini banke, njihove bračne i izvanbračne drugove, njihovu djecu i usvojenike, te pravne osobe u čijem kapitalu bilo tko od njih ima više od 20 posto udjela s pravom glasa,
Propis NN 36/1999 • 2) članove uprave, njihove bračne i izvanbračne drugove, njihovu djecu i usvojenike, te pravne osobe u čijem kapitalu bilo tko od njih ima više od 20 posto udjela s pravom glasa,
Propis NN 36/1999 • 3) članove nadzornog odbora, njihove bračne i izvanbračne drugove, njihovu djecu i usvojenike, te pravne osobe u čijem kapitalu bilo tko od njih ima više od 20 posto udjela s pravom glasa,
Propis NN 36/1999 • 4) prokuriste, njihove bračne i izvanbračne drugove, njihovu djecu i usvojenike, te pravne osobe u čijem kapitalu bilo tko od njih ima više od 20 posto udjela s pravom glasa,
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Propis NN 36/1999 • 5) osobe koje s bankom imaju ugovor o radu sklopljen uz posebne uvjete, njihovi bračni i izvanbračni drugovi, njihova djeca i usvojenici, te pravne osobe u čijem kapitalu bilo tko od njih ima više od 20 posto udjela s pravom glasa,
Propis NN 36/1999 • 6) pravne osobe u čijem kapitalu banka ima više od 20 posto udjela s pravom glasa, ili nad kojom banka ima na drugi način upravljačku kontrolu.
Propis NN 36/1999 • U izvješću na obrascu POB - Izloženost banke prema osobama u posebnom odnosu prema banci, podaci se dostavljaju za izloženost banke prema navedenim osobama na dan izvještaja (posljednji dan izvještajnog tromjesečja). Upute za popunjavanje ovog izvješća na propisanom obrascu daju se u nastavku.
Propis NN 36/1999 • 25. Isključeni prihodi su obračunate a nenaplaćene kamate i provizije (kamatni prihodi) po dužnicima banke koji su razvrstani u rizične skupine C, D i E. Isključeni prihodi ne vode se u bilanci banke, već u zasebnoj izvanbilančnoj evidenciji u kojoj se osiguravaju svi potrebni podaci za već izvršene obračune kamatnih prihoda, bilo za prethodna obračunska razdoblja (suspendirani kamatni prihodi) ili za tekuće obračunsko razdoblje (prije nego što su obračunani kamatni prihodi postali isključeni), kao i za sve obračune koji se obavljaju od trenutka prijenosa na isključene prihode.
Propis NN 36/1999 • Evidencija o isključenim prihodima mora biti uredna i ažurna, te vođena po principu dvojnog knjigovodstva, sve dok se ti prihodi ne naplate ili dok nadležno tijelo banke ne donese odluku o definitivnom otpisu ovih potraživanja. Evidentiranje obračunatih a nenaplaćenih kamatnih prihoda u izvanbilančnoj evidenciji kao isključenih prihoda, u ničem ne mijenja pravni status tih potraživanja banke.
Propis NN 36/1999 • Kod dužnika banke koji se raspoređuju u rizičnu skupinu C do E, a u prethodnom obračunskom razdoblju su bili raspoređeni u rizičnu skupinu A ili rizičnu skupinu B, obračunati kamatni prihodi se suspendiraju sukladno točki XXIII. stavak 3. Odluke.
Propis NN 36/1999 • 26. Portfelj malih kredita - u ovaj portfelj uključuju se ukupni plasmani jednom dužniku čiji je saldo na dan procjene odnosno izvješćivanja manji od bruto iznosa:
Propis NN 36/1999 • 1) do 300.000 kuna kod banaka koje imaju aktivu veću od pet milijardi kuna prema revidiranim financijskim izvještajima iz prethodne godine,
Propis NN 36/1999 • 2) do 200.000 kuna kod banaka koje imaju aktivu veću od milijardu kuna a manju od pet milijardi kuna prema revidiranim financijskim izvještajima iz prethodne godine,
Propis NN 36/1999 • 3) do 100.000 kuna kod banaka koje imaju aktivu manju od milijarde kuna prema revidiranim financijskim izvještajima iz prethodne godine,
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 62/99, Broj 106/03, Broj 89/08, Broj 113/08, Broj 106/01, Broj 13/92


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled