PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 173/2003 • Ustavni sud, u postupku u povodu ustavne tužbe, u granicama zahtjeva istaknutog u ustavnoj tužbi, utvrđuje je li povrijeđeno ustavno pravo podnositelja, pri čemu se, u pravilu, ne upušta u pitanje jesu li upravna tijela i sud pravilno i potpuno utvrdili činjenično stanje i ocijenili dokaze. Za Ustavni sud relevantne su samo one činjenice od čijeg postojanja ovisi ocjena o povredi ustavnog prava.
NN 173/2003 • 5. Iz osporenih akata je razvidno da su nadležna upravna tijela utvrdila da podnositelj ustavne tužbe ne ispunjava uvjete za utvrđivanje prava koja pripadaju hrvatskom ratnom vojnom invalidu na temelju mjerodavnih propisa. To stajalište temeljeno je na nalazu i mišljenju drugostupanjske liječničke komisije i medicinske dokumentacije.
NN 173/2003 • Upravni sud je osporavanom presudom ocijenio da je Ministarstvo pravilno postupilo kada je u okviru revizijskih ovlaštenja iz članka 82. Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata, na temelju nalaza i mišljenja drugostupanjskog liječničkog povjerenstva, poništilo prvostupanjsko rješenje kojim je podnositelju ustavne tužbe utvrđeno svojstvo hrvatskog ratnog vojnog invalida X. skupine s 20% oštećenja organizma, trajno. Upravni sud je ocijenio da su nalaz i mišljenje obrazloženi sukladno članku 9. Pravilnika o radu liječničkih komisija u postupku za ostvarivanje prava po Zakonu o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata (»Narodne novine«, broj 62/92) te da je u tom smislu činjenično stanje pravilno utvrđeno.
NN 173/2003 • 6. Razmatrajući navode ustavne tužbe i osporenih akata te mjerodavne propise, Ustavni sud je utvrdio da podnositelju nije povrijeđeno ustavno pravo jednakosti svih pred zakonom propisano člankom 14. stavkom 2. Ustava.
NN 173/2003 • U slučaju podnositelja, Upravni sud je, suglasno odredbama Zakona o upravnim sporovima (»Narodne novine«, broj 53/91, 9/92 i 77/92), Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata (»Narodne novine«, broj 86/92 – pročišćeni tekst, 58/93, 2/94, 76/94 i 108/95) te Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata (»Narodne novine«, broj 108/96, 127/00 i 132/00), svojom presudom odlučio o zakonitosti pojedinačnog akta. Osporena presuda (čije obrazloženje prihvaća i ovaj Sud), nije posljedica proizvoljnog tumačenja, odnosno proizvoljne primjene materijalnog prava niti je protivna ustaljenoj sudskoj praksi.
NN 173/2003 • 7. U vezi s istaknutom povredom odredbe članka 3. Ustava, valja istaknuti da ta odredba ne sadrži ljudska prava i temeljne slobode koja se, u smislu članka 62. stavka 1. Ustavnog zakona, štite u ustavnosudskom postupku pokrenutom ustavnom tužbom. Na toj se ustavnoj odredbi ne može temeljiti ustavna tužba.
NN 173/2003 • 8. Slijedom navedenog, a na temelju odredaba članaka 73. i 75. Ustavnog zakona, odlučeno je kao u izreci.
NN 173/2003 • 9. Odluka o objavi odluke (točka II. izreke) temelji se na odredbi članka 29. Ustavnog zakona.
NN 173/2003 • Ustavni sud Republike Hrvatske, u Vijeću šestorice za odlučivanje o ustavnim tužbama, u sastavu sudac Jasna Omejec, predsjednik Vijeća, te suci Marijan Hranjski, Ivan Mrkonjić, Emilija Rajić, Nevenka Šernhorst i Vice Vukojević, članovi Vijeća, u postupku pokrenutom ustavnom tužbom F. A. iz C.-F., kojeg zastupa T. B. G., odvjetnica u Z., na sjednici održanoj dana 2. listopada 2003. godine, jednoglasno je donio
NN 173/2003 • 1. Ustavna tužba podnijeta je protiv presude Županijskog suda u Zagrebu, broj: X Gž2-303/02-2 od 3. prosinca 2002. godine.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 173/2003 • Presudom Općinskog suda u Zagrebu, broj: P2-843/01 od 19. srpnja 2002. godine, rastavljen je brak, zaključen u Parizu 30. kolovoza 1997. godine, upisan u matici vjenčanih matičnog područja Zagreb – Centar pod rednim brojem: 573/97, između Z. S. A. i podnositelja. Prvostupanjskom presudom, maloljetno dijete stranaka, N. J. A. A., povjerava se na skrb majci, dok se otac obvezuje od 5. lipnja 2001. godine pa nadalje doprinositi uzdržavanju u iznosu od 30% plaće i naknade plaće koju ostvaruje kod pravne osobe kod koje je uposlen. Ujedno, navedenom presudom su uređeni i susreti i druženja djeteta i podnositelja tijekom posljednjeg vikenda u mjesecu, subotom i nedjeljom od 10 do18 sati u prisutnosti majke.
NN 173/2003 • Tužiteljica je u konkretnom slučaju odbijena u preostalom dijelu tužbenog zahtjeva za određivanje podnositelju dužnosti doprinosa uzdržavanju djeteta u iznosu od 10%.
NN 173/2003 • Osporavanom presudom Županijskog suda u Zagrebu odbijena je kao neosnovana žalba podnositelja i potvrđena je prvostupanjska presuda u dijelu kojim je rastavljen brak stranaka, u dijelu kojim je odlučeno o tome s kojim će roditeljem živjeti zajedničko ma
NN 173/2003 • 2. Protiv pravomoćno presuđenog dijela osporavane presude podnositelj je podnio ustavnu tužbu. U ustavnoj tužbi podnositelj u bitnome ponavlja osporavajuće razloge isticane u žalbenom postupku. Smatra da su osporavanom presudom, uslijed pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja te pogrešne primjene postupovnog i materijalnog prava, povrijeđena ustavna prava iz članka 14. stavka 2. Ustava Republike Hrvatske.
NN 173/2003 • Obrazlažući ustavnu tužbu, podnositelj smatra da razvod braka, u konkretnom slučaju, ne spada u nadležnost hrvatskog pravosuđa. Nadalje, navodi da kao otac djeteta, za razliku od druge strane, nije bio saslušan u postupku te da mu, stoga, faktički nije dana mogućnost sudjelovanja u postupku. Slijedom svega iznijetoga, podnositelj smatra da su osporavane presude donesene u postupku u kojemu on nije imao ravnopravan položaj u odnosu na drugu stranu.
NN 173/2003 • 3. Zaključno, cijeneći osporavanu presudu, kao i njoj prethodeću prvostupanjsku presudu, u pravomoćno presuđenom dijelu nezakonitima, podnositelj predlaže Sudu podnesenu ustavnu tužbu usvojiti, osporavane presude ukinuti i predmet vratiti prvostupanjskom sudu na ponovni postupak.
NN 173/2003 • 4. Za potrebe ovosudnog postupka pribavljen je spis Općinskog suda u Zagrebu, broj: P2-843/01.
NN 173/2003 • 5. Prema odredbama članka 62. stavka 1. i stavka 2. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 49/02 – pročišćeni tekst, u daljnjem tekstu: Ustavni zakon), svatko može po iscrpljivanju dopuštenog pravnog puta podnijeti Ustavnom sudu ustavnu tužbu ako smatra da mu je pojedinačnim aktom tijela državne vlasti, tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave ili pravne osobe s javnim ovlastima, kojim je odlučeno o njegovim pravima i obvezama ili o sumnji ili optužbi zbog kažnjivog djela, povrijeđeno ljudsko pravo ili temeljna sloboda zajamčena Ustavom, odnosno Ustavom zajamčeno pravo na lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu.
NN 173/2003 • Ustavna tužba nije pravno sredstvo u sustavu redovnih ili izvanrednih pravnih lijekova nego poseban institut za ocjenu pojedinačnih akata tijela državne vlasti, tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave i pravnih osoba s javnim ovlastima radi zaštite ljudskih prava i temeljnih sloboda zajamčenih Ustavom. Slijedom navedenog, Ustavni sud, tijekom postupka pružanja ustavnosudske zaštite, na temelju činjeničnog stanja utvrđenog u postupku iz kojega je proizašla osporavana odluka i unutar zahtjeva istaknutog u ustavnoj tužbi, utvrđuje je li u postupku odlučivanja o pravima i obvezama došlo do ustavno nedopuštenog posizanja u ljudska prava i temeljne slobode.
NN 173/2003 • 6. Prema odredbi članka 61. Zakona o rješavanju sukoba zakona s propisima drugih zemalja u određenim odnosima (»Narodne novine«, broj 53/91), nadležnost hrvatskog suda postoji u bračnim sporovima kada tuženik nema prebivalište u Republici Hrvatskoj ako je tužitelj državljanin Republike Hrvatske i ima prebivalište u Republici Hrvatskoj. Iz utvrđenog činjeničnog stanja proizlazi da su sudovi pravilno primijenili navedenu odredbu zakona te da, u konkretnom slučaju, nisu postojale zapreke za provođenje postupka, sadržane u članku 80. istog Zakona.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA
IZBOR:
Broj 97/02, Broj 17/96,
Broj 115/01, Broj 44/98,
Broj 113/08, Broj 23/09
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE