PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 79/2009 • 1.5 Fotooptičko viđenje 1: viđenje normalnim okom koje je prilagođeno razinama svjetljivosti od najmanje nekoliko kandela po kvadratnom metru.
NN 79/2009 • Oprema se sastoji od izvora svjetlosti, držača ispitivanog uzorka, prijamnika s fotooreceptorom i pokaznog uređaja (vidi sliku 4.) te uređaja za poništavanje utjecaja druge svjetlosti.
NN 79/2009 • Prijamnik može imati ugrađenu Ulbrichtovu kuglu za lakše mjerenja refleksije zrcala koja nisu ravni (izbočena zrcala (vidi sliku 5.).
NN 79/2009 • Izvor svjetlosti mora biti sastavljen od etalona svjetlosnog izvora CIE A i pridruženog mu optičkog sustava koji omogućava dobivanje skoro usporedne svjetlosne zrake. Preporučuje se stabilizator napona radi održavanja stalnog napona svjetiljke za vrijeme rada uređaja.
NN 79/2009 • Prijamnik mora imati fotoreceptor sa spektralnim odzivom razmjernim fotooptičkoj funkciji etalona analizatora boje CIE (1931) (vidi tablicu). Može se svaka druga kombinacija izvor svjetlosti-filtar-receptor koja u cijelosti daje ekvivalent etalona osvijetljenosti CIE A i fotooptičkog viđenja. Kad se u prijamniku upotrebljava Ulbrichtova kugla, unutarnja ploha kugle mora biti prekrivena zagasitobijelom prevlakom spektralno neselektivnom.
NN 79/2009 • Izlazni signal fotoreceptora koji pokazuje mjerilo mora biti linearna funkcija jakosti svjetla fotoosjetljive plohe. Moraju se osigurati sredstva (električna i/ili optička) za lakše zauzimanja ništice i namještanja umjeravanja. Ta sredstva ne smiju djelovati na linearnost ili spektralne značajke uređaja. Točnost sklopa receptor-pokazni uređaj mora biti unutar ± 2% cijele ljestvice ili ± 10% amplitude zapisa, ovisno o tome što je manje.
NN 79/2009 • Mehanizam mora omogućivati postavljanje uzorka tako da se osi stalka izvora i receptora sijeku na reflektirajućoj plohi. Reflektirajuća ploha može ležati unutar uzorka retrovizora ili na obje njegove strane, ovisno o tome je li to prva ploha, druga ploha ili je prizmatičnog »flip« tipa.
NN 79/2009 • Kod metode izravnog umjeravanja zrak se uzima za referentni etalon. Ta se metoda primjenjuje na one uređaje koji su izrađeni tako da omogućuju umjeravanje na čitavoj ljestvici usmjeravanjem prijamnika izravno u os izvora svjetlosti (vidi sliku 4.).
NN 79/2009 • Ta metoda dopušta u nekim slučajevima (kao kod mjerenja ploha s niskom refleksijom) primjenu umjeravanja u jednoj međutočki (između 0 i 100%). U tim slučajevima filtar neutralne gustoće poznate propusnosti umeće se u optičku putanju te se sustav umjeravanja namješta dok pokazni uređaj ne pokaže postotak propuštanja koji odgovara filtru neutralne gustoće. Taj se filtar skida prije početka mjerenja refleksije.
NN 79/2009 • Metoda neizravnog umjeravanja primjenjuje se u slučaju uređaja s fiksnim izvorom i geometrijom prijamnika. Ona zahtijeva odgovarajuće umjeren i održavan etalon refleksije. Poželjno je da taj referentni etalon bude ravno zrcalo čija je vrijednost refleksije što je moguće bliža onoj kod ispitivanih uzoraka.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 79/2009 • Refleksija uzoraka ravnog zrcala može se mjeriti uređajima primjenom izravne ili neizravne metode umjeravanja. Vrijednost refleksije očitava se izravno na pokaznome mjerilu.
NN 79/2009 • Mjerenje koeficijenta refleksije neravnih (izbočenih) zrcala zahtijeva uporabu uređaja koji imaju ugrađenu Ulbrichtovu kuglu u prijamniku (vidi sliku 5.). Ako pokazno mjerilo uređaja pokazuje ne podjela sa etalonskim zrcalom refleksije E %, tada, sa zrcalom nepoznate refleksije, nx podjela odgovarat će refleksiji X %, u skladu s formulom:
NN 79/2009 • Slika 4. OSNOVNA SHEMA REFLEKTOMETRA KOJA PRIKAZUJE GEOMETRIJA OBIJU METODA UMJERAVANJA
NN 79/2009 • Slika 5. OSNOVNA SHEMA REFLEKTOMETRA S ULBRICHTOVOM KUGLOM U PRIJAMNIKU
NN 79/2009 • Koordinate boje za etalon kolorimetrijskog analizatora CIE 1931[10]1
NN 79/2009 • ZAHTJEVI ZA UGRADBU ZRCALA I DRUGIH URE?AJA ZA NEIZRAVNO GLEDANAJE NA VOZILA
NN 79/2009 • 1.1. Zrcala i drugi uređaji za neizravno gledanje moraju biti nepomično učvršćeni tako da se pomicanjem zrcala ili drugih uređaja za neizravno gledanje znatnije ne mijenja vidno polje ili da se ne tresu toliko da bi kod vozača to moglo prouzročiti pogrešno tumačenje prirode uočene slike.
NN 79/2009 • 1.2. Uvjeti koji su utvrđeni u točki 1.1. moraju biti zadovoljeni do 80% od najveće brzine vozila, ali ne veće od 150 km/h.
NN 79/2009 • 1.3. Vidna polja niže određene moraju se određivati s ambinokularnim gledanjem, tako da oči budu u »točkama vozačevih očiju« prema definiciji u točki 1.1.1.12. Priloga I. Vidna polja se moraju određivati kad je vozilo u voznome stanju kako je određeno točki 2.5. Priloga I. Pravilnika TPV 148. Ona se moraju određivati gledanjem kroz stakla koja imaju faktor ukupnog propuštanja svjetlosti od najmanje 70 % mjereno okomito na plohu.
NN 79/2009 • 2.1.1. Vidna polja koja su propisana u točki 5. moraju se dobiti s najmanjim brojem obveznih zrcala koja su određena u sljedećoj tablici. Kad se ne zahtijeva na obvezujućoj osnovi postojanje nekog zrcala, to podrazumijeva da se na obvezujućoj osnovi ne može zahtijevati neki drugi sustav za neizravno gledanje.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR:
Broj 6/06, Broj 141/02,
Broj 29/05, Broj 81/06,
Broj 130/05, Broj 128/99
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE