PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Stranica HR2007-04-43-1470 NN 43/2007

• 18. Prijedloge za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom »članka 21.« ZOMO-a podnijele su ?urđica Reesch (U-I-1814/2001) i Ana Merkaš (U-I-3760/2005). Iz sadržaja njihovih podneska, međutim, razvidno je da osporavaju suglasnost s Ustavom članka 21. stavka 1. točke 1. ZOMO-a.


Stranica 2007-04-43-1470 NN 43/2007

• (1) U slučaju smrti osiguranika ili korisnika starosne, prijevremene starosne ili invalidske mirovine osigurani su članovi njegove obitelji, i to:


Stranica 2007-04-43-1470 NN 43/2007

• 18.1. Predlagateljica ?urđica Reesch navodi da je iz članka 21. stavka 1. točke 1. ZOMO-a, koji propisuje da pravo na obiteljsku mirovinu imaju udovica, odnosno udovac, HZMO »izvukao« pogrešan zaključak da pravo na obiteljsku mirovinu imaju samo udovice i udovci koji su bili uzdržavani po osiguraniku. Obrazlažući svoje stajalište, predlagateljica ističe da »mirovina nije rješavanje socijale« i da se »sva primanja trebaju bazirati na uplaćivanju u mirovinske fondove. A kada bi i bila socijala, zašto onda, konkretno udovice, ne bi imale limitiranu mirovinu, sve jednaku, jer one i tako u mirovinski nisu ništa uplaćivale i nemaju ama baš nikakve zasluge za veliku plaću supruga, ili mirovinu, pa tako i uplate u mirov. fond i primanja iz njega«. Nadalje, »kada bi ta prava i imale samo uzdržavane udovice, udovci kao uzdržavane osobe, kako to da onda imaju pravo na mirovinu i one udove koje su se vjenčale samo koji dan ranije smrti supruga, dakle nema ni govora o uzdržavanoj osobi. Poznato je da se tako sklopi gro brakova po nekoliko dana prije smrti osiguranika samo u cilju stjecanja prava na mirovinu iza smrti supruga«.


Stranica 2007-04-43-1470 NN 43/2007

• Predlagateljica ne upućuje ni na jednu odredbu Ustava s kojom bi osporeni članak 21. stavak 1. točka 1. ZOMO-a mogao biti u nesuglasnosti, ali je iz sadržaja podneska razvidno da upire na nejednakost u pravnom položaju nje kao izvanbračne udovice u odnosu na položaj bračne udovice pri ostvarivanju prava na obiteljsku mirovinu nakon smrti supruga.


Internet NN 43/2007
• 18.3. Ustavni sud utvrđuje da navedene predlagateljice osporavaju ustavnost članka 21. stavka 1. točke 1. ZOMO-a iz različitih razloga, zbog čega se u ovom ustavnosudskom postupku potrebno odgovoriti na dvije različite skupine pitanja.

Internet stranice NN 43/2007
• 19. Predlagateljica ?urđica Reesch smatra nesuglasnim s Ustavom rješenje prema kojem u ZOMO-u postoji presumpcija da se svaka udovica/udovac, nakon smrti bračnog supružnika – osiguranika, smatra uzdržavanom osobom koja ima pravo na obiteljsku mirovinu pod jednakim uvjetima, i to neovisno o trajanju braka, dopunskim prihodima udovica/udovaca, eventualnom životu u izvanbračnoj zajednici s trećom osobom i slično, te neovisno o tome jesu li udovica/udovac i sami bili osiguranici i uplaćivali doprinose za mirovinsko osiguranje.

Internet stranice NN 43/2007 • Pretpostavke za priznavanje prava na obiteljsku mirovinu propisane su u članku 61. ZOMO-a, prema kojima udovica i udovac imaju pravo na obiteljsku mirovinu:
Internet stranice NN 43/2007 • – ako su do smrti bračnog druga po kojem im to pravo pripada navršili 50 godina života, ili
Internet stranice NN 43/2007 • – ako su mlađi od 50 godina života i ako je do smrti bračnog druga nastupila opća nesposobnost za rad ili je takva nesposobnost nastala u roku od jedne godine nakon smrti bračnog druga, ili
Internet stranice NN 43/2007 • – ako je nakon smrti bračnog druga ostalo jedno ili više djece koji imaju pravo na obiteljsku mirovinu, a udovica ili udovac obavljaju roditeljsku dužnost prema toj djeci. Ako tijekom trajanja prava po toj osnovi nastupi opća nesposobnost za rad, zadržavaju pravo na obiteljsku mirovinu dok postoji takva nesposobnost.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Vijesti NN 43/2007 • Nadalje, ako udovica ili udovac do smrti bračnog druga nisu navršili 50, ali su imali 45 godina života, imaju pravo na obiteljsku mirovinu kad navrše 50 godina života. Udovica ili udovac koji su tijekom trajanja prava na obiteljsku mirovinu navršili 50 godina života zadržavaju to pravo trajno, a ako to pravo prestane prije navršene 50. godine života, ali nakon navršene 45. godine života, pravo na obiteljsku mirovinu mogu ponovno ostvariti kada navrše 50 godina života.
Informacije NN 43/2007 • Udovica stječe pravo na obiteljsku mirovinu i kada je dijete osiguranika rođeno nakon njegove smrti. U tom joj slučaju pravo na obiteljsku mirovinu pripada od dana smrti osiguranika.
Poslovne stranice NN 43/2007 • S druge strane, prema članku 70. stavku 1. točki 1. i stavku 2. ZOMO-a, udovica, odnosno udovac mlađi od 50 godina stupanjem u novi brak gube pravo na obiteljsku mirovinu, osim ako to pravo imaju zbog opće nesposobnosti za rad. Međutim, udovici, odnosno udovcu koji je stupanjem u novi brak izgubio pravo na obiteljsku mirovinu, a po bračnom drugu iz novoga braka nije ostvario obiteljsku mirovinu, uspostavlja se pravo na prijašnju obiteljsku mirovinu uz uvjet da u trenutku prestanka novog braka ima još dijete iz prvog braka koje se koristi obiteljskom mirovinom i da prema tome djetetu obavlja roditeljske dužnosti.
Pregledi NN 43/2007 • Navedene zakonske pretpostavke odnose se jednako na udovice/udovce koje je umrli osiguranik uzdržavao tijekom braka do svoje smrti, kao i na one koji su sami tijekom trajanja braka uplaćivali doprinose za mirovinsko osiguranje i time samostalno stekli pravo na mirovinu. Drugim riječima, objema navedenim skupinama adresata zakonodavac pod jednakim uvjetima priznaje pravo na obiteljsku mirovinu iza smrti bračnog druga.
Besplatno NN 43/2007 • 19.1. Obiteljska mirovina je dugoročno mjesečno primanje iz mirovinskog osiguranja priznato, pod općim i posebnim zakonskim pretpostavkama, pojedinim članovima obitelji nakon smrti osiguranika. Ona nije državna mirovina, već mirovina priznata na temelju doprinosa kojeg osiguranik plaća za osiguranje za slučaj starosti, invalidnosti ili smrti, a temelji se na obvezi bračnih drugova (osiguranika) da međusobno uzdržavaju jedan drugoga i svoju djecu, te ostale članove svoje obitelji pod zakonom propisanim pretpostavkama.
Glasnik NN 43/2007 • Posljedica zakonskog rješenja, sadržanog u osporenom članku 21. stavku 1. točki 1. ZOMO-a, jest priznavanje prava na obiteljsku mirovinu bračnim drugovima umrlih osiguranika koji bi inače ostali bez ikakvih sredstava za život (jer ih je osiguranik uzdržavao do svoje smrti), ali i onim bračnim drugovima umrlih osiguranika koji su i sami osiguranici (pa imaju pravo na vlastitu mirovinu), neovisno o tome je li obiteljska mirovina za njih povoljnija ili nepovoljnija od njihove vlastite (u praksi se, po naravi stvari, obiteljska mirovina koristi ako je povoljnija).
Propis NN 43/2007 • Ustavni sud ne smatra da je navedeno zakonsko rješenje u nesuglasnosti s člankom 14. stavkom 2. Ustava, koji svakome jamči jednakost pred zakonom. Nedvojbeno je, naime, da je navedeno zakonsko rješenje ustanovljeno u korist adresata i predstavlja pozitivnu mjeru socijalne politike prema ranjivim skupinama (prvi slučaj udovica/udovaca koji bi inače ostali bez sredstava za život), odnosno mjeru socijalne politike poduzetu radi poboljšanja materijalnog položaja osiguranika (drugi slučaj udovica/udovaca koji su i sami osiguranici, ali imaju pravo na obiteljsku mirovinu, koje se pravo u pravilu koristi ako je ona za njih povoljnija). Stoga takvo zakonsko rješenje nije u nesuglasnosti ni s jednom vrednotom zajamčenom Ustavom.
Propis NN 43/2007 • 19.2. Predlagateljica u svom prijedlogu obrazlaže razloge zbog kojih se smatra »nejednakom« u odnosu na one udovice/udovce koji su s umrlim osiguranicima sklopili brak neposredno pred njihovu smrt i na taj način ostvarili pravo na obiteljsku mirovinu, a da ih u stvarnosti umrli osiguranici nikada nisu uzdržavali (ili su ih uzdržavali kraće vrijeme).
Propis NN 43/2007 • Uzrok nejednakosti među udovicama/udovcima predlagateljica nalazi i u činjenici što zakonodavac ne uvjetuje stjecanje prava na obiteljsku mirovinu njihovim imovnim stanjem (»Mnoge od tih nazovi uzdržavanih uopće i nisu bile uzdržavane, jer su imale svoje prihode s različitih strana, ali ni to se ne provjerava kod donošenja rješenja, već se automatski uzima kao uzdržavana svaka udova koja nema svoju mirovinu iz mirov. osig.«).
Propis NN 43/2007 • Ustavni sud primjećuje da je zakonodavac u načelu ovlašten da pri uređivanju prava iz mirovinskog osiguranja samostalno odredi uvjete za stjecanje tih prava, uključujući i prava na obiteljsku mirovinu. U konkretnom slučaju, zakonodavac se opredijelio za propisivanje jednakih zakonskih uvjeta za priznavanje prava na obiteljsku mirovinu za sve udovice, odnosno udovce, neovisno o drugim obilježjima ili svojstvima kao što su dužina trajanja braka, dopunski prihodi, postojanje izvanbračne zajednice s trećom osobom, i slično.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 45/99, Broj 43/09, Broj 112/93, Broj 72/95, Broj 49/04, Broj 21/02


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE Pregled