PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Stranica HR2008-01-1-37 NN 1/2008

• Nikomu se ne smije oduzeti (...) sloboda, osim kada je to određeno zakonom, o čemu odlučuje sud.


Stranica 2008-01-1-37 NN 1/2008

• Pravo na slobodu zajamčeno je i člankom 5. stavkom 1. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda Vijeća Europe (»Narodne novine – Međunarodni ugovori«, broj 6/99. – pročišćeni tekst i 8/99. – ispravak; u daljnjem tekstu: Europska konvencija). Članak 5. stavak 1. Europske konvencije propisuje:


Stranica 2008-01-1-37 NN 1/2008

• Polazeći od navedenih načela pri odlučivanju u ovom ustavnosudskom postupku, Ustavni sud uvažio je činjenicu da s aspekta zaštite ljudskih prava pritvor predstavlja posebno osjetljivu mjeru oduzimanja osobne slobode čovjeka. Pritvor se, naime, određuje prije no što je pravomoćnom sudskom presudom osobi utvrđena krivnja, pa u razdoblju pritvora još uvijek u cijelosti važi ustavna predmnjeva nevinosti, zajamčena člankom 28. Ustava, koji propisuje:


Stranica 2008-01-1-37 NN 1/2008

• Svatko je nedužan i nitko ga ne može smatrati krivim za kazneno djelo dok mu se pravomoćnom sudskom presudom ne utvrdi krivnja.


Internet NN 1/2008
• Pritvor, kao zakonska mjera oduzimanja temeljnog ljudskog prava na osobnu slobodu u razdoblju prije donošenja pravomoćne sudske presude o krivnji, nije kazna niti se za pritvorenika smije pretvoriti u kaznu. Stoga je pritvor dopušteno odrediti samo u slučaju u kojem postoji visok stupanj vjerojatnosti utvrđenja krivnje i izricanja kazne, to jest u kojem postoji »osnovana sumnja« da je osoba počinila kazneno djelo te, načelno, samo u cilju osiguranja pokretanja i provođenja kaznenog postupka. Stoga ZKP za određivanje pritvora uvijek traži kumulativno postojanje »osnovane sumnje« da je osoba počinila kazneno djelo i postojanje barem jednog od pritvorskih razloga taksativno nabrojanih u članku 102. stavku 1. ZKP-a.

Internet stranice NN 1/2008
• Zbog navedene legalne svrhe i pravne prirode pritvora, zakonodavac je izrijekom propisao da nakon podnošenja optužnice, optužnog prijedloga ili prijedloga da se optužnica podigne bez istrage nadležno sudsko vijeće ima zakonsku obvezu svaka dva mjeseca, do izricanja nepravomoćne presude, računajući od dana pravomoćnosti prethodnog rješenja o pritvoru, ispitivati postoje li zakonski uvjeti za daljnju primjenu mjere pritvora, te ga rješenjem produljiti ili ukinuti.

Internet stranice NN 1/2008 • Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu (u daljnjem tekstu: Europski sud) u tom je smislu u presudi W. v. Switzerland od 26. studenoga 1992. godine izrazio pravno stajalište prema kojem je opravdanost produljenja pritvora ovisna o okolnostima konkretnog slučaja, koje (okolnosti) moraju biti takve da upućuju na postojanje općeg (javnog) interesa koji je tako važan i značajan da, unatoč presumpciji nevinosti, preteže nad načelom poštivanja slobode pojedinca.
Internet stranice NN 1/2008 • Uvažavajući prethodne navode, Ustavni sud utvrđuje da je u rješenju u kojem se određuje produljenje pritvora, kao zakonska mjera kojom se oduzima temeljno ljudsko pravo na osobnu slobodu u razdoblju prije donošenja pravomoćne sudske presude o krivnji pritvorenika, nadležni sud dužan navesti i podrobno obrazložiti relevantne i dostatne razloge na temelju kojih se svako daljnje produljenje pritvora može ocijeniti opravdanim i nužnim. Sud je dužan pažljivo ispitati opravdanost produljenja pritvora s obzirom na okolnosti svakog konkretnog slučaja, odnosno u svakom konkretnom slučaju utvrditi i navesti daljnje postojanje zakonske osnove za pritvor, te podrobno obrazložiti razloge zbog kojih smatra da legalni i legitimni ciljevi pritvora i dalje postoje.
Internet stranice NN 1/2008 • 7. Nadalje, razlozi zbog kojih se određuje produljenje pritvora moraju biti razmjerni cilju koji se tom zakonskom mjerom treba postići u svakom pojedinom slučaju, o čemu je nadležni sud također dužan voditi računa.
Internet stranice NN 1/2008 • Opće načelo razmjernosti sadržano je u članku 16. stavku 2. Ustava:
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Vijesti NN 1/2008 • Svako ograničenje slobode ili prava mora biti razmjerno naravi potrebe za ograničenjem u svakom pojedinom slučaju.
Informacije NN 1/2008 • Načelo razmjernosti u određivanju pritvora, a osobito pri razmatranju osnovanosti i opravdanosti njegova produljenja nakon proteka zakonom određenog vremena, osobito je važno, jer se radi o najtežoj zakonskoj mjeri osiguranja nazočnosti okrivljenika (u konkretnom slučaju, optuženika) u kaznenom postupku. Naime, jedino mjera pritvora dovodi do oduzimanja osobne slobode čovjeka, za razliku od svih ostalih mjera koje tu slobodu samo ograničavaju. Članak 101. stavak 1. ZKP-a stoga propisuje:
Poslovne stranice NN 1/2008 • (1) Pritvor može biti određen samo ako se ista svrha ne može ostvariti drugom mjerom.
Pregledi NN 1/2008 • Navedena zakonska odredba usklađena je s općim načelom razmjernosti u kaznenom postupku, sadržanim u članku 87. ZKP-a, koji glasi:
Besplatno NN 1/2008 • (1) Sud će pri odlučivanju o mjerama osiguranja nazočnosti okrivljenika i drugim mjerama opreza paziti da se ne primjenjuje teža mjera ako se ista svrha može postići blažom mjerom.
Glasnik NN 1/2008 • (2) Sud će po službenoj dužnosti ukinuti mjere iz stavka 1. ovoga članka ili ih zamijeniti blažim mjerama (...) ako su nastupili uvjeti da se ista svrha može postići blažom mjerom.
Propis NN 1/2008 • Pa i u slučaju kad nedvojbeno postoji neka od zakonskih osnova za pritvor iz članka 102. (105. – pročišćenog teksta zakona) stavka 1. ZKP-a, sud je dužan poštivati načelo razmjernosti i umjesto mjere pritvora, koju je ovlašten odrediti, naložiti provođenje blaže mjere ako se njome može postići ista svrha. Članak 90. stavak 1. ZKP-a propisuje:
Propis NN 1/2008 • (1) U slučaju kad postoje okolnosti iz članka 105. ovoga Zakona zbog kojih je moguće odrediti pritvor, sud će, ako se ista svrha može ostvariti i nekom od mjera opreza (...), obrazloženim rješenjem naložiti okrivljeniku provođenje jedne ili više mjera. Pri tome će se okrivljenik upozoriti da se u slučaju nepridržavanja izrečene mjere, ta mjera može zamijeniti drugom mjerom opreza, težom mjerom ili pritvorom.
Propis NN 1/2008 • Ustavni sud na kraju ističe i posebno načelo razmjernosti u određivanju mjere pritvora uređeno u članku 101. stavku 3. ZKP-a:
Propis NN 1/2008 • (3) Pri odlučivanju o pritvoru, posebno o njegovom trajanju, vodit će se računa o razmjeru između težine počinjenoga kaznenog djela, kazne koja se, prema podacima kojima raspolaže sud, može očekivati u postupku i potrebe određivanja i trajanja pritvora.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 8/96, Broj 73/09, Broj 187/03, Broj 29/05, Broj 111/01, Broj 15/01


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE Pregled