PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 155/2009 • Rast tržišta za lijek koji se prijavljuje na neku od lista zasniva se na historijskim podacima o rastu tržišta ukoliko se ne očekuje da će samo stavljanje lijeka na listu na koju se predlaže smanjiti ili povećati tržište. Ukoliko je realno očekivati da će sam čin stavljanja lijeka na listu na koju se predlaže dodatno promijeniti veličinu ukupnog tržišta lijekova koji se natječu za liječenje pacijenata s određenom dijagnozom, pretpostavke o povećanju ili smanjenju tržišta moraju biti nedvosmisleno izrečene i referencirane. U ovoj komponenti modeliranja dobro je koristiti i podatke iz tržišta drugih zemalja.
NN 155/2009 • Ukoliko postoji mogućnost da će se lijek u praksi koristiti i za druge dijagnoze od onih za koje se predlaže stavljanje na listu, navedeno treba biti jasno izraženo, a u samu Studiju valja uključiti jedan ili više scenarija kojima će se procijeniti potencijalan financijski učinak ovakve kliničke prakse.
NN 155/2009 • Prilikom izrade Studija utjecaja na proračun Zavoda koristi se vremenski horizont od tri kalendarske godine, počevši od 1.1. kalendarske godine koja slijedi nakon trenutka u kojem se predviđa stavljanje lijeka na listu. Rezultati trebaju biti zasebno prijavljeni za svaku od tri navedene godine. Dodatno, u Studiju se uključuje i period od trenutka u kom se predviđa stavljanje lijeka na listu do 31.12. iste godine.
NN 155/2009 • Podnositelj Studije može ako želi, uz Studiju koja u obzir uzima obvezni vremenski horizont, Zavodu podnijeti i zasebnu Studiju koja u obzir uzima vremenski horizont koji mu bolje odgovara.
NN 155/2009 • Pri izradi Studije u obzir se uzimaju samo direktni troškovi Zavoda. Troškovi koji nisu izravno povezani s Zavodom ne uzimaju se u obzir.
NN 155/2009 • Procjena troškova uključuje tri temeljna koraka: identifikaciju povijesnih i trenutnih troškova, procjenu promjena, te procjenu budućih troškova unutar indikacije za koje se lijek prijavljuje na listu.
NN 155/2009 • Pri procjeni budućih troškova (tj. troškova nakon uvrštenja lijeka na listu) Studije u obzir treba uzeti i početne troškove, nerekurentne i rekurentne aktivnosti koji mogu podrazumijevati troškove treninga, nabavke dodatne dijagnostičke opreme, liječenje veće skupine pacijenata pri samom uvođenju terapije, itd.
NN 155/2009 • Za sve izračune Studije koji trebaju cijene lijekova koristi se veleprodajna cijena lijeka, kada je prikladno uvećana za troškove ljekarničke usluge za lijekove na recept. Također, troškovi za lijekove koji se prijavljuju na Dopunsku listu zavoda uključuju i iznose nadoplate koje snose sami pacijenti. Svi troškovi prijavljuju se zasebno i zajedno.
NN 155/2009 • Troškovi ostalih proizvoda i usluga određuju se prema važećim načinima plaćanja i cjenicima Zavoda (glavarina, DTS, itd.). U Studiju se uključuju i iznosi nadoplata koje snose sami pacijenti. Svi troškovi prijavljuju se zasebno i zajedno.
NN 155/2009 • Zbog specifičnosti pojedinih metoda plaćanja koji se koriste u hrvatskom zdravstvenom sustavu, poput primjerice glavarine, Studija treba sažeto definirati i opisati i promjene koje neće nužno rezultirati povećanjem ili smanjenjem troškova Zavoda, ali će svejedno rezultirati promjenama korištenja zdravstvenog sustava; primjerice povećanim ili smanjenim brojem posjeta liječnicima obiteljske medicine, povećanim ili smanjenim korištenjem dijagnostičkih uređaja, bolničkih kreveta, itd.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 155/2009 • Uporaba nekih lijekova, u svih ili u podskupu osiguranika, uz sebe veže uporabu komplementarnih proizvoda i/ili usluga. Svi proizvodi i usluge koji odgovaraju navedenom opisu trebaju biti jasno i nedvosmisleno nabrojani i navedeni u prilogu Studije. Udio osiguranika kod kojeg se očekuje uporaba komplementarnih proizvoda i/ili usluga treba biti jasno definiran.
NN 155/2009 • Trošak navedenih proizvoda ukoliko se radi o lijekovima treba biti uključen u Verziju 1 Studije.
NN 155/2009 • Trošak svih navedenih proizvoda i usluga treba biti uključen u Verziju 2 studije.
NN 155/2009 • Svi navedeni troškovi grupiraju se u skup troškova koje snosi Zavod i skup troškova koje snose ostali subjekti u zdravstvenom sustavu, te se odvojeno prijavljuju zasebno i skupno.
NN 155/2009 • Ukoliko postoji više različitih komplementarnih proizvoda i/ili usluga koji međusobno konkuriraju za uporabu, navedeno treba biti jasno i nedvosmisleno izraženo, a u sam model valja uključiti jednu ili više analiza osjetljivosti kojima će se procijeniti potencijalan financijski učinak ovakve kliničke prakse.
NN 155/2009 • Također, ukoliko je realno očekivati da će u danom vremenskom razdoblju Zavod financirati komplementaran proizvod i/ili uslugu koji će značajno utjecati na tržište proizvoda i/ili usluga koji se takmiče za uporabu pri dijagnozi za koju se lijek prijavljuje na listu, ovu opciju treba izraziti kao zaseban Scenarij Studije. Prilikom određivanja cijena ovih proizvoda i/ili lijekova treba se koristiti postojećim odredbama Zavoda koje definiraju izračun cijena navedenih proizvoda i/ili usluga.
NN 155/2009 • S obzirom na nemogućnost jednoznačnog određivanja vrijednosti većine parametara koji se koriste pri izračunu Studije, pri izračunu potrebno je ekstenzivno koristiti analize osjetljivosti u formi scenarija. Drugim riječima, potrebno je u modelu mijenjati vrijednosti parametara kako bi se testirala robusnost modela, te pouzdanost zaključaka pod različitim pretpostavkama.
NN 155/2009 • U ovu svrhu koriste se različite determinističke i probabilističke analize osjetljivosti, već prema metodološkim zahtjevima koje nameću podaci koji se analiziraju.
NN 155/2009 • Determinističke analize osjetljivosti mogu biti jednosmjerne i višesmjerne. Jednosmjerne analize osjetljivosti uključuju variranje vrijednosti jednog po jednog parametra te promatranje i komentar utjecaja na rezultate Studije. Obvezno se koriste za najznačajnije parametre. Dvosmjerne analize osjetljivosti podrazumijevaju istovremeno variranje vrijednosti dva ili više parametara. Analiza ekstrema podrazumijeva istovremeno testiranje svih za prijedlog najpovoljnijih i najnepovoljnijih vrijednosti svih parametara modela.
NN 155/2009 • Sve vrijednosti parametara korištene u analizama osjetljivosti moraju biti jasno prijavljene i referencirane.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR:
Broj 59/06, Broj 14/06,
Broj 103/97, Broj 23/07,
Broj 127/06, Broj 18/92
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE