PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 82/2007 • Ustavni sud, u postupku u povodu ustavne tužbe, u granicama zahtjeva istaknutog u ustavnoj tužbi, utvrđuje je li u postupku odlučivanja o pravima i obvezama podnositelja, povrijeđeno podnositelju ustavno pravo, pri čemu se, u pravilu, ne upušta u pitanje jesu li sudovi pravilno i potpuno utvrdili činjenično stanje i ocijenili dokaze. Za Ustavni sud relevantne su samo one činjenice od čijeg postojanja ovisi ocjena o povredi ustavnog prava.
NN 82/2007 • – u tjedniku »A.«, čiji je nakladnik podnositeljica, od 20. svibnja 1999. godine, objavljen je intervju s drugotuženom koji sadrži neistinite i uvredljive izjave drugotužene, a kojim je izjavama tužitelju teško povrijeđena čast i ugled,
NN 82/2007 • – tvrdnje drugotužene u navedenom intervjuu, kojima se tužitelj prikazuje kao nasilna, podla, koristoljubiva, pokvarena osoba, pa čak i kao beskrupulozni ubojica, predstavljaju neistinite i ničim dokazane tvrdnje,
NN 82/2007 • – navodi drugotužene u objavljenom intervjuu prouzročili su kod tužitelja duševne boli zbog neistinitih i uvredljivih tvrdnji o tužitelju kao osobi.
NN 82/2007 • Autorizacija je odobrenje za objavljivanje dano u pisanom obliku ili u usmenom obliku, ako postoji tonski zapis o usmenoj autorizaciji.
NN 82/2007 • Drugostupanjski sud odbio je žalbu podnositeljice kao neosnovanu, utvrđujući da podnositeljica ni tijekom postupka, niti u žalbi, ne nudi nikakve dokaze iz kojih bi proizlazio zaključak da je drugotužena svoj intervju autorizirala na način kako je to izričito navedeno u odredbi članka 2. stavka 8. ZJP-a.
NN 82/2007 • U obrazloženju osporene presude taj sud navodi da ZJP izričito utvrđuje da se činjenica autorizacije, kao jedinim dokaznim sredstvom, može dokazati pisanim odobrenjem za objavljivanje, odnosno tonskim zapisom o usmenom odobrenju, te je, s obzirom da podnositeljica nije dokazala postojanje pisanog odobrenja za objavljivanje intervjua, kao ni postojanje tonskog zapisa o usmenom odobrenju za objavu intervjua, ocijenio pravilnim zaključak prvostupanjskog suda da objavljeni intervju drugotužene nije autoriziran ni na jedan od načina navedenih u odredbi članka 2. stavka 8. ZJP-a, te se stoga podnositeljica ne može pozivati na oslobođenje nakladnika od odgovornosti za štetu u smislu odredbe članka 23. stavka 1. točke 2. ZJP-a.
NN 82/2007 • 5. Podnositeljica u ustavnoj tužbi ističe povredu ustavnih prava propisanih odredbama članka 38. stavcima 1. i 2. Ustava, koji propisuju:
NN 82/2007 • Sloboda izražavanja misli obuhvaća osobito slobodu tiska i drugih sredstava priopćavanja, slobodu govora i javnog nastupa i slobodno osnivanje svih ustanova javnog priopćavanja.
NN 82/2007 • Ustavom zajamčena sloboda izražavanja misli, koja u sebi sadrži i slobodu tiska, nema značenje apsolutne slobode, već je podložna ograničenjima propisanim Ustavom i zakonom.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 82/2007 • Ta ograničenja za javna glasila, primjerice, proizlaze iz odredaba članka 13. ZJP, kojima je zakonodavac, utvrđujući obveze tih glasila, propisao: Javna glasila dužna su objavljivati točne, cjelovite i pravodobne informacije, poštujući pravo javnosti da bude upoznata o događajima, pojavama, osobama, predmetima ili djelatnostima, kao i druga pravila novinarskog zanimanja i etike (stavak 1.); javna glasila dužna su poštovati privatnost, dostojanstvo, ugled i čast građana, a poglavito djece, mladeži i obitelji (stavak 2.).
NN 82/2007 • Imajući u vidu navedeno, Ustavni sud ocjenjuje da su u odnosu na podnositeljicu, sudovi pravilno primijenili mjerodavne odredbe ZJP-a, te su svoja stajališta iznijeta u osporenim presudama valjano obrazložili, utvrđujući da je podnositeljica objavljivanjem neautoriziranog intervjua, povrijedila čast i ugled tužitelja, te ju obvezali na naknadu time prouzročene štete.
NN 82/2007 • Stoga Ustavni sud utvrđuje da podnositeljici nisu povrijeđena ustavna prava propisana odredbama članka 38. stavcima 1. i 2. Ustava.
NN 82/2007 • 6. Podnositeljica u ustavnoj tužbi ističe da je osporenim presudama došlo do povrede članka 10. Konvencije koji glasi:
NN 82/2007 • 1. Svatko ima pravo na slobodu izražavanja. To pravo obuhvaća slobodu mišljenja i slobodu primanja i širenja informacija i ideja bez miješanja javne vlasti i bez obzira na granice. Ovaj članak ne sprječava države da podvrgnu režimu dozvola ustanove koje obavljaju djelatnosti radija ili televizije te kinematografsku djelatnost.
NN 82/2007 • 2. Kako ostvarivanje tih sloboda obuhvaća dužnosti i odgovornosti, ono može biti podvrgnuto formalnostima, uvjetima, ograničenjima ili kaznama propisanim zakonom, koji su u demokratskom društvu nužni radi interesa državne sigurnosti, teritorijalne cjelovitosti ili javnog reda i mira, radi sprječavanja nereda ili zločina, radi zaštite zdravlja ili morala, radi zaštite ugleda ili prava drugih, radi sprječavanja odavanja povjerljivih informacija ili radi očuvanja autoriteta i nepristranosti sudbene vlasti.
NN 82/2007 • U odnosu na navedene odredbe Konvencije, prema kojima ostvarivanje slobode izražavanja obuhvaća dužnosti i odgovornosti, koje može biti podvrgnuto ograničenjima, Ustavni sud navodi:
NN 82/2007 • Sloboda izražavanja predstavlja jedan od bitnih temelja svakog demokratskog društva. Njena zaštita je od posebne važnosti kad se radi o tisku jer je zadaća tiska, pored ostaloga, objava informacija od javnog značenja. Međutim, sloboda objavljivanja informacija u tisku ograničena je zaštitom ugleda i prava drugih osoba.
NN 82/2007 • U konkretnom slučaju sudovi su utvrdili da je članak, odnosno sporni intervju po svom sadržaju takav da je predstavljao napad na oštećenika, te je naštetio njegovom ugledu i pravima. Nadalje, podnositeljica u postupku nije dokazala postojanje pisanog odobrenja za objavljivanje intervjua, kao ni postojanje tonskog zapisa o usmenom odobrenju, kako je to određeno odredbom članka 2. stavka 8. ZJP-a, te je stoga osporenim presudama obvezana tužitelju naknaditi štetu.
NN 82/2007 • Slijedom navedenog, isticanje u ustavnoj tužbi povrede članka 10. Konvencije, Ustavni sud ocjenjuje neosnovanim.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR:
Broj 56/06, Broj 6/02,
Broj 98/03, Broj 44/04,
Broj 105/04, Broj 83/03
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE