PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 143/2008 • Zbog specifičnog povijesnog razvitka zakonodavstva Europske unije, ne postoji jedinstveni konceptualni, odnosno zakonodavni okvir o »Kemijskoj sigurnosti«, tako da se pitanja od važnosti za kemijsku sigurnost uređuju u nekoliko poglavlja pravne stečevine Europske unije. Zbog toga je zaključeno da će poimanje kemijske sigurnosti (eng. chemical safety) u kontekstu ovog projekta slijediti definiciju Internacionalnog programa kemijske sigurnosti (International Programme on Chemical Safety – UNEP, ILO, WHO) da »kemijska sigurnost predstavlja upravljanje (management) i prevenciju od štetnih učinaka kemikalija na čovjeka i okoliš, koji mogu biti uzrokovani kratkotrajnom ili dugotrajnom izloženosti kemikalijama u proizvodnji, skladištenju, prijevozu, te korištenju i odlaganju kemikalija«.
NN 143/2008 • Jednako tako, svaka članica Europske unije samostalno određuje prema svom državnom uređenju, političkom i socijalnom razvitku, te specifičnim nadležnostima i organizaciji provedbe svojih zakona, kako će se i u čijoj nadležnosti provoditi zaštita od mogućih štetnih učinaka kemikalija. Uz to, nema niti jedne države koja je sve aspekte zaštite od štetnih učinaka kemikalija uredila u jednom zakonu i kroz nadležnost jednog tijela državne uprave. Zbog svega toga uspostava integriranog sustava kemijske sigurnosti podrazumijeva dobru horizontalnu i vertikalnu međuresorsku suradnju na principu supsidijarnosti i sustavnoj provedbi osnovnih načela (vidi poglavlje 2.), neovisno o tome tko ima nadležnosti, odnosno provedbene odgovornosti za važeće zakone i podzakonske akte. Međutim, neke članice Europske unije su osnovale Ured za kemikalije kao tijelo odgovorno za vođenje integriranog sustava kemijske sigurnosti, te prije svega za učinkovitu potporu u međuresorskoj suradnji i ravnomjernom razvitku pojedinih segmenata tog sustava.
NN 143/2008 • Slijedeći s jedne strane ove općeprihvaćene principe, a s druge pravni sustav Europske unije, zaključeno je da će se strateški ciljevi i mjere utvrditi u pet osnovnih poglavlja Strategije, i to:
NN 143/2008 • (2) Zaštita od po zdravlje štetnih kemikalija u proizvodima za ljudsku uporabu,
NN 143/2008 • (4) Prevencija, pripravnost i odgovor na nesreće s kemikalijama,
NN 143/2008 • Glavni razlog za ovakav pristup leži u činjenici što je zakonska zaštita od štetnih učinaka kemikalija za svako područje specifična, jednako kao i nadležnost za opći razvitak svakog od navedenih područja. Zadnje poglavlje predstavlja horizontalno objedinjavanje mjera koje će omogućiti ostvarenje osnovnog cilja, a to je uspostava integriranog, usklađenog, učinkovitog i dinamičnog sustava kemijske sigurnosti kroz međuresorsku koordinaciju, suradnju i ravnomjerni razvitak svakog od segmenta kemijske sigurnosti.
NN 143/2008 • Kako sustav pravne stečevine Europske unije slijedi standardni koncept utvrđivanja pojedinih instrumenata upravljanja, zaključeno je da će se takav pristup primijeniti u utvrđivanju mjera kojima se mogu postići zacrtani strateški ciljevi. Tako uz osnovne instrumente upravljanja, kao što su zakoni, nadležnosti, upravni i nadzorni postupak, pažnja je posvećena i drugim važnim mjerama za uspješno upravljanje sustavom kemijske sigurnosti, kao što su informacijski sustav i praćenje, informiranje javnosti, obrazovanje i uz to vezana ovlašćivanja, istraživanje i razvoj, te sustav financiranja.
NN 143/2008 • Zbog svega rečenog, cijeli se proces izrade Nacionalne strategije kemijske sigurnosti usko vezao uz pristupni proces Hrvatske Europskoj uniji. Pozitivna okolnost i svakako neprocjenjiva pomoć u izradi ocjene stanja tako kompleksnog i širokog područja kao što je kemijska sigurnost je proizašla iz raspoloživosti opsežne dokumentacije pripremljene u sklopu izrade pregovaračkog okvira pristupnog procesa Hrvatske Europskoj uniji. Nepovoljna okolnost je velika dinamika u promjenama u hrvatskom zakonodavstvu kao rezultat prijenosa europskog zakonodavstva, što uzrokuje stalne promjene u sustavu koje je teško pratiti u tako širokom području kao kemijska sigurnost. Uz to, takva situacija je uzrokovala preklapanje provedbenih propisa temeljenih na starim zakonima (vrlo često s različitim nadležnostima i drugačijim konceptom upravljanja), s novim zakonskim okvirima za koje još nisu izrađeni podzakonski akti za provođenje zakona temeljenih na novom ustroju.
NN 143/2008 • Republika Hrvatska kao kandidat za članstvo u Europskoj uniji čini posebne napore u potpunom usklađivanju svog zakonodavtsva s pravnom stečevinom Europske unije. Zbog toga ova Strategija predstavlja dio općih napora u postizanju najznačajnijeg političkog cilja – a to je punopravno članstvo Hrvatske u Europskoj uniji. Da bi se osigurala sustavna i snažna politička potpora provedbi Strategije, zaključeno je da ovu strategiju trebaju usvojiti najviša državna tijela kako bi postala sastavni dio Nacionalnog programa pristupa.
NN 143/2008 • Konačno, važno je zaključiti da je u okviru programa pretpristupne pomoći prepoznata važnost uspostave sustava kemijske sigurnosti i IPA 2007 »Kemijska sigurnost« je izabran kao prioritetan projekt koji će ući u provedbu tokom 2008. godine, a što će i pomoći u realizaciji ključnih mjera Strategije. Međutim, imajući u vidu važnost međuresorske suradnje, i taj projekt se treba provesti kroz usku suradnju relevantnih resora.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 143/2008 • Pojmovi koji se koriste u ovom dokumentu temelje se na pojmovima utvrđenim u općim zakonima od važnosti za kemijsku sigurnost, te imaju sljedeće značenje:
NN 143/2008 • Tvari – jesu kemijski elementi ili njihovi spojevi u prirodnom stanju ili proizvedeni u proizvodnom procesu, uključujući i dodatke (aditive), koji su nužni za održavanje njihove stabilnosti, odnosno nečistoće, koje se pojavljuju tijekom proizvodnje zbog primijenjenoga proizvodnog postupka. Pojam uključuje i polimerne tvari i one otopine tvari kod kojih bi uklanjanje otapala dovelo do kemijske promjene tvari ili imalo utjecaj na njezinu stabilnost.
NN 143/2008 • Pripravci – jesu smjese ili otopine koje su sastavljene od dvije ili više tvari.
NN 143/2008 • Polimerne tvari – jesu tvari sastavljene od molekula, za koje je značajan poredak jedne ili više vrsta monomernih jedinica i gdje velika većina molekula sadrži najmanje tri monomerne jedinice koje su kovalentnom vezom međusobno povezane ili s jednom ili više drugih monomernih jedinica ili nekih drugih reaktanata. Molekulske mase polimerne tvari smiju biti raspodijeljene unutar takvog područja tako da se razlike u njihovim masama mogu, prije svega, povezati s razlikama u broju prisutnih monomernih jedinica. U tom smislu izraz »monomerna jedinica« znači izreagirani oblik monomera u polimeru.
NN 143/2008 • Postojeće tvari – jesu tvari koje su navedene u popisu EINECS.
NN 143/2008 • Znanstveno istraživanje i razvoj – jest znanstveno eksperimentiranje, analiza kemijskih tvari u nadziranim uvjetima i određivanje bitnih svojstava, ponašanja i učinkovitosti te znanstvena istraživanja povezana s razvojem proizvoda.
NN 143/2008 • Istraživanje i razvoj usmjereni prema procesu – jest daljnji razvoj tvari tijekom kojeg se izvode pilotski pokusi i proizvodnja radi testiranja područja primjene tvari.
NN 143/2008 • Opasne kemikalije – jesu sljedeće kemikalije razvrstane kao:
NN 143/2008 • eksplozivne kemikalije jesu krute, tekuće tvari i pripravci u obliku paste ili želatine koje mogu egzotermno reagirati, također i u odsutnosti kisika iz zraka, pri čemu se vrlo brzo stvaraju i ispuštaju plinovi koji pod određenim uvjetima detoniraju, brzo se zapale ili uslijed zagrijavanja i povišenog tlaka eksplodiraju, ako su ograničeni prostorom,
NN 143/2008 • oksidirajuće kemikalije jesu tvari i pripravci koji dovode do snažne egzotermne reakcije kada su u dodiru s drugim tvarima (prije svega zapaljivim),
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR:
Broj 9/06, Broj 76/07,
Broj 74/99, Broj 76/97,
Broj 83/08, Broj 38/96
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE