PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled usluga

BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost. Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
Stranica HR2007-01-3-206 NN 3/2007

• 10. Sadržaj ustavnog prava na pravično suđenje zajamčenog člankom 29. stavkom 1. Ustava, ograničen je na postupovna jamstva pravičnog suđenja, pa Ustavni sud, ocjenjujući navode ustavne tužbe sa stajališta tog ustavnog prava, ispituje eventualno postojanje postupovnih povreda u postupcima pred sudovima te na temelju toga, sagledavajući postupak kao jedinstvenu cjelinu, ocjenjuje je li postupak bio vođen na način koji podnositelju osigurava pravično suđenje.


Stranica 2007-01-3-206 NN 3/2007

• Uvidom u spis Trgovačkog suda u Splitu, Ustavni sud utvrdio je da su osporena rješenja donijela zakonom ustanovljena tijela sudbene vlasti unutar svoje nadležnosti u pravilno i zakonito provedenom postupku. Podnositeljima je bilo omogućeno sudjelovati u postupku, predlagati dokaze glede odlučujućih činjenica, kao i uložiti pravni lijek. Analizirajući sve provedene dokaze, prvostupanjski sud je obrazložio svoja utvrđenja i stajališta.


Stranica 2007-01-3-206 NN 3/2007

• I drugostupanjski sud je svoja utvrđenja da ne postoje bitne povrede odredaba parničnog postupka niti povrede zakona, te da je činjenično stanje potpuno i pravilno utvrđeno, jasno obrazložio, očitovavši se pritom o svim žalbenim navodima podnositelja.


Stranica 2007-01-3-206 NN 3/2007

• Stoga, Ustavni sud utvrđuje da pravo na pravično suđenje, koje je zajamčeno odredbom članka 29. stavka 1. Ustava, u provedenom postupku nije povrijeđeno.


Internet NN 3/2007
• 11. Osporenim rješenjima nije povrijeđeno ustavno jamstvo sadržano u članku 26. Ustava, čiju povredu podnositelj R. H. ApS ističe u ustavnoj tužbi. Članak 26. Ustava propisuje:

Internet stranice NN 3/2007
• Svi su državljani Republike Hrvatske i stranci jednaki pred sudovima i drugim državnim i inim tijelima koja imaju javne ovlasti.

Internet stranice NN 3/2007 • Navedena odredba sadrži ustavno jamstvo jednakosti hrvatskih državljana i stranaca u postupcima pred nadležnim tijelima Republike Hrvatske. Ta Ustavom zajamčena procesna garancija obvezuje nadležna tijela da u sudskim, upravnim ili u postupcima pred drugim tijelima koja imaju javne ovlasti prema strankama postupaju jednako, neovisno o njihovoj državljanskoj pripadnosti.
Internet stranice NN 3/2007 • Podnositelj u ustavnoj tužbi nije naveo ustavnopravno relevantne razloge na temelju kojih bi Ustavni sud mogao utvrditi da su u provedenom postupku postojale okolnosti koje bi upućivale na nejednak ili neravnopravan procesni položaj podnositelja – strane pravne osobe u odnosu na procesni položaj koji u postupcima otvaranja stečajnog postupka imaju hrvatski državljani i pravne osobe sa sjedištem na teritoriju Republike Hrvatske.
Internet stranice NN 3/2007 • 12. Odredbom članka 48. stavka 1. Ustava, na čiju povredu podnositelji ukazuju u ustavnoj tužbi jamči se pravo vlasništva.
Internet stranice NN 3/2007 • Ustavni sud navedeno pravo na ustavnopravnoj razini štiti na način da priječi tijelima državne vlasti ograničavanje ili oduzimanje tog prava, osim ako je ograničavanje ili oduzimanje zasnovano na zakonu. U slučaju zadiranja u vlasništvo od strane drugih pravnih subjekata (fizičkih ili pravnih osoba) radi se, u pravilu, o imovinskim sporovima privatnog prava. Ustavni sud ispituje i takvu odluku sudbene i druge vlasti kada ocijeni da je osporena odluka, prosuđujući je kroz zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda zajamčenih Ustavom, utemeljena na nepravilnom ili neprihvatljivom pravnom stajalištu.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE Pregled
Vijesti NN 3/2007 • U konkretnom slučaju otvoren je stečajni postupak jer su nadležni sudovi utvrdili da za to postoje zakonski razlozi, te da postoji stečajni razlog nesposobnosti za plaćanje vjerovnicima. Vjerovnik je ovlašteno podnio prijedlog za otvaranje stečajnog postupka te je ocjena Ustavnog suda da takvim na zakonu utemeljenim odlukama sudova podnositeljima nije povrijeđeno ustavno pravo sadržano u članku 48. stavku 1. Ustava.
Informacije NN 3/2007 • Nadalje, sadržaj članstva u društvu čine članska prava i članske obveze, čija je ukupnost izražena poslovnim udjelom ili dionicom. Članska prava dijele se na upravljačka i imovinska. Upravljačka prava članovima trgovačkog društva prestaju danom otvaranja stečajnog postupka, kao kogentna pravna posljedica otvaranja stečajnog postupka (članak 89. Stečajnog zakona). Od imovinskih prava, prema prirodi stvari, članovima društva preostalo je, nakon otvaranja stečajnog postupka nad društvom kojega su članovi, pravo na isplatu ostatka likvidacijske i stečajne mase društva prema odredbi članaka 380. stavka 1. i 472. Zakona o trgovačkim društvima (»Narodne novine« broj 111/93., 34/93., 121/99., 52/00. – odluka Ustavnog suda i 118/03.), a sve u vezi s odredbom članka 195. Stečajnog zakona (odluka Visokog trgovačkog suda broj: Pž-5863/02 od 20. siječnja 2004. godine).
Poslovne stranice NN 3/2007 • 13. Odredbama članka 49. stavaka 1., 2. i 4. Ustava propisano je:
Pregledi NN 3/2007 • Poduzetnička i tržišna sloboda temelj su gospodarskog ustroja Republike Hrvatske.
Besplatno NN 3/2007 • Država osigurava svim poduzetnicima jednak pravni položaj na tržištu. Zabranjena je zlouporaba monopolskog položaja određenog zakonom.
Glasnik NN 3/2007 • Prava stečena ulaganjem kapitala ne mogu se umanjiti zakonom niti drugim pravnim aktom.
Propis NN 3/2007 • U konkretnom slučaju nadležni sudovi su utvrdili da postoje zakonski uvjeti za otvaranje stečajnog postupka nad S. d.d. V. jer je ta pravna osoba nesposobna za plaćanje svojih dugovanja. U stečajnom postupku skupno se naplaćuju dugovanja vjerovnika onih pravnih osoba koje svojim poslovanjem ne ostvaruju rezultate iz kojih bi ta potraživanja mogla biti isplaćena (članak 2. Stečajnog zakona). U postupku se unovčuje imovina stečajnog dužnika i prikupljena sredstva se dijele vjerovnicima. Tijekom stečajnog postupka može se provesti i preustroj stečajnog dužnika radi uređivanja pravnog položaja dužnika i njegova odnosa prema vjerovnicima, a radi održavanja njegove djelatnosti.
Propis NN 3/2007 • Stoga kod stečajnog postupka nema ograničenja poduzetničkih prava, jer je stečaj zakonom propisani postupak koji nadležno tijelo u skladu sa zakonom poduzima radi osiguravanja stabilnosti pravnog sustava u zemlji na području gospodarske djelatnosti. Stoga u takvom postupku nema ni umanjivanja prava stečenih ulaganjem kapitala, kako to pogrešno drže podnositelji.
Propis NN 3/2007 • Naime, ulaganjem kapitala u dionice određene pravne osobe stječu se prava na isplatu dobiti, ako takva pravna osoba uspješno posluje. Međutim, ako ta pravna osoba postane nesposobna za plaćanje ili prezadužena neovisno o okolnostima i ne ostvaruje dobit, ne radi se o umanjenju prava stečenih ulaganjem kapitala, u smislu odredbe članka 49. stavka 2. Ustava.
Propis NN 3/2007 • Stoga nije prihvaćena tvrdnja podnositelja da su im povrijeđena navedena ustavna prava.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR: Broj 23/09, Broj 3/05, Broj 136/03, Broj 113/04, Broj 37/05, Broj 65/98


LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE Pregled