PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 40/2005 • Prije završetka čepljenja, prijenos djelomično zatvorenih spremnika, koji se koriste u liofilizaciji, treba se vršiti bilo u okolišu klase A s pozadinom klase B ili u zatvorenim prijenosnim tacnama u okolišu klase B.
NN 40/2005 • Priprema i doziranje sterilnih masti, krema, suspenzija i emulzija treba se vršiti u okolišu klase A s pozadinom klase B, kad je proizvod izložen okolišu i kad nije filtriran naknadno.
NN 40/2005 • 13. U prostorima za sterilnu proizvodnju treba se zadržavati najmanji mogući broj potrebnih osoba, što je osobito važno kod aseptične proizvodnje. Inspekcije i kontrole potrebno je provoditi izvana kad je to moguće.
NN 40/2005 • 14. Sve osobe zaposlene u takvim prostorijama (uključujući osobe koje rade na čišćenju i održavanju) moraju imati naobrazbu u disciplinama koje se odnose na pravilnu proizvodnju sterilnih proizvoda, pored obuke o higijeni i osnovama iz mikrobiologije. Vanjsko osoblje koje nema tu naobrazbu (npr. izvođače radova ili održavanja) treba posebno kontrolirati.
NN 40/2005 • 15. Osobama zaduženim za pripravu materijala iz životinjskog tkiva ili kultura mikroorganizama različitih od onih u proizvodnji nije dozvoljen ulazak u prostor u kojem se proizvodi sterilni proizvod osim ako se ne slijede strogi i jasno definirani postupci za ulazak.
NN 40/2005 • 16. Nužni su visoki standardi osobne higijene i čistoće. Osobe zaposlene u proizvodnji sterilnih proizvoda moraju prijaviti svaku pojavu koja može izazvati širenje nenormalnog broja ili vrsta zagađivača; poželjni su periodični zdravstveni pregledi. Imenovana kompetentna osoba donosi odluku o mjerama koje se moraju poduzeti u slučaju osoba koje mogu predstavljati mikrobiološku opasnost.
NN 40/2005 • 17. Za presvlačenje i pranje postoji pisana uputa čiji je cilj svesti kontaminaciju odjeće za čiste prostore ili unošenje zagađivača u čiste prostore na najmanju moguću mjeru.
NN 40/2005 • 18. U čistim prostorima nije dozvoljeno nošenje ručnih satova, dekorativne kozmetike i nakita.
NN 40/2005 • 19. Vrsta i kvaliteta odjeće trebaju odgovarati proizvodnom procesu i klasi čistoće na radnom mjestu. Odjeća se mora nositi tako da se proizvod zaštiti od kontaminacije.
NN 40/2005 • Klasa D: potrebno je pokriti kosu i bradu. Potrebna je uobičajena zaštitna odjeća, a na nogama odgovarajuća obuća ili nazuvci. U svrhu sprječavanja kontaminacije izvana potrebno je poduzeti odgovarajuće mjere.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 40/2005 • Klasa C: potrebno je pokriti kosu, bradu i brkove. Potrebno je jednodijelno ili dvodijelno odijelo skupljeno na ručnim zglobovima i s visokim okovratnikom uz odgovarajuću obuću ili nazuvke, koji skoro uopće ne otpuštaju vlakna ili čestice.
NN 40/2005 • Klasa A/B: pokrivalo za glavu treba potpuno prekrivati kosu, bradu i brkove i potrebno je ugurati ga u okovratnik odijela. Radnik mora nositi masku radi sprječavanja širenja kapljica, treba nositi sterilizirane gumene ili plastične rukavice koje nisu posute puderom i steriliziranu ili dezinficiranu obuću. Dno hlača treba ugurati u obuću kao i rukave u rukavice. Zaštitna odjeća ne smije ispuštati vlakna ili čestice i mora zadržavati čestice koje ispušta tijelo.
NN 40/2005 • 20. Vanjska odjeća ne smije se unositi u kabine za presvlačenje koje vode u prostore klase B i C. U prostoru čistoće A/B potrebno je osigurati čistu sterilnu (steriliziranu ili primjereno sanitiziranu) odjeću za svakog radnika i za svaku radnu smjenu. Rukavice treba redovito dezinficirati za vrijeme rada, a maske i rukavice treba mijenjati barem kod svake radne smjene.
NN 40/2005 • 21. Odjeću koja se nosi u čistim prostorima treba prati ili čistiti na takav način da ne sakupi dodatne čestice zagađivača koje kasnije može ispuštati. Ti se postupci trebaju provoditi prema pisanim uputama. Preporuča se za ovakvu robu osigurati odvojenu opremu za pranje. Neprikladno čišćenje odjeće će oštetiti vlakna i povećavati rizik od rasipanja čestica.
NN 40/2005 • 22. Unutar čistih prostora sve izložene površine moraju biti glatke, nepropusne i neoštećene kako bi se smanjila na minimum opasnost od rasipanja ili akumuliranja čestica ili mikroorganizama i kako bi bila omogućena ponovljena primjena sredstava za čišćenje i dezinficijensa.
NN 40/2005 • 23. Radi smanjenja gomilanja prašine i radi lakšeg čišćenja ne smije biti nepristupačnih mjesta i potrebno je smanjiti na minimum broj izbočina, polica, ormara i opreme. Vrata moraju biti takve izvedbe da za čišćenje nema nepristupačnih mjesta; iz tog se razloga korištenje kliznih vrata može pokazati neprikladnim.
NN 40/2005 • 24. Spušteni stropovi trebaju biti dobro zabrtvljeni radi sprječavanja širenja kontaminacije iz prostora iznad njih.
NN 40/2005 • 25. Cijevi i provodni kanali i drugi sustavi za energente moraju biti tako instalirani i zabrtvljeni da ne stvaraju udubljenja, nezatvorene otvore i površine koje se teško čiste.
NN 40/2005 • 26. Sudoperi i odvodi zabranjeni su u prostorima klase A/B koji se koriste za aseptičnu proizvodnju. U drugim se prostorima između stroja ili sudopera i odvoda moraju instalirati zračne barijere (»air breaks«). Odvodi u čistim prostorima niže klase čistoće moraju biti opremljeni preprekama ili vodenim čepovima (sifonima) kako bi se spriječio povratni tok.
NN 40/2005 • 27. Garderobni prostori moraju biti izvedeni kao tampon zone koje osiguravaju posebne odjeljke za razne faze oblačenja, smanjujući tako na minimum kontaminaciju zaštitne odjeće česticama i mikrobima. Garderobe trebaju biti djelotvorno opskrbljene filtriranim zrakom. Zadnja garderobna soba (prostorija) mora u »mirovanju« biti iste klase čistoće kao i čisti prostor u koji se iz nje ulazi. Katkada su potrebne odvojene garderobne sobe za ulaz i izlaz iz čistih prostorija. Uređaji za pranje ruku trebaju biti samo u prvim (ulaznim) garderobama.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA IZBOR:
Broj 10/94, Broj 57/07,
Broj 204/03, Broj 3/04,
Broj 77/04, Broj 44/98
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE