PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
BESPLATNI PREGLED PRAVNE REGULATIVE
Brzi pregled sadržaja propisa. Projekt je nastao za potrebe poslovnih ljudi koji kontinuirano prate pravnu regulativu kako bi se
informirali da li je objavljen neki novi propis koji se odnosi na njihovu djelatnost.
Radi brzog pregleda, na ovim stranicama nalazi se sažetak sadržaja, a klikom na link može se pregledati originalni izvor i cijeli sadržaj.
NN 38/2007 • U prvom dijelu govori se o općem strateškom kontekstu odnosno o sigurnosnom okružju te aktualnim prijetnjama i rizicima, kao i o interesima i ciljevima Republike Hrvatske i sredstvima njihove zaštite.
NN 38/2007 • Drugi se dio bavi stanjem obrambenog sustava od konceptualne i pravne uređenosti, preko glavnih procesa na području obrambene politike i planiranja do spremnosti obrambenog sustava u njegovoj vojnoj i civilnoj komponenti.
NN 38/2007 • Treći dio Izvješća detaljno raščlanjuje upravljačke procese u osam glavnih područja obrambenog sustava, a četvrti dio se bavi društvenom pozicijom obrambenog sustava, odnosima s javnošću te dušobrižničkom djelatnošću.
NN 38/2007 • U petom i šestom dijelu sistematizirana su glavna postignuća u 2006. odnosno naznačeni glavni smjerovi razvoja u idućem razdoblju.
NN 38/2007 • Ovako koncipiranim izvješćem Ministarstvo obrane, u skladu sa zakonskom obvezom Hrvatskom saboru i sveukupnoj javnosti pruža realnu sliku o svim relevantnim procesima koji se odvijaju u obrambenom sustavu te, što je najvažnije, o stanju spremnosti toga sustava i njegovoj sposobnosti da učinkovito odgovori potrebama današnjice i izazovima budućnosti.
NN 38/2007 • Ovo Izvješće obuhvaća i stanje obrambenih priprema u Republici Hrvatskoj, a u skladu s člankom 120. stavkom 3. Zakona o obrani (»Narodne novine«, br. 33/02. i 58/02.) kojim je propisano da Vlada Republike Hrvatske jedanput na godinu izvješćuje Hrvatski sabor o stanju obrambenih priprema u Republici Hrvatskoj.
NN 38/2007 • Globalizacija međunarodnih odnosa utječe između ostalog i na sigurnosne uvjete u suvremenom svijetu. Raste broj država koje u ekonomskom, socijalnom i sigurnosnom smislu sve lošije funkcioniraju te kao takve predstavljaju idealnu podlogu za razvoj i djelovanje različitih radikalnih organizacija. Ova zbivanja u velikoj mjeri utječu na međunarodnu sigurnost i zahtijevaju angažiranje međunarodne zajednice, u prvom redu Ujedinjenih naroda (UN-a), ali i drugih međunarodnih organizacija (NATO-a i EU-a, ali i OESS-a). Iako je u posljednje vrijeme porastao broj mirovnih operacija koje pokušavaju stabilizirati mnoga krizna područja širom svijeta, djelotvornost angažiranja međunarodne zajednice ostavlja prostor za bitna poboljšanja.
NN 38/2007 • Za Republiku Hrvatsku su također od iznimnog značenja zbivanja u europskom i širem mediteranskom području te u području srednje Azije. Tome u prilog ide i činjenica da Europu u posljednjih nekoliko godina obilježavaju snažni integracijski procesi, a prijmom u članstvo tranzicijskih zemalja, izmijenjeno je tradicionalno poimanje EU kao zajednice zapadnoeuropskih država. Sve zemlje u neposrednom okruženju Republike Hrvatske već su pristupile Sjevernoatlantskom savezu ili su u procesu pristupanja, čime se dodatno pojačava i ubrzava proces širenja zone stabilnosti i sigurnosti u bliskom okružju Republike Hrvatske. Unatoč činjenici da stanje u Srbiji i BiH nije u političkom smislu potpuno stabilizirano, prisutnost međunarodnih snaga te deklarirana orijentacija tih zemalja prema punopravnom članstvu u NATO-u i EU-u ukazuje na to da u bliskoj budućnosti postoji vrlo mala vjerojatnost ozbiljnijeg destabiliziranja okružja Republike Hrvatske. Ipak, Republika Hrvatska će pozorno pratiti zbivanja u jugoistočnoj Europi s posebnim naglaskom na rješavanje statusa Kosova i eventualne sigurnosne posljedice tog procesa.
NN 38/2007 • Na temelju prosudbe prostora, prijetnji i rizika, može se zaključiti da trenutno protiv Republike Hrvatske nije i da u dužem razdoblju neće biti izražena neposredna konvencionalna vojna prijetnja, premda se ona ne smije u potpunosti isključiti.
NN 38/2007 • Unatoč trendu postupne stabilizacije, još uvijek postoji mogućnost pojave i širenja nestabilnosti u okružju Republike Hrvatske. Prijetnje dobivaju novi karakter i u budućnosti će se vrlo teško moći razdvojiti njihova vojna i nevojna komponenta. Izražena je mogućnost posrednog utjecaja kriza s izvorištem u bližem okružju i destabilizacijskog utjecaja novih oblika prijetnji.
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA, INTERNET USLUGE
NN 38/2007 • Na globalnoj razini posebno je izražena prijetnja međunarodnog terorizma, koji daje novu dimenziju svim ostalim oblicima transnacionalnih prijetnji (međunarodni organizirani kriminal), a može prouzročiti i konvencionalne sukobe.
NN 38/2007 • Širenje oružja za masovno uništenje omogućava stvaranje novih vojnih i terorističkih prijetnji. Dostupnost i mogućnost uporabe ovih sredstava tehnološki slabijim oružanim snagama agresivnih nedemokratskih režima, pa i manjim skupinama, predstavlja prijetnju svjetskoj sigurnosti. Ova prijetnja zahtijeva koordinirani odgovor cjelokupnog međunarodnog sustava sigurnosti, a ne samo policijskih i/ili vojnih snaga pojedinih država.
NN 38/2007 • Organizirana trgovina narkoticima i ljudima, kao i ostali oblici organiziranog kriminala, uz već izražene destabilizatore, postali su dio izvora sredstava za financiranje terorističkih skupina.
NN 38/2007 • Razvoj i intenzivnu primjenu komunikacijskih i informatičkih tehnologija prate i specifični sigurnosni izazovi, koji se odražavaju na opću stabilnost i sigurnost. Sposobnost odgovora na takve izazove postaje imperativ na nacionalnoj i međunarodnoj razini.
NN 38/2007 • Republika Hrvatska je izložena i rizicima velikih šteta i ljudskih žrtava kao posljedica velikih, prirodnih i ljudskom djelatnošću izazvanih katastrofa. Postoji visoka vjerojatnost da će se u sustavu sprječavanja većih posljedica, te u uklanjanju i ublažavanju nastalih, zahtijevati potpora i pomoć od strane obrambenog sustava.
NN 38/2007 • U programu Vlade Republike Hrvatske za mandatno razdoblje 2003. – 2007. posebno su istaknuti ciljevi dostizanja statusa punopravnog članstva u NATO-u i EU-u, poboljšanja međunarodnog i sigurnosnog položaja Republike Hrvatske, razvijanja mira i stabilnosti regije, nastavka reformi društva i sustava obrane te povećanje učinkovitosti oružanih snaga i drugih zaštitnih mehanizama društva.
NN 38/2007 • Uzevši u obzir gore navedeno može se zaključiti da trenutni strateški kontekst pogoduje daljnjim reformskim naporima, te prilagođavanju obrambenog sustava budućim sigurnosnim izazovima.
NN 38/2007 • Unutarnje ustrojstvo Ministarstva obrane, nazivi upravnih organizacija u sastavu Ministarstva i drugih ustrojstvenih jedinica, njihov djelokrug i način upravljanja propisani su Uredbom o unutarnjem ustrojstvu Ministarstva obrane. U okviru Ministarstva ustrojen je Glavni stožer Oružanih snaga Republike Hrvatske kao združeno tijelo Oružanih snaga nadležno za zapovijedanje, pripremu i uporabu Oružanih snaga. Unutarnje ustrojstvo Glavnog stožera propisano je posebnom odlukom vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga donesenom uz suglasnost ministra obrane.
NN 38/2007 • Izmjenama i dopunama Uredbe o unutarnjem ustrojstvu, iz prosinca 2005., ustrojen je Samostalni odjel za unutarnju reviziju.
NN 38/2007 • Tijekom 2006. provedene su sve organizacijske pripreme za izdvajanje Službe za gospodarenje nekretninama s približno 800 državnih službenika i namještenika koji su se pretežno bavili ugostiteljskim i drugim uslužnim djelatnostima za potrebe Oružanih snaga te njezino preustrojavanje u trgovačko društvo u skladu s odredbama Zakona o trgovačkim društvima.
PRETHODNA STRANICA - SLJEDEĆA
IZBOR:
Broj 32/99, Broj 70/08,
Broj 33/02, Broj 38/91,
Broj 27/04, Broj 50/02
LINK - PREGLED SVIH FINANCIJSKIH I POSLOVNIH TEMA ZA PODUZETNIKE